Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-11-07, 19:17 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Czarna skóra, białe maski" - nowy spektakl w Kochanowskim, w dniu premiery - dyskusja

"Czarna skóra, białe maski" - nowy spektakl w Kochanowskim, w dniu premiery - dyskusja
Korzenie polskiej... czarności – to temat, za który wziął się Wiktor Bagiński, tworząc spektakl „Czarna skóra, białe maski”. Sztuka zwyciężyła w III Konkursie na Projekt Teatralny Modelatornia. Na premierowy spektakl w najbliższy piątek (08.11) biletów już nie ma, ale można tego dnia o godz. 11:00 wybrać się na panel dyskusyjny dotyczący rasizmu i uprzedzeń. Spektakl „Czarna skóra, białe maski” będzie można obejrzeć 9, 10, 16, 17 oraz 24 listopada. I to ostatnie okazje zobaczenia przedstawienia przed rozpoczęciem planowanego w styczniu remontu teatru!

„Czarna skóra, białe maski” to spektakl, który wraca do korzeni polskiej… czarności. Do ukrytych historii afrykańskich niewolników na polskich dworach w XVII i XVIII wieku i przenosi do dziś – wolnego od rasizmu i uprzedzeń. Ale czy na pewno takiego wolnego?

Nad tą kwestią zastanowią się też uczestnicy panelu dyskusyjnego, który odbędzie się w piątek (08.11) na górnym Foyer Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Początek o godz. 11:00.


W którym wieku miał miejsce pierwszy polsko-afrykański ślub? W jakim celu do Polski sprowadzano czarnoskórych niewolników? I w końcu, czy w naszym społeczeństwie określenie „czarny Polak” ma szansę na występowanie poza ramami kategorii pewnej anomalii? Udział w dyskusji wezmą: dr hab. Monika Bobako – doktor filozofii, absolwentka UAM oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie, adiunkt w Pracowni Pytań Granicznych UAM w Poznaniu, Ula Kropiwiec – menedżerka kultury, tłumaczka z języka hiszpańskiego i francuskiego, dla Wydawnictwa Karakter, tłumaczka książkę Frantza Fanona „Czarna skóra, białe maski”, Benjamin Diamouténé – współzałożyciel Stowarzyszenia Polaków Pochodzenia Afrykańskiego, a także Wiktor Bagiński – reżyser spektaklu i współautor scenariusza i Paweł Sablik – dramaturg spektaklu i współautor scenariusza. Dyskusję poprowadzi dziennikarka, recenzentka - Magda Piekarska.


Reżyseria i scenariusz: Wiktor Bagiński
Dramaturgia: Paweł Sablik
Scenografia i kostiumy: Anna Oramus
Muzyka: Bartek Prosuł i Karol Kossakowski
Choreografia: Krystyna Lama Szydłowska
Reżyseria światła: Natan Berkowicz

Obsada:
Karolina Kuklińska
Sibonisiwe Ndlovu-Sucharska (gościnnie)
Katarzyna Osipuk
Joanna Osyda
Wiktor Bagiński (gościnnie)
Michał Świtała
Kornel Sadowski (gościnnie)
Karol Kossakowski
Leszek Malec

Kup bilet.

Projekt „Konkurs na Projekt Teatralny Modelatornia - III edycja" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Opolskiego.

Zobacz także

2019-11-21, godz. 14:42, Patronaty - polecamy Opolski Dzień Aptekarza już w poniedziałek – poznaj szczegóły! Na wydarzenie zaprasza Opolska Okręgowa Izba Aptekarska wraz opolskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego i Urzędem Miasta Opola. » więcej 2019-11-21, godz. 12:11, Patronaty - polecamy Zbliża się VI Opolski Festiwal Tańca – poznaj szczegóły! Przed nami szósta odsłona Opolskiego Festiwalu Tańca. Ideą wydarzenia jest zderzenie kultur różnych stylów i technik tanecznych, wzajemna wymiana wiedzy i przede wszystkim świetna zabawa. » więcej 2019-11-21, godz. 10:32, Patronaty - polecamy Finał XXVI Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na Ty” już w sobotę! Konkurs jest skierowany do pasjonatów i miłośników historii lokalnych. Jak podkreślają organizatorzy, jednym z jego celów jest również dokumentowanie śląskich gwar i dialektów. » więcej 2019-11-19, godz. 17:42, Patronaty - polecamy Wydarzenie sezonu w Filharmonii Opolskiej! Opera z gwiazdorską obsadą Szykuje się okazja, aby usłyszeć w Opolu jedno z największych dzieł operowych - „Aidę” Giuseppe Verdiego. Na scenie Filharmonii Opolskiej wystąpią światowe gwiazdy m.in. Izabela Matuła, Małgorzata Walewska czy węgierski tenor… » więcej 2019-11-19, godz. 15:42, Patronaty - polecamy Dzień Pluszowego Misia – w Opolu trwa zbiórka maskotek i innych zabawek, poznaj szczegóły! Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest na całym świecie 25 listopada. Z tej okazji, od sześciu lat w listopadzie, Fundacja Mam Marzenie organizuje zbiórkę nowych pluszowych maskotek, zabawek, gier planszowych, książek… » więcej
380381382383384385386
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »