Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-05-30, 09:11 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Emocjonalny powrót życia koncertowego do FO owacyjnie przyjęty przez publiczność! [ZDJĘCIA]

Koncert "U progu kariery" w Filharmonii Opolskiej po złagodzeniu obstrzeń pandemicznych [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "U progu kariery" w Filharmonii Opolskiej po złagodzeniu obstrzeń pandemicznych [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "U progu kariery" w Filharmonii Opolskiej po złagodzeniu obstrzeń pandemicznych [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "U progu kariery" w Filharmonii Opolskiej po złagodzeniu obstrzeń pandemicznych [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kilkuminutowymi owacjami na stojąco zakończył się sobotni (29.05) koncert symfoniczny, pierwszy po dłuższej przerwie koncert z udziałem publiczności, jaki odbył się w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w ramach naznaczonego pandemią 69. sezonu artystycznego. Zarówno melomani, jak i muzycy nie kryli wzruszenia z ponownego spotkania z muzyką na żywo i poluzowania obostrzeń pandemicznych dla sektora kultury. Wszyscy podkreślali zgodnie, że na wyjątkowość wieczoru złożył się także program, w którym znalazła się symfoniczna wersja słynnych "Obrazków z wystawy" oraz koncert wiolonczelowy Roberta Schumanna w wykonaniu Julii Grzegorzewskiej.
Najwięcej uwagi skoncentrowało się jednak na Hannie Hurkot, która poprowadziła orkiestrę w ramach swojego egzaminu dyplomowego z dyrygentury symfoniczno-operowej.

- Cała się trzęsę, każdy palec mi się trzęsie, choć w radiu tego nie widać - przyznaje dyplomantka poznańskiej akademii muzycznej. - Zmęczona fizycznie jestem, psychicznie też, ale tak zadowolona, że bardziej być nie mogę.

Artystka kilkukrotnie była przywoływana oklaskami publiczności na scenę. Wcześniej publiczność żywiołowo nagrodziła występ wiolonczelistki, która również jest studentką poznańskiej uczelni, choć jak wyjaśniła w rozmowie z Radiem Opole, jej egzamin dyplomowy odbędzie się dopiero za miesiąc.

Warto zaznaczyć, że w drugiej części, kiedy na scenie pojawił się znacznie powiększony skład orkiestry, zniknął pulpit dyrygencki, a Hanna Hurkot poprowadziła "Obrazki z wystawy" w orkiestracji Maurice'a Ravela bez posiłkowania się partyturą.

- Myślę, że partytura troszkę by tutaj blokowała oddanie tych wszystkich emocji, o których mówiłam wcześniej [podczas środowej rozmowy po próbie, emitowanej w czwartkowej audycji "Rewiry kultury" - przyp. red.] - wyjaśnia Hanna Hurkot.

- Dużo emocji, bardzo pozytywnych emocji, przepiękny koncert, wspaniała dyplomantka, wspaniała publiczność - przyznają opolscy filharmonicy. - Radość mieliśmy, bo byli wreszcie słuchacze, melomani. Radość była też z tego, że w ogóle tak młoda, zdolna osoba, no wspaniale z nami pracowała!

Emocje udzielały się nie tylko muzykom na scenie, ale także publiczności, która dzieląc się wrażeniami z koncertu przekazywała za pośrednictwem reporterskiego mikrofonu gratulacje dla muzyków.

- Powiem szczerze, że to uczucie jest bliskie temu, jakby się spotkało przyjaciela sprzed lat i ta znajomość była tak cenna i tak miła, że to spotkanie wzbudziło po prostu moc pozytywnych emocji, których nam tak brakowało - przyznaje jeden ze słuchaczy, którzy zazwyczaj regularnie uczestniczył w koncertach organizowanych przez Filharmonię Opolską.

- Wszystkim jestem zachwycona - dodaje inna uczestniczka koncertu. - Po miesiącach niebycia w filharmonii naprawdę jestem dzisiaj wszystkim zachwycona! Dyrygentka jest taką kobietą z ikrą i ta wiolonczelistka też mnie zachwyciła. Cały koncert był wspaniały!

Przypomnijmy, że był to pierwszy po majowym złagodzeniu obostrzeń pandemicznych koncert z udziałem publiczności, a Radio Opole jest patronem medialnym wydarzeń organizowanych przez Filharmonię Opolską. Więcej na temat koncertu w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Hanna Hurkot, muzycy FO i uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2023-01-26, godz. 18:30 Koncert "Serce za serce" na scenie w Radiu Rzeszów i do pooglądania na stronie Radia Opole 'Serce za serce' - tym koncertem Audytorium 17 i Caritas rozpoczynają ogólnopolską zbiórkę darów rzeczowych dla Ukrainy oraz środków pieniężnych na zakup… » więcej 2023-01-26, godz. 15:44 Uczta dla miłośników muzyki akordeonowej w Głubczycach Dwie renomowane orkiestry akordeonowe wystąpią dziś (26.01) na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach. Popularne pozycje światowej muzyki na tym… » więcej 2023-01-26, godz. 10:00 "Wystawka" w Galerii Aneks w Opolu Zmiana ekspozycji w Galerii Aneks GSW w Opolu. Swoje prace zaprezentuje w oszklonej przestrzeni Zuzanna Piętkowska. Tytuł wystawy to 'Wystawka'. » więcej 2023-01-25, godz. 20:00 Kresowiacy spotkali się w Głubczycach. Gościem prof. Stanisław Sławomir Nicieja W Głubczycach odbyło się dzisiaj (25.01) noworoczne spotkanie środowisk kresowych. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Stanisław Sławomir Nicieja… » więcej 2023-01-25, godz. 17:00 Wystawa fotografii otworkowej w MBP w Opolu Prace stworzone w ramach Brzeskiego Festiwalu Fotografii można oglądać w Opolu. Na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej jest ponad 30 zdjęć. Są to… » więcej 2023-01-25, godz. 14:04 "Odcienie romantyzmu" w Filharmonii Opolskiej Po serii koncertów noworocznych powracają do programu Filharmonii Opolskiej koncerty symfoniczne. Pierwszy z nich nosi tytuł 'Odcienie romantyzmu' i zaprezentuje… » więcej 2023-01-25, godz. 13:30 54 koła zainteresowań i 600 uczestników. Bilans roczny Centrum Kultury w Kluczborku Podsumowanie ubiegłego roku opublikowało Centrum Kultury w Kluczborku. Udało się zorganizować 36 imprez oraz współorganizować 16 przedsięwzięć. » więcej 2023-01-25, godz. 10:00 W Głogówku myślą już o Dniach Gminy. Wystąpią „Łobuzy” i Dawid Kwiatkowski Zapadły decyzje dotyczące terminu i wydarzeń artystycznych Dni Gminy Głogówek. To największa impreza plenerowa w tym mieście. Odbędzie się 17 i 18 czerwca… » więcej 2023-01-24, godz. 20:15 Oszczędzanie, ale stabilna sytuacja. Kondycja domów kultury w Kluczborku i Gorzowie Śląskim 1,6 miliona złotych dla Centrum Kultury w Kluczborku i ponad 1,2 miliona złotych dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzowie Śląskim. To tegoroczne budżety… » więcej 2023-01-24, godz. 17:00 Nie poddają się kryzysowi. Ambitne plany MOK-u w Kędzierzynie-Koźlu Kilka interesujących wydarzeń zaplanowano w najbliższym czasie w Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie-Koźlu. Mimo, że znacznie większą część budżetu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »