Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-02-14, 10:23 Autor: Agnieszka Lubczańska

Poznaj źródła folkloru opolskiego

Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
„Pieśni wracają do domu. Historyczne źródła dźwiękowe folkloru opolskiego” to tytuł konferencji, która w najbliższą sobotę (16.02) odbędzie się w Muzeum Śląska Opolskiego. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu "Muzyka tradycyjna Opolszczyzny". Tego samego dnia w ramach wydarzenia, ale tym razem w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzeleczkach, zabrzmią najstarsze zachowane, polskojęzyczne nagrania muzyki ludowej na Śląsku.

Konferencja rozpocznie się o godz. 11:00 w sali odczytowej (wejście od ul. Muzealnej). Koncertu w Strzeleczkach będzie można posłuchać od godz. 16:30. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu w piątek w audycji Regionalne kulturalia na Radio Opole 2 Kultura opowiedzą organizatorzy: etnomuzykolog dr Mariusz Pucia z Uniwersytetu Opolskiego i Dariusz Kownacki.


Muzyka w Strzeleczkach zabrzmi nie bez powodu, bo to właśnie z trzech miejscowości tej gminy - Dziedzic, Racławiczek i Smolarni – pochodzą najstarsze nagrania dźwiękowe w języku polskim. Na tzw. wałkach fonograficznych Edisona latem 1913 r. nagrał je niemiecki nauczyciel Paul Schmidt zachwycony melodyjnością mowy, śpiewu i muzyki tamtejszych mieszkańców. Będzie można usłyszeć głosy sprzed ponad stu lat... Z 34 wałków, na których nagrał śpiew, muzykę i modlitwy w ich wykonaniu, do dziś zachowały się 32. Znajdują się w Berlińskim Archiwum Fonograficznym. Kilka lat temu ich opracowaniem zajął się m.in. dr Mariusz Pucia, etnomuzykolog z Uniwersytetu Opolskiego.


Za płytę "Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane. Pierwsze nagrania muzyki tradycyjnej dokonane na Śląsku Opolskim ze Zbiorów Archiwum Fonograficznego w Berlinie" przygotowaną m.in. przez dr. Mariusza Pucię i dr. Jacka Jackowskiego Zbiory Fonograficzne Instytutu Sztuki PAN otrzymały I nagrodę w konkursie "Fonogram Źródeł" za rok 2017, organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia.

Radio Opole konferencję i koncert w ramach cyklu "Muzyka tradycyjna Opolszczyzny" objęło patronatem medialnym.


Zobacz także

2019-02-19, godz. 15:23, Patronaty - polecamy XV Opolska Gala Żużla na Lodzie już w sobotę W najbliższą sobotę (23.02) już po raz 15. na lodowisku Toropol odbędzie się Opolska Gala Żużla na Lodzie. To impreza wzbudzająca emocje, nie tylko z powodu rywalizacji sportowej i swojej widowiskowości, ale celu, na który przeznaczony… » więcej 2019-02-19, godz. 13:38, Patronaty - polecamy Mediacje w prezencie - inicjatywa Fundacji Mediatio Promowanie idei dialogu oraz bezpłatnej możliwości skorzystania z mediacji to cel przedsięwzięcia pod nazwą 'Siłą jest dialog - słowa w sercu'. Ideą jest pokazanie, że w dobie wszechobecnego języka agresji i nienawiści - mediacja… » więcej 2019-02-19, godz. 12:33, Patronaty - polecamy Od swinga do klasyki zagrają w Nysie na szczytny cel „Od swinga do klasyki” to tytuł charytatywnego koncertu noworocznego, który odbędzie się piątek (22.02) o godz. 18:00 w Nyskim Domu Kultury. Głównym celem wydarzenia jest wsparcie Nyskiego Hospicjum AUXILIUM. Dodatkowo część… » więcej 2019-02-19, godz. 11:19, Patronaty - polecamy Nowa wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej Naturalistyczny koszmar nadużyć, seksizmu oraz społecznych i internetowych patologii, a wszystko… w baśniowo-kolorowym sztafażu, w krainie zapełnionej przez dzieci, księżniczki i postaci z kreskówek. To opis wystawy „Smoła”… » więcej 2019-02-18, godz. 14:42, Patronaty - polecamy Ofiary Marszu Śmierci zostaną upamiętnione w Racławicach Śląskich Wojewódzkie uroczystości upamiętniające więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau - zamordowanych i zamęczonych w styczniu 1945 roku podczas „Marszów Śmierci” na terenie gminy Głogówek - odbędą się w najbliższy piątek… » więcej
482483484485486487488
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »