Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-11-07, 19:17 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Czarna skóra, białe maski" - nowy spektakl w Kochanowskim, w dniu premiery - dyskusja

"Czarna skóra, białe maski" - nowy spektakl w Kochanowskim, w dniu premiery - dyskusja
Korzenie polskiej... czarności – to temat, za który wziął się Wiktor Bagiński, tworząc spektakl „Czarna skóra, białe maski”. Sztuka zwyciężyła w III Konkursie na Projekt Teatralny Modelatornia. Na premierowy spektakl w najbliższy piątek (08.11) biletów już nie ma, ale można tego dnia o godz. 11:00 wybrać się na panel dyskusyjny dotyczący rasizmu i uprzedzeń. Spektakl „Czarna skóra, białe maski” będzie można obejrzeć 9, 10, 16, 17 oraz 24 listopada. I to ostatnie okazje zobaczenia przedstawienia przed rozpoczęciem planowanego w styczniu remontu teatru!

„Czarna skóra, białe maski” to spektakl, który wraca do korzeni polskiej… czarności. Do ukrytych historii afrykańskich niewolników na polskich dworach w XVII i XVIII wieku i przenosi do dziś – wolnego od rasizmu i uprzedzeń. Ale czy na pewno takiego wolnego?

Nad tą kwestią zastanowią się też uczestnicy panelu dyskusyjnego, który odbędzie się w piątek (08.11) na górnym Foyer Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Początek o godz. 11:00.


W którym wieku miał miejsce pierwszy polsko-afrykański ślub? W jakim celu do Polski sprowadzano czarnoskórych niewolników? I w końcu, czy w naszym społeczeństwie określenie „czarny Polak” ma szansę na występowanie poza ramami kategorii pewnej anomalii? Udział w dyskusji wezmą: dr hab. Monika Bobako – doktor filozofii, absolwentka UAM oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, adiunkt w Pracowni Pytań Granicznych UAM w Poznaniu, Ula Kropiwiec – menedżerka kultury, tłumaczka z języka hiszpańskiego i francuskiego, dla Wydawnictwa Karakter, tłumaczka książkę Frantza Fanona „Czarna skóra, białe maski”, Benjamin Diamouténé – współzałożyciel Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego, a także Wiktor Bagiński – reżyser spektaklu i współautor scenariusza i Paweł Sablik – dramaturg spektaklu i współautor scenariusza. Dyskusję poprowadzi dziennikarka, recenzentka - Magda Piekarska.


Reżyseria i scenariusz: Wiktor Bagiński
Dramaturgia: Paweł Sablik
Scenografia i kostiumy: Anna Oramus
Muzyka: Bartek Prosuł i Karol Kossakowski
Choreografia: Krystyna Lama Szydłowska
Reżyseria światła: Natan Berkowicz

Obsada:
Karolina Kuklińska
Sibonisiwe Ndlovu-Sucharska (gościnnie)
Katarzyna Osipuk
Joanna Osyda
Wiktor Bagiński (gościnnie)
Michał Świtała
Kornel Sadowski (gościnnie)
Karol Kossakowski
Leszek Malec

Kup bilet.

Projekt „Konkurs na Projekt Teatralny Modelatornia - III edycja" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Opolskiego.

Zobacz także

2024-03-18, godz. 09:53, Patronaty - polecamy Spotkanie z Tomaszem Różyckim - zobacz transmisję z WBP w Opolu Uhonorowany nagrodą literacką Grand Continent za najlepszą prozę europejską za powieść „Złodzieje żarówek” - poeta, prozaik, eseista, tłumacz Tomasz Różycki będzie w najbliższy poniedziałek (18.03) gościem Wojewódzkiej… » więcej 2024-03-15, godz. 17:55, Patronaty - polecamy Koncert Charytatywny "Jedynka dla..." już we wtorek w Opolu Już po raz piąty Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu zaprasza na Koncert Charytatywny „Jedynka dla…”. Jego ideą jest pomoc finansowa na rzecz osoby lub instytucji wymagającej wsparcia. W tym… » więcej 2024-03-15, godz. 15:18, Patronaty - polecamy Rusza Tydzień Europejski w I LO Do 22 marca w I Liceum Ogólnokształcącym w Kędzierzynie-Koźlu pod patronatem Radia Opole potrwa Tydzień Europejski. W programie przewidziano: szkolenia, warsztaty, rozgrywki sportowe oraz Turniej Debat Oksfordzkich. » więcej 2024-03-14, godz. 19:44, Patronaty - polecamy 79. lat temu wyzwolono Stalag 344 Lamsdorf Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza do udziału w obchodach 79. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf, który był jednym z największych kompleksów obozów jenieckich Wehrmachtu w latach II wojny światowej. Uroczystości rozpoczną… » więcej 2024-03-14, godz. 16:35, Patronaty - polecamy "Solenie kury" - co kryje się za tytułem wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego? Już w najbliższy wtorek (19.03) o godz. 14:00 w Muzeum Śląska Opolskiego otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pod frapującym tytułem „Solenie Kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca”. Na ekspozycji przedstawione zostaną prace… » więcej
74757677787980
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »