Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-05-30, 09:11 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Emocjonalny powrót życia koncertowego do FO owacyjnie przyjęty przez publiczność! [ZDJĘCIA]

Koncert "U progu kariery" w Filharmonii Opolskiej po złagodzeniu obstrzeń pandemicznych [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "U progu kariery" w Filharmonii Opolskiej po złagodzeniu obstrzeń pandemicznych [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "U progu kariery" w Filharmonii Opolskiej po złagodzeniu obstrzeń pandemicznych [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "U progu kariery" w Filharmonii Opolskiej po złagodzeniu obstrzeń pandemicznych [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kilkuminutowymi owacjami na stojąco zakończył się sobotni (29.05) koncert symfoniczny, pierwszy po dłuższej przerwie koncert z udziałem publiczności, jaki odbył się w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w ramach naznaczonego pandemią 69. sezonu artystycznego. Zarówno melomani, jak i muzycy nie kryli wzruszenia z ponownego spotkania z muzyką na żywo i poluzowania obostrzeń pandemicznych dla sektora kultury. Wszyscy podkreślali zgodnie, że na wyjątkowość wieczoru złożył się także program, w którym znalazła się symfoniczna wersja słynnych "Obrazków z wystawy" oraz koncert wiolonczelowy Roberta Schumanna w wykonaniu Julii Grzegorzewskiej.
Najwięcej uwagi skoncentrowało się jednak na Hannie Hurkot, która poprowadziła orkiestrę w ramach swojego egzaminu dyplomowego z dyrygentury symfoniczno-operowej.

- Cała się trzęsę, każdy palec mi się trzęsie, choć w radiu tego nie widać - przyznaje dyplomantka poznańskiej akademii muzycznej. - Zmęczona fizycznie jestem, psychicznie też, ale tak zadowolona, że bardziej być nie mogę.

Artystka kilkukrotnie była przywoływana oklaskami publiczności na scenę. Wcześniej publiczność żywiołowo nagrodziła występ wiolonczelistki, która również jest studentką poznańskiej uczelni, choć jak wyjaśniła w rozmowie z Radiem Opole, jej egzamin dyplomowy odbędzie się dopiero za miesiąc.

Warto zaznaczyć, że w drugiej części, kiedy na scenie pojawił się znacznie powiększony skład orkiestry, zniknął pulpit dyrygencki, a Hanna Hurkot poprowadziła "Obrazki z wystawy" w orkiestracji Maurice'a Ravela bez posiłkowania się partyturą.

- Myślę, że partytura troszkę by tutaj blokowała oddanie tych wszystkich emocji, o których mówiłam wcześniej [podczas środowej rozmowy po próbie, emitowanej w czwartkowej audycji "Rewiry kultury" - przyp. red.] - wyjaśnia Hanna Hurkot.

- Dużo emocji, bardzo pozytywnych emocji, przepiękny koncert, wspaniała dyplomantka, wspaniała publiczność - przyznają opolscy filharmonicy. - Radość mieliśmy, bo byli wreszcie słuchacze, melomani. Radość była też z tego, że w ogóle tak młoda, zdolna osoba, no wspaniale z nami pracowała!

Emocje udzielały się nie tylko muzykom na scenie, ale także publiczności, która dzieląc się wrażeniami z koncertu przekazywała za pośrednictwem reporterskiego mikrofonu gratulacje dla muzyków.

- Powiem szczerze, że to uczucie jest bliskie temu, jakby się spotkało przyjaciela sprzed lat i ta znajomość była tak cenna i tak miła, że to spotkanie wzbudziło po prostu moc pozytywnych emocji, których nam tak brakowało - przyznaje jeden ze słuchaczy, którzy zazwyczaj regularnie uczestniczył w koncertach organizowanych przez Filharmonię Opolską.

- Wszystkim jestem zachwycona - dodaje inna uczestniczka koncertu. - Po miesiącach niebycia w filharmonii naprawdę jestem dzisiaj wszystkim zachwycona! Dyrygentka jest taką kobietą z ikrą i ta wiolonczelistka też mnie zachwyciła. Cały koncert był wspaniały!

Przypomnijmy, że był to pierwszy po majowym złagodzeniu obostrzeń pandemicznych koncert z udziałem publiczności, a Radio Opole jest patronem medialnym wydarzeń organizowanych przez Filharmonię Opolską. Więcej na temat koncertu w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Hanna Hurkot, muzycy FO i uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2021-07-30, godz. 19:30 Zespół Clock Machine zagra na Letniej Scenie NCPP W opolskim amfiteatrze w ramach Letniej Sceny NCPP wystąpi krakowska formacja Clock Machine. Ze względu na obostrzenia pandemiczne koncert odbędzie się na… » więcej 2021-07-30, godz. 16:23 58. KFPP: Sabina Szewczyk wygrała opolskie eliminacje do Debiutów i powalczy o Karolinkę Opolskie jury ogłosiło zwycięzcę eliminacji do festiwalowego koncertu Debiutów. Na deskach opolskiego amfiteatru wystąpi Sabina Szewczyk, która zaśpiewa… » więcej 2021-07-30, godz. 09:00 58. KFPP: Wiemy, kto zaśpiewa w koncercie Premier i w Debiutach Telewizja Polska wybrała wykonawców, których usłyszymy podczas 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w koncertach Premier i Debiutów. Zakończył… » więcej 2021-07-30, godz. 08:53 Historia na żywo w Galerii Sztuki w Leśnicy Leśnicki Ośrodek Kultury i Kozielskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej zapraszają dzisiaj (30.07) o 19:00 na spotkanie z historią w Galerii Sztuki… » więcej 2021-07-29, godz. 18:30 Wraca Opolskie Granie. "Umawiamy się na jakąś konkretną piosenkę i gramy" Po przerwie spowodowanej ograniczeniami pandemicznymi wraca do Opola oddolna inicjatywa artystyczna 'Opolskie granie'. Muzykujący Opolanie spotykają się w opolskich… » więcej 2021-07-29, godz. 16:45 Uliczni artyści wracają do Opola. Przed nami III Festiwal Zdarzeń Artystycznych To ma być jedno z bardziej kolorowych wydarzeń w regionie, a na jego uczestników będzie można natknąć się właściwie w każdym zakątku starej części… » więcej 2021-07-29, godz. 15:00 Kryminalny sierpień w Radiu Opole? Od poniedziałku na naszej antenie nowa powieść "Ostre cięcie" Drugą część wakacji rozpoczynamy powieścią radiową Adama Budzika 'Ostre cięcie'. Akcja tej książki toczy się w Opolu i jest klasycznym kryminałem… » więcej 2021-07-29, godz. 14:09 MAW w Nysie: festiwal dobiegł końca, trwają ostatnie lekcje w klasach mistrzowskich [ZDJĘCIA] Występami zespołów wiolonczelowych złożonych z uczestników kursu zakończyła się w środę (28.07) festiwalowa część 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej… » więcej 2021-07-28, godz. 18:00 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na lekcje przyrodnicze i bezpłatne warsztaty Lekcje przyrodnicze i bezpłatne warsztaty ekologiczne proponuje Muzeum Wsi Opolskiej. Zajęcia zostaną zorganizowane w najbliższy weekend (31.07-01.08) w ramach… » więcej 2021-07-28, godz. 16:53 W połowie sierpnia ruszy Festiwalowe Radio Opole. Zapraszamy do słuchania! Zanim artyści wystąpią na deskach opolskiego amfiteatru w ramach 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, to nasza rozgłośnia proponuje miłośnikom… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »