Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-03-02, 10:23 Autor: Agnieszka Lubczańska

21. Wiosna Austriacka rozpoczęta!

Austria [fot. materiały organizatora]
Austria [fot. materiały organizatora]
Otwarciem wystawy “Wiedeńczycy z Galicji” rozpoczęła się 21. Wiosna Austriacka w Opolu. To pierwsze - i póki co jedyne - prezentowane wydarzenie na żywo. Kolejne spotkania w marcu i kwietniu odbędą się w formie zdalnej. Szczegółowy program można znaleźć w linku poniżej.
Wystawa

Wystawa "Wiedeńczycy z Galicji” przedstawia 15 sylwetek znanych ludzi, którzy dzięki swojemu dorobkowi przeszli do historii, odnieśli sukces i zmienili postrzeganie świata: naukowców, polityków, a przede wszystkim artystów różnych sztuk - malarstwa, literatury, teatru i filmu. Wszystkich łączy natomiast fakt, że ich korzenie są w prowincjonalnej Galicji. Prezentowaną we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie wystawę oglądać można do 30 kwietnia w Małej Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu mieszczącej się w holu przy ul. Piastowskiej 18. Wstęp na wystawę jest wolny w godzinach pracy biblioteki.

Spotkania

Tradycją Wiosny Austriackiej jest prezentacja współczesnej literatury z Austrii i organizowanie spotkań autorskich. Podczas 21. Wiosny Austriackiej wystąpi austriacki dramaturg, autor słuchowisk radiowych i książek dla młodzieży Andreas Jungwirth. Spotkanie odbędzie się online poprzez facebook Biblioteki Austriackiej w języku niemieckim 11 marca o godz. 11.00. Z kolei 19 kwietnia o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie z austriacką pisarką Eriką Wimmer Mazohl.

Przez cały okres trwania 21. Wiosny Austriackiej 'serwowany' będzie Austriacki przekładaniec. Pod tym kulinarnie brzmiącym tytułem serii spotkań prezentowane będą online prelekcje o wybranych aspektach związanych z Austrią. Planowane będą także inne wykłady oraz spotkania propagujące czytanie pod hasłem Rozczytajmy się.

Imprezy towarzyszące

Imprezą towarzyszącą, wieńczącą 21. Wiosnę Austriacką będzie organizowana przez Katedrę Literatury Polskiej Uniwersytetu Opolskiego i Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza w Warszawie międzynarodowa konferencja Literatura polska i modernizm austriacki. Inspiracje, powinowactwa, dysonanse - w setną rocznicę śmierci Tadeusza Rittnera 1921 – 2021 (17-18.06. online), do organizacji której zaproszona została także Biblioteka Austriacka oraz Austriackie Forum Kultury.

Szczegółowe informacje o planowanych wydarzeniach można znaleźć tu: zobacz program 21. Wiosny Austriackiej. Aktualne informacje o wydarzeniach prezentowane są tu: Facebook.

Radio Opole 21. Wiosnę Austriacką objęło patronatem medialnym.
21. Wiosna Austriacka

Zobacz także

2020-05-04, godz. 18:10, Patronaty - polecamy Teatr Balko-Nowy pod kwarantanną zaprasza na spektakle W przestrzeni mieszkalno-balkonowej powstają przedstawienia, które później można obejrzeć w internecie. To pomysł na to, by na czas zamknięcia teatru, nie rozstawać się z tym, bez czego aktorom ciężko żyć - z teatrem. Tak powstał… » więcej 2020-04-20, godz. 16:47, Patronaty - polecamy Znamy termin 7. Konferencji Genealogicznej w Brzegu Sporo jeszcze czasu do tej konferencji, bo zaplanowano ją na 25 września, ale już Opolscy Genealodzy zachęcają do zgłaszania się chętnych przygotowania na niej swoich wystąpień, albo zaprezentowania się na towarzyszącym wydarzeniu… » więcej 2020-04-20, godz. 16:06, Patronaty - polecamy Masz od 8 do 15 lat? Weź udział w konkursie "Za co Cię piosenko lubię?" 'Za co Cię piosenko lubię?' - to tytuł konkursu, do wzięcia którego zachęca Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Na laureatów czekają nagrody! Szczegóły poniżej. » więcej 2020-04-14, godz. 14:53, Patronaty - polecamy Sprawdź swoją wiedzę w muzycznym quizie - propozycja Muzeum Polskiej Piosenki To propozycja dla młodszych i starszych - wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą historii polskiej piosenki, a przy tym dowiedzieć się czegoś nowego. W każdy wtorek i piątek o godz. 10:00 na stronie Muzeum… » więcej 2020-04-14, godz. 12:46, Patronaty - polecamy Otwarte wykłady on-line z zakresu historii sztuki proponuje GSW w Opolu Otwarte spotkania z zakresu historii sztuki dotyczące wizerunku św. Hieronima proponuje na czas pandemii Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Pierwsze spotkanie już za nami, kolejne odbędą się 15, 22 i 29 kwietnia. Spotkania odbywają… » więcej
353354355356357358359
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »