Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-07, 07:01 Autor: Jacek Pelczar

Za sto lat zobaczą jak żyliśmy dziś - kapsuła czasu zakopana pod kozielskim ogólniakiem

Kapsuła na chwilę przed złożeniem w ziemi [fot. Jacek Pelczar]
Kapsuła na chwilę przed złożeniem w ziemi [fot. Jacek Pelczar]
Tłum przed liceum [fot. Jacek Pelczar]
Tłum przed liceum [fot. Jacek Pelczar]
Płyta pamiątkowa, oznaczająca miejsce gdzie ukryto kapsułę [fot. Jacek Pelczar]
Płyta pamiątkowa, oznaczająca miejsce gdzie ukryto kapsułę [fot. Jacek Pelczar]
Kapsuła czasu, to pomysł pierwszego liceum na uczczenie stulecia niepodległości Polski. Do inicjatywy szybko przyłączyły się inne szkoły z powiatu. Uczniowie każdej z nich mogli wybrać część rzeczy, które znajdą się wewnątrz kapsuły. Wśród nich znalazły się gazety, bilety, spis lektur, pendrivy i mnóstwo innych przedmiotów użytku dnia codziennego, które następnym razem ujrzą światło dzienne aż za sto lat, czyli na 200-lecie niepodległości.
– Chcieliśmy przekazać przyszłym pokoleniom to, jak teraz wygląda nasz świat, jak żyjemy i jakie jest nasze przesłanie dla nich, za sto lat. Żeby mogli odkopując, znajdując kapsułę czasu czegoś się o nas dowiedzieć – opowiadała Małgorzata Targosz, wicedyrektorka ILO.

Tego typu kapsuły są znane z historii. Najstarsza odnaleziona pochodzi z Massachusetts z końca osiemnastego wieku. Z punktu widzenia historyków nie wnoszą one wiele informacji do stanu wiedzy o czasach minionych, jednak mają też zupełnie inną wartość.

– Jest to ciekawostka, na pewno jest to też jakiś dowód tamtego życia, tamtych czasów. Natomiast wtedy, kiedy kapsuły zaczęły się już tworzyć, technika była już na tyle daleko posunięta, że powiedzmy sobie, do dzisiaj wiele tego typu przedmiotów przetrwało, ale ciekawym jest, nie nawet to, co się tam znajduje, ale to kto to wkładał i w jakiej intencji – tłumaczył Jacek Gliński, nauczyciel historii.

Kapsuła zrobiona jest z kajneru i zabezpieczona uszczelkami oraz systemem zamków, żeby chronić znajdujące się w niej przedmioty przed dostępem wilgoci i powietrza. Została złożona w specjalnie dla niej wymurowanej niewielkiej krypcie, zaraz obok wejścia do kozielskiego ogólniaka. Uczniowie i nauczyciele mają nadzieję, że nie zostanie zapomniana.

Więcej o pomyśle powiemy dziś w magazynie reporterów po godzinie 14.00.
Małgorzata Targosz
Jacek Gliński

Wiadomości z regionu

2021-09-23, godz. 15:35 Rośnie liczba chorych na grypę i infekcje grypopodobne. W przychodniach zabrakło szczepionek Choć sezon jesienno-zimowy dopiero się zaczął, w przychodniach już widać pierwszych pacjentów z objawami grypy i przeziębienia. W łagodniejszym przebiegu… » więcej 2021-09-23, godz. 15:15 IMGW ostrzega mieszkańców Opolszczyzny przed silnym wiatrem Dzisiaj (23.09) od godziny 24:00 mieszkańcy województwa opolskiego powinni przygotować się na silne porywy wiatru. » więcej 2021-09-23, godz. 15:00 Młodzież Wszechpolska odpowie na III Marsz Równości w Opolu. "Modlitwa, różaniec i pokojowa manifestacja" Kontrmanifestację wobec trzeciego Marszu Równości w Opolu zapowiada Okręg Opolski Młodzieży Wszechpolskiej. Środowiska LGBT przejdą ulicami centrum stolicy… » więcej 2021-09-23, godz. 13:30 Pirat drogowy zatrzymany po pościgu w Namysłowie. Kierowca był pod wpływem narkotyków Do 5 lat więzienia grozi mężczyźnie, który pod wpływem narkotyków uciekał policji osobowym audi. Po pościgu i zatrzymaniu okazało się, że w samochodzie… » więcej 2021-09-23, godz. 13:00 Większość grzejników w Opolu powinna być już ciepła, ale trzeba usunąć awarie sieci. Przyszła kalendarzowa i… Ruszył sezon grzewczy w Opolu, ale nie wszyscy mieszkańcy mają już ciepłe grzejniki. Większość spółdzielni nie ma stałej daty uruchomienia ogrzewania… » więcej 2021-09-23, godz. 12:34 Kolizja 4 samochodów przy wyjeździe z Opola w stronę Zawady 4 samochody zderzyły się ze sobą na zasadzie harmonijki przy Oleskiej w Opolu. Do kolizji doszło przy wylocie ze stolicy regionu w stronę Zawady na drodze… » więcej 2021-09-23, godz. 12:20 Olescy policjanci dbają o bezpieczeństwo najmłodszych Poznanie numeru alarmowego, nauka poruszania się po drogach publicznych czy też prawidłowe korzystanie z odblasków - tego mogą nauczyć się przedszkolaki… » więcej 2021-09-23, godz. 12:10 Opole: miasto pozyskało pieniądze na zakup kolejnych 9 autobusów elektrycznych Do Opola przyjadą kolejne elektryczne autobusy. Tym razem będzie ich 9. Miasto na ich zakup otrzymało 20 milionów złotych dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony… » więcej 2021-09-23, godz. 10:55 MZ: blisko tysiąc nowych przypadków koronawirusa w kraju. Na Opolszczyźnie 20 zachorowań [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 974 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Na Opolszczyźnie minionej doby potwierdzono 20 infekcji. To 8 więcej niż… » więcej 2021-09-23, godz. 10:49 Konserwacja nadajnika Radia Opole na częstotliwości 103,2 MHz Radio Opole informuje, że dziś (23.09) do godziny 17 nie będzie można odbierać programu radiowego nadawanego z nadajnika w Chrzelicach na częstotliwości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »