Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-06-01, 14:49 Autor: Agnieszka Lubczańska

Dyskusja o wyborach 4 czerwca 1989 r. i ich znaczeniu w najnowszej historii Polski

Plakat dotyczący debaty 4 czerwca przed MBP w Opolu
Plakat dotyczący debaty 4 czerwca przed MBP w Opolu
"Od limitowanych wyborów do pełnej wolności. Wybory 4 czerwca 1989 roku i ich znaczenie w najnowszej historii Polski" - pod takim tytułem w najbliższy piątek (04.06) na placu przed MBP w Opolu odbędzie się debata. W dyskusji uczestniczyć będą historycy i politolodzy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00 i będzie transmitowane na oficjalnym profilu Miasta Opola i MBP w Opolu.
W tym roku mija 32. rocznica przełomowych wydarzeń 1989 roku, wśród których szczególne miejsce zajmuje pierwsza tura wyborów z 4 czerwca. Wybory przeprowadzone zostały na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów "Okrągłego Stołu". Były to pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Stały się ważnym krokiem na drodze do tzw. „Jesieni Ludów/Narodów” w Europie Środkowo-Wschodniej i upadku komunizmu. Debata ma służyć spojrzeniu na wydarzenia sprzed ponad 30 lat w szerszej perspektywie.

W debacie udział wezmą: dr hab. Antoni Dudek, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dr hab. Maciej Fic, prof. Uniwersytetu Śląskiego oraz dr hab. Marek Białokur, prof. Uniwersytetu Opolskiego.

Przejdź na profil FB biblioteki i obejrzyj spotkanie (04.06, godz. 18:00)

Organizatorami spotkania są Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Urząd Miasta Opola i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Radio Opole patronuje medialnie debacie.
Plakat dotyczący debaty 4 czerwca przed MBP w Opolu

Zobacz także

2021-07-06, godz. 15:21, Patronaty - polecamy Jesteś matką niepełnosprawnego dziecka? To propozycja dla Ciebie! „Napisz niesamowitą bajkę dla swojego dziecka. Znajdź chwilę dla siebie, oderwij się od codzienności i przenieś w krainę baśni, gdzie wszystko jest możliwe ” - zachęcają do udziału w przedsięwzięciu pod nazwą „Siła kobiet… » więcej 2021-07-06, godz. 13:38, Patronaty - polecamy Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na wakacyjne zajęcia „Spacer z piosenką” i „Kronika Amfiteatru Tysiąclecia” - to zajęcia, na które podczas wakacji zaprasza Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Propozycje adresowane są do grup zorganizowanych i wymagają wcześniejszej rezerwacji. Szczegóły… » więcej 2021-07-06, godz. 12:50, Patronaty - polecamy Spotkanie z Andrzejem Hamadą już w czwartek Na Rynku w Opolu otwarto wystawę rysunków Andrzeja Hamady, nestora opolskich architektów i znawcy historii Opola, który zabytki stolicy województwa rysował przez lata. Spotkanie z twórcą odbędzie się w najbliższy czwartek (08.07)… » więcej 2021-07-06, godz. 11:34, Patronaty - polecamy III Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” w Kołobrzegu Konkurs na interpretację piosenek Przemysława Gintrowskiego, spektakle muzyczne, wspólne śpiewanie i quiz z udziałem publiczności - to wszystko szykuje się już w najbliższy weekend (9-11.07) w Kołobrzegu, który po raz trzeci będzie… » więcej 2021-07-06, godz. 10:40, Patronaty - polecamy Kino plenerowe w ogrodzie WBP w każdą środę wakacji Przez całe wakacje, w środy, pod namiotem w ogrodzie przy ul. Piastowskiej w Opolu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Stowarzyszenie Opolskie Lamy zapraszają na kino plenerowe. W repertuarze lipcowych propozycji trzy filmy kina skandynawskiego… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »