Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-11-05, 18:04 Autor: Agnieszka Lubczańska (na podstawie materiałów nadesłanych przez FO)

Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła

Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła [fot. materiały organizatora]
Święto Niepodległości w filharmonii - nagrodzony pianista i premiera zapomnianego dzieła [fot. materiały organizatora]
Na uroczysty koncert w 100-rocznicę odzyskanie przez Polskę niepodległości zaprasza w najbliższą niedzielę (11.11) Filharmonia Opolska. To okazja posłuchania Krzysztofa Książka - pianisty nagrodzonego w tym roku na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. Po przerwie opolscy filharmonicy pod batutą Przemysława Neumanna zaprezentują premierę - IV Symfonię D-dur Witolda Maliszewskiego, która do niedawna istniała tylko w rękopisach. Początek koncertu o godz. 18:00. Pozostały ostatnie wolne miejsca!
Koncert rozpocznie uwertura do oratorium "Powrót syna marnotrawnego" Feliksa Nowowiejskiego. To monumentalne oratorium. Uwertura (nagrana przez Opolskich Filharmoników we wrześniu ubiegłego roku i wydana przez wytwórnię DUX na płycie Nowowiejski "Dzieła symfoniczne") rozpocznie koncert opowiadający o drodze do wolności, o powrocie Polski na mapy Europy i świata.

Niepodległej nie byłoby prawdopodobnie bez zaangażowania Ignacego Jana Paderewskiego. Swój "Koncert fortepianowy a-moll" ukończył w roku 1888, rok później zinstrumentował dzieło i wtedy też doszło do jego premierowego wykonania. W Opolu koncert ten zaprezentuje Krzysztof Książek, laureat III Nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Po przerwie zaprezentowana zostanie IV Symfonia D-dur Witolda Maliszewskiego o znamiennym tytule: "Odrodzonej i odnalezionej Ojczyźnie". Dwa przymiotniki łączą tu dwie rzeczywistości – globalną (w której nasz kraj znajdował się w 1923 roku) oraz tę osobistą Maliszewskiego, twórcy z pogranicza kilku kultur i światów. Dzieło przez prawie sto lat pozostawało jedynie w rękopisie. Dzięki staraniom Filharmonii Opolskiej utwór ten został w ciągu ostatniego roku wydany i nagrany, a publiczność uczestnicząca w koncercie w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świadkami jego premierowego wykonania.

Więcej informacji i bilety tu: Filharmonia Opolska.

Zobacz także

2018-07-09, godz. 15:10, Patronaty - polecamy XVIII Piknik na Florydzie już w tym tygodniu! Już po raz osiemnasty dzieci z terenów miejsko-wiejskich województwa opolskiego spotkają się na imprezie rekreacyjno-patriotyczno-edukacyjnej „Piknik na Florydzie”. Wydarzenie przygotowane jest dla grup zorganizowanych po wcześniejszych… » więcej 2018-07-09, godz. 08:32, Patronaty - polecamy Przed nami IX Festiwal Ognia i Wody Wyczekiwany przez mieszańców Opolszczyzny i nie tylko festiwal zbliża się wielkimi krokami. Już w najbliższą sobotę (14.07) będziemy świadkami wydarzenia, gdzie dwa żywioły: ogień i woda zderzą się w spektakularnym widowisku… » więcej 2018-07-06, godz. 10:51, Patronaty - polecamy Pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP Opolski Urząd Wojewódzki zaprasza wszystkich mieszkańców województwa opolskiego na uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego 11 lipca 1943 r. przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Uroczystości… » więcej 2018-07-05, godz. 17:23, Patronaty - polecamy "Złota Kosa" w Piątkowicach, czyli będą żąć, kosić i młócić W sobotę 14 lipca już po raz 18. w Piątkowicach będzie okazja przeniesienia się w świat żniwiarek i żniwiarzy w tradycyjnych strojach z kosami, sierpami i cepami. Turniej Żniwowania Metodami Tradycyjnymi to wydarzenie, które kultywuje… » więcej 2018-07-05, godz. 17:01, Patronaty - polecamy "Dyplomy" w GSW Do 29 lipca w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać wystawę prac 30 tegorocznych absolwentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. To okazja do poznania najnowszych dzieł młodych adeptów sztuki, którzy obronili… » więcej
547548549550551552553
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »