Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-05-17, 15:17 Autor: Agnieszka Lubczańska

Cztery premiery na koniec sezonu!

Zdjęcie ze spektaklu „Gargantua i Pantagruel” [fot. Piotr Nykowski]
Zdjęcie ze spektaklu „Gargantua i Pantagruel” [fot. Piotr Nykowski]
Zdjęcie ze spektaklu „Gargantua i Pantagruel” [fot. Piotr Nykowski]
Zdjęcie ze spektaklu „Gargantua i Pantagruel” [fot. Piotr Nykowski]
Teatry mogą otworzyć się dla widzów 21 maja. Teatr im. Jana Kochanowskiego postanowił wykorzystać ten czas - na sam koniec sezonu zaprasza widzów aż na 4 premiery. Pierwsza już w najbliższy piątek (21.05). Będzie okazja obejrzenia przewrotnej adaptacji XVI-wiecznej epopei fantastycznej Françoisa Rabelaisa pt. „Gargantua i Pantagruel” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Parodia, satyra, a może przestroga? Co współcześni twórcy odkryją w dziejach prostodusznych olbrzymów? Przedstawienie w przewrotny sposób opowiada o końcu kultury i społeczeństwa...

Spektakl zdążył mieć już swoją premierę 22 lutego zeszłego roku na deskach Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, który to teatr jest partnerem i koproducentem wydarzenia. Niestety do tej pory - ze względu na obostrzenia związane z trwającą pandemią - nie odbyła się oficjalna premiera przedstawienia w Opolu, choć 30 kwietnia udało się przygotować premierę on-line.

Chwilę przed tym wydarzeniem z aktorką Moniką Stanek rozmawialiśmy
w audycji "Rewiry kultury" (27.04). Rozmowa jest do posłuchania poniżej.

Monika Stanek, Rafał Kronenenberger i Andrzej Jakubczyk to opolscy aktorzy, których będziemy mogli obejrzeć na Scenie Modelatornia. Do tego pojawi się trzyosobowa ekipa aktorska Teatru im. W. Horzycy w Toruniu: Małgorzata Abramowicz, Anna Magalska i Bartosz Woźny. Reżyserem spektaklu jest Jakub Skrzywanek. Adaptacją i dramaturgią zajął się Paweł Soszyński. Autorami scenografii są Anna Maria Kaczmarska i Mikołaj Małek. Kostiumy stworzyła Anna Maria Kaczmarska, a choreografią zajęła się Agnieszka Kryst. Reżyserem światła w spektaklu jest Aleksandr Prowaliński. Twórcą muzyki - Karol Nepelski. Reżyserowi asystowała Anna Magalska.


Jakie premiery czekają widzów jeszcze w tym sezonie?
  • 4 czerwca (piątek), o godz. 19.00 odbędzie się wyczekiwana premiera „Króla Leara” w reż. Anny Augustynowicz z Mirosławem Zbrojewiczem w roli tytułowej. Spektakl realizowany w koprodukcji z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.
  • 18 czerwca (piątek), o godz. 19.00 zaplanowano premierę „Danse Macabre” w reż. Renaty Piotrowskiej-Auffret. Spektakl realizowany w koprodukcji z Art Stations Foundation.
  • 24 czerwca (czwartek), o godz. 19.00 na Dużej Scenie zobaczyć będzie można premierę kasowego tytułu Andrzeja Saramonowicza „Testosteron” w reż. Roberta Talarczyka. Spektakl realizowany w koprodukcji z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
Bilety na spektakle są już dostępne pod adresem: www.bilety.teatropole oraz w kasie biletowej, od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-18.00, w soboty i niedziele na dwie godziny przed spektaklem.

Będzie premiera! „Gargantua i Pantagruel” na scenie Modelatornia do obejrzenia on-line od piątkuFrançois Rabelais wierzył, że nauka doprowadzi nas do ostatecznej szczęśliwości, a humanizm będzie gwarantem etycznego wykorzystania jej owoców. Jednak dopiero dziś zaczynamy rozumieć, że ludzkość nie zrealizowała postulatów pisarza: rozum doprowadził nas na skraj katastrofy, a ideały humanizmu w antropocentrycznym renesansowym wydaniu zamiast uczynić z człowieka gospodarza planety, zmieniły go w egoistycznego władcę natury.

W spektaklu „Gargantuą i Pantagruelem” chcemy opowiedzieć o końcu kultury i społeczeństwa. Rabelais ośmieszał w swojej książce ociemniałe i irracjonalne wieki średniowiecza, witając nowy świat. My śmiejemy się, żegnając świat na zawsze. Czy to nie komiczne, że na stryczkach, które sami sobie uwiliśmy, bujamy się jak akrobaci, myśląc, że świat to wesołe miasteczko, a szubienica to nasza karuzela?

[źródło: materiały Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu]

Z aktorką Moniką Stanek w audycji "Rewiry kultury" (27.04) rozmawia Katarzyna Zawadzka

Zobacz także

2021-04-19, godz. 17:37, Patronaty - polecamy Konkurs plastyczny o Prawdach Polaków spod Znaku Rodła Popularyzacja Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła ogłoszonych 6 marca 1938 r. w Berlinie oraz kształtowanie wartości i postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży - to główne cele II Ogólnopolskiego i Polonijnego Konkursu… » więcej 2021-04-19, godz. 16:33, Patronaty - polecamy Katyń w pamięci rodziny Gaworów tematem Łambinowickiego Spotkania Muzealnego 'Opowieść o człowieku... Katyń w pamięci rodzinnej' - to tytuł kolejnego spotkania z cyklu Łambinowickich Spotkań Muzealnych. Tym razem poświęcone będzie polskim oficerom - ofiarom zbrodni katyńskiej na przykładzie losów jednego… » więcej 2021-04-19, godz. 13:33, Patronaty - polecamy Spotkanie online z Mikołajem Grynbergiem Książka „Poufne” to zbiór opowieści tworzących portret polskiej rodziny żydowskiej doświadczonej wydarzeniami z powojennej Polski. Z jej autorem Mikołaj Grynberg będzie okazja spotkania online w najbliższy wtorek (20.04) na profilu… » więcej 2021-04-19, godz. 12:07, Patronaty - polecamy „Mózg Wielka Tajemnica. Jak zwiększyć jego moc?” - konferencja online „Mózg Wielka Tajemnica. Jak zwiększyć jego moc?” - to tytuł szkoleniowo-metodycznej konferencji adresowanej do nauczycieli, pedagogów, psychologów, terapeutów, logopedów oraz osób zainteresowanych tematem. Spotkanie odbędzie… » więcej 2021-04-13, godz. 14:19, Patronaty - polecamy Gala Człowiek Roku „Gazety Polskiej” W tym roku Nagroda Klubów „Gazety Polskiej” za rok 2020 powędruje do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości. W najbliższy czwartek (15.04) po 12:00 w audycji 'Prosto z sejmu' o tym wyborze i samej nagrodzie z redaktorem… » więcej
311312313314315316317
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »