Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-05-26, 14:59 Autor: Paula Hołubowicz [materiały organizatora]

Filharmonia Opolska zaprasza na pierwszy koncert z udziałem publiczność

Filharmonia Opolska zaprasza na pierwszy koncert z udziałem publiczność [materiały organizatora]
Filharmonia Opolska zaprasza na pierwszy koncert z udziałem publiczność [materiały organizatora]
Julia Grzegorzewska [materiały organizatora]
Julia Grzegorzewska [materiały organizatora]
Hanna Hurkot [materiały organizatora]
Hanna Hurkot [materiały organizatora]
Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią Filharmonia Opolska zaprasza na pierwszy koncert z udziałem publiczności. Już w tę sobotę (29.05) Orkiestrę Filharmonii Opolskiej poprowadzi świeżo upieczona dyplomatka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu – Hanna Hurkot.
Podczas koncertu zostanie wykonany koncert wiolonczelowy a-moll Roberta Schumanna z 1850 roku. Był to czas, w którym kompozytor mocno zmagał się z problemami psychicznymi. Smutek, nostalgia, a może nawet echa przeżywanej depresji przebijają wyraźnie przez karty tej partytury. Dziś kompozycja określana jest mianem arcydzieła, a trzy części płynnie tworzące zamkniętą całość schumannowskiej wizji (Nicht zu schnell - Langsam - Sehr lebhaft) z towarzyszeniem Filharmoników Opolskich wykona wiolonczelistka młodego pokolenia – Julia Grzegorzewska.

Ponadto w programie będziemy mogli wysłuchać jednego z wielkich hitów muzyki klasycznej: „Obrazków z wystawy” Modesta Musorgskiego – należącego do grupy 5 rosyjskich kompozytorów tworzących tzw. „Potężną Gromadkę”. Byli to kompozytorzy amatorzy – dla muzyki Musorgski porzucił karierę oficera wojskowego. Inspiracją do skomponowania cyklu 10 miniatur fortepianowych pt. „Obrazki z wystawy” były obrazy i grafiki bliskiego przyjaciela kompozytora – Wiktora Hartmanna. Obrazki z uroczystymi Promenadami, zabawnym Tańcem piskląt w skorupkach, złowrogą Babą Jagą czy majestatyczną Wielką bramą kijowską, zinstrumentowane później przez Ravela stały się pięknym świadectwem twórczej relacji i niekwestionowanym evergreenem muzyki klasycznej.

Ostatnie bilety dostępne w kasie i na stronie filharmonii (kliknij tutaj).

Zobacz także

2024-10-22, godz. 09:45, Patronaty - polecamy Marian Buchowski z nową książką! Spotkanie już w piątek w WBP “Rondo. Opolskie fragmenty przeprawy z PRL do RP” to tytuł najnowszej książki Mariana Buchowskiego. Jej promocja odbędzie się w najbliższy piątek (25.10) w namiocie WBP przy ul. Piastowskiej 20 w Opolu. Początek o godz. 17:00… » więcej 2024-10-22, godz. 08:59, Patronaty - polecamy Marcin Wasilewski gościem „Małej Akademii Instrumentów - Jazz" Wybitny pianista, twórca znanego na świecie jazzowego tria - Marcin Wasilewski będzie gościem specjalnym najbliższej 'Małej Akademii Instrumentów - Jazz', czyli warsztatów adresowanych do przedszkolaków i uczniów klas I-III. Warsztaty… » więcej 2024-10-20, godz. 23:36, Patronaty - polecamy Nowoczesne sposoby nadzorowania warunków pracy – konferencja Okręgowego Inspektoratu Pracy Sztuczna inteligencja na rynku pracy czy elektronika pomagająca chronić pracowników wykonujących swoje zadania na wysokościach - o tym m.in. powiedzą uczestnicy konferencji pn. „Wykorzystanie nowoczesnych technologii w efektywnym sprawowaniu… » więcej 2024-10-18, godz. 14:25, Patronaty - polecamy Porozmawiają o dostępności przestrzeni publicznych w naszym regionie Budynek dostosowany dla osób niepełnosprawnych - co w praktyce oznacza to określenie i dlaczego rozmowa o tym wciąż jest potrzebna? To m.in. tematy konferencji pt. “Dostępność architektoniczna w przestrzeni miejskiej”, jaka odbędzie… » więcej 2024-10-18, godz. 13:38, Patronaty - polecamy Droga do dostępności jest długa. Przed nami Przystanek Dostępność i Targi Dostępności Największy problem to wciąż bariery mentalne - podkreślają organizatorzy Ogólnopolskich Targów Dostępności Opole. W tym roku zaplanowano cały tydzień poświęcony zagadnieniu dostępności - od 21 do 27 października w Opolu odbędzie… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »