Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-11-07, 19:17 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Czarna skóra, białe maski" - nowy spektakl w Kochanowskim, w dniu premiery - dyskusja

"Czarna skóra, białe maski" - nowy spektakl w Kochanowskim, w dniu premiery - dyskusja
Korzenie polskiej... czarności – to temat, za który wziął się Wiktor Bagiński, tworząc spektakl „Czarna skóra, białe maski”. Sztuka zwyciężyła w III Konkursie na Projekt Teatralny Modelatornia. Na premierowy spektakl w najbliższy piątek (08.11) biletów już nie ma, ale można tego dnia o godz. 11:00 wybrać się na panel dyskusyjny dotyczący rasizmu i uprzedzeń. Spektakl „Czarna skóra, białe maski” będzie można obejrzeć 9, 10, 16, 17 oraz 24 listopada. I to ostatnie okazje zobaczenia przedstawienia przed rozpoczęciem planowanego w styczniu remontu teatru!

„Czarna skóra, białe maski” to spektakl, który wraca do korzeni polskiej… czarności. Do ukrytych historii afrykańskich niewolników na polskich dworach w XVII i XVIII wieku i przenosi do dziś – wolnego od rasizmu i uprzedzeń. Ale czy na pewno takiego wolnego?

Nad tą kwestią zastanowią się też uczestnicy panelu dyskusyjnego, który odbędzie się w piątek (08.11) na górnym Foyer Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Początek o godz. 11:00.


W którym wieku miał miejsce pierwszy polsko-afrykański ślub? W jakim celu do Polski sprowadzano czarnoskórych niewolników? I w końcu, czy w naszym społeczeństwie określenie „czarny Polak” ma szansę na występowanie poza ramami kategorii pewnej anomalii? Udział w dyskusji wezmą: dr hab. Monika Bobako – doktor filozofii, absolwentka UAM oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, adiunkt w Pracowni Pytań Granicznych UAM w Poznaniu, Ula Kropiwiec – menedżerka kultury, tłumaczka z języka hiszpańskiego i francuskiego, dla Wydawnictwa Karakter, tłumaczka książkę Frantza Fanona „Czarna skóra, białe maski”, Benjamin Diamouténé – współzałożyciel Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego, a także Wiktor Bagiński – reżyser spektaklu i współautor scenariusza i Paweł Sablik – dramaturg spektaklu i współautor scenariusza. Dyskusję poprowadzi dziennikarka, recenzentka - Magda Piekarska.


Reżyseria i scenariusz: Wiktor Bagiński
Dramaturgia: Paweł Sablik
Scenografia i kostiumy: Anna Oramus
Muzyka: Bartek Prosuł i Karol Kossakowski
Choreografia: Krystyna Lama Szydłowska
Reżyseria światła: Natan Berkowicz

Obsada:
Karolina Kuklińska
Sibonisiwe Ndlovu-Sucharska (gościnnie)
Katarzyna Osipuk
Joanna Osyda
Wiktor Bagiński (gościnnie)
Michał Świtała
Kornel Sadowski (gościnnie)
Karol Kossakowski
Leszek Malec

Kup bilet.

Projekt „Konkurs na Projekt Teatralny Modelatornia - III edycja" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Opolskiego.

Zobacz także

2019-09-03, godz. 13:52, Patronaty - polecamy "Zamczysko" już od piątku. Zobacz, kto wystąpi i przyjedź do Dąbrowy! Pierwszy piątek i sobota września to czas, który fani piosenki poetyckiej zmierzają do Dąbrowy koło Opola. To tam na scenie plenerowej parku zamkowego odbywają się Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną „Zamczysko”. W tym roku… » więcej 2019-09-03, godz. 12:57, Patronaty - polecamy XIX Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych od czwartku Impreza ta ma zmobilizować osoby z niepełnosprawnościami do wyjścia z przysłowiowych czterech ścian, zachęcić do wspólnej integracji, spotkania, zabawy. Mowa o Opolskich Dniach Osób Niepełnosprawnych, które już po raz 19. odbędą… » więcej 2019-09-03, godz. 11:24, Patronaty - polecamy II Kongres Żeglugi Śródlądowej 'W stronę korzyści' - pod takim hasłem 17 września rozpocznie się w Opolu II Kongres Żeglugi Śródlądowej. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele rządu, świata nauki i biznesu. Spotkanie jest kontynuacją pierwszego kongresu… » więcej 2019-09-02, godz. 22:41, Patronaty - polecamy Wrzesień w WBP - zobacz, co szykuje biblioteka! Wernisaż „Nasz świat wyobraźni”, czyli wystawa prac pacjentów Samodzielnego Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie w Branicach oraz Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego w Galerii WuBePe, którą… » więcej 2019-09-02, godz. 20:10, Patronaty - polecamy Jasienica Dolna pamięta o św. Maksymilianie Kolbe W tym roku mija 78. rocznica męczeńskiej śmierci franciszkanina św. Maksymiliana Kolbe. Z tej okazji w najbliższą niedzielę (08.09) w Jasienicy Dolnej, w gminie Łambinowice szykowane są uroczystości upamiętniające postać męczennika… » więcej
413414415416417418419
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »