Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Radio Opole…
2021-04-09, 12:35 Autor: Justyna Krzyżanowska

11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Radio Opole zaprasza na specjalny program

Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Kostowie [fot. Paula Hołubowicz]
Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Kostowie [fot. Paula Hołubowicz]
Szczątki samolotu na miejscu katastrofy (10 kwietnia 2010) [By Serge Serebro, Vitebsk Popular News - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10097019]
Szczątki samolotu na miejscu katastrofy (10 kwietnia 2010) [By Serge Serebro, Vitebsk Popular News - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10097019]
[fot. Barbara Więcek]
[fot. Barbara Więcek]
Mija 11 lat od katastrofy samolotu rządowego w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób stanowiących delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej - w tym najważniejsze osoby w państwie, a także załoga samolotu. W związku z rocznicą dużo miejsca na antenie poświęcimy temu wydarzeniu - jednemu z najtragiczniejszych w historii Polski.
Ze względu na trwającą pandemię covid-19 uroczystości przygotowane przez Opolski Urząd Wojewódzki będą miały charakter symboliczny.

Tego dnia o godz. 12:00 w kościele Ojców Franciszkanów w Opolu zostanie odprawiona msza święta w intencji Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki Marii oraz pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej.

O godz. 13:00 na Placu przed Pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia odbędą się symboliczne uroczystości, tj. odegranie hymnu państwowego, przemówienie wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego, złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem, odegranie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

O godz. 15:00 na cmentarzu w Kostowie (pow. kluczborski) pod pomnikiem poświęconym ofiarom katastrofy smoleńskiej zostaną złożone kwiaty i znicze. Wojewodę opolskiego reprezentować będą dyrektor biura wojewody oraz doradcy.

Ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich organizatorzy nie zachęcają mieszkańców regionu do osobistego uczestnictwa w uroczystościach. Relacje z tych wydarzeń przygotują dla Państwa nasi dziennikarze zarówno w wiadomościach, jak i programach okolicznościowych. Na naszej antenie nie zabraknie także wspomnień o osobach, które zginęły w katastrofie, a wspominać będą ich przyjaciele i znajomi, opolscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

Więcej informacji dotyczących katastrofy smoleńskiej można znaleźć również na naszej podstronie Radio Opole 4 HISTORIA, m.in. specjalne artykuły Bolesława Bezega poświęcone osobom, które zginęły pod Smoleńskiem w 2010 r.


Program Radia Opole z okazji 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej:


7:05-11:00 Mamy weekend – zaprasza Daniel Klimczak
  • Katastrofa smoleńska to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii. W programie przypomnimy zarówno samą katastrofę, ale też osoby, które 10 kwietnia 2010 r. znajdowały się na pokładzie prezydenckiego samolotu.

    Jedną z nich był ostatni prezydent na uchodźstwie. Postać tę przybliży nam historyk, były rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisław Sławomir Nicieja, który przez wiele lat utrzymywał przyjacielskie relacje z Ryszardem Kaczorowskim. W programie porozmawiamy także z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim, którego zapytamy, jak te tragiczne wydarzenia zmieniły nasz kraj i społeczeństwo. Nasz gość wskaże również, jak godnie upamiętnić ofiary katastrofy w czasie pandemii koronawirusa.

W audycji także:


07:20 Z historycznego punktu widzenia – Bolesław Bezeg
  • W sobotnim felietonie Bolesław Bezeg zastanowi się nad powodami, dla których kiedyś uznano kwiecień za miesiąc pamięci narodowej i co z tego wynikało.
07:40 O polskość Śląska Opolskiego – Wiktor Krzewicki

08:04 W cztery oczy – Joanna Matlak
  • Gościem rozmowy będzie Magdalena Kalicka, wiceprzewodnicząca klubu Gazety Polskiej w Opolu, którą zapytamy o wspomnienia z tamtych tragicznych wydarzeń i o to, jak w obliczu pandemii będzie wyglądało upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej.
08:41 Apel Smoleński poprzedzony syreną smoleńską

10:15 Polonijne Radio Opole – Halina Nabrdalik

15:05-19:00 Cały nasz sport
– zaprasza Grzegorz Frankowski z zespołem redakcji sportowej
  • W gronie tragicznie zmarłych w katastrofie Tu-154 był również Piotr Nurowski, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Welki pasjonat sportu, sprawny menadżer, który kochał sport i sportowców. W programie przypomnimy jego sylwetkę oraz dokonania.

Tematyka dotycząca katastrofy smoleńskiej zagości na naszej antenie także w piątek (09.04). Tego dnia od 13:00 do 16:00 Wiktor Krzewicki zaprasza do Radia Opole 2 KULTURA na audycję „Wszystko o literaturze”, w której przypomni książki poświęcone dramatycznym wydarzeniom z 10 kwietnia 2010 roku.

W „Niedzielnej Loży Radiowej” (11.04) opolskich polityków zapytamy o to, co sądzą na temat obchodów 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej, które odbędą się w reżimie sanitarnym oraz o tym, że prokuratura wydłuża śledztwo do końca roku, Antoni Macierewicz zapowiada publikację raportu podkomisji smoleńskiej, a opozycja domaga się rozwiązania tejże komisji. Do słuchania od 11:05 do 12:00 zaprasza Joanna Matlak.

W programie "Śladami Kresowej Atlantydy" (11.04) nawiążemy do rocznicy zbrodni katyńskiej oraz drugiej fali deportacji Polaków na Syberię. O Puźnikach w województwie tarnopolski opowie pochodząca z tej miejscowości Franciszka Wiśniewska, która właśnie skończyła sto lat i związana jest z Prudnikiem.
13 kwietnia obchodzony będzie Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Związane z tym wspomnienia przywoła Jadwiga Rygorowicz z Prudnika. Jej ojciec był przedwojennym policjantem i został zmordowany przez NKWD w Ostaszkowie. Pomiędzy 13-14 kwietnia 1940 roku sowieckie organy bezpieczeństwa przeprowadziły drugie, masowe aresztowania Polaków w okupowanych wschodnich województwach II RP. Na nieludzką ziemię wysiedlono wrogów Rosji Sowieckiej, a więc i rodziny aresztowanych już wcześniej wojskowych, policjantów, służby więziennej, urzędników państwowych, wojskowych, nauczycieli, działaczy społecznych, kupców i przedsiębiorców. Szacuje się, że w ramach tej akcji zesłano blisko 61 tysięcy osób. O deportacjach na Syberię opowie kolejny odcinek audiobooka o Stanisławowie.

Natomiast w poniedziałek (12.04), w audycji „Popołudniowa Loża Radiowa” po godz. 16:05, Jan Poniatyszyn porozmawia z senatorem PiS Jerzym Czerwińskim o obchodach 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz 81. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 09:46 Franciszek Pieczka - syn powstańca śląskiego 2 maja obchodzimy 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Prezydent Andrzej Duda: Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o naszych bohaterach. Cześć… » więcej 2021-04-29, godz. 13:38 Uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego już w niedzielę – posłuchaj transmisji w Radiu… W 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości na Górze św. Anny organizowanej przez wojewodów opolskiego… » więcej 2021-04-29, godz. 11:10 Kibicuj ZAKSIE z Radiem Opole! Transmisja meczu prosto z Werony już w sobotę [FILM] Tak blisko złota nie byliśmy jeszcze nigdy! To będzie historyczne starcie! Już w sobotę (01.05) we Włoszech wielki finał siatkarskiej Ligi Mistrzów. Grupa… » więcej 2021-04-28, godz. 10:59 W maju łagodniejsze zasady bezpieczeństwa – jeśli utrzyma się niski wskaźnik zakażeń. Sprawdź harmonogram zm… Ostatnie dni to znaczny spadek liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Wszystko za sprawą naszego odpowiedzialnego zachowania i coraz większej liczby zaszczepionych… » więcej 2021-04-26, godz. 18:03 "Gdyby nie MONAR już bym nie żył" - tak mówi po latach założyciel i dyrektor ośrodka stowarzyszenia Monar w Graczach… Heroinę zaczął brać jak miał 13 lat. Gdy ostatni raz szedł na detoks ważył 46 kilogramów, a miał 184 cm wzrostu. "Gdyby nie MONAR już bym nie żył"… » więcej 2021-04-22, godz. 23:00 Na tropie wielkiego proroka Jest jednym z największych na świecie znawców księgi proroka Ezechiela. W audycji Krzysztofa Dobrowolskiego "Ludzie z plusem" opolski franciszkanin, prof… » więcej 2021-04-16, godz. 19:00 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle walczy o mistrzostwo Polski - transmisja w Radiu Opole! Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle do zdobycia mistrzostwa Polski wciąż potrzebuje dwóch wygranych spotkań. Po nieudanym występie na własnym parkiecie… » więcej 2021-04-14, godz. 11:05 Rząd otworzył żłobki i przedszkola, ale pozostałe obostrzenia na Opolszczyźnie zostają Odpowiedzialność Polaków i coraz większa liczba osób zaszczepionych przeciw COVID-19 przynoszą coraz lepsze efekty. Dzięki temu, od 26 kwietnia, rząd luzuje… » więcej 2021-04-09, godz. 16:11 Mija 81 lat od zbrodni katyńskiej. Radio Opole zaprasza we wtorek (13.04) na specjalny program 13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, obchodzimy Dzień Pamięci… » więcej 2021-04-09, godz. 12:35 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Radio Opole zaprasza na specjalny program Mija 11 lat od katastrofy samolotu rządowego w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób stanowiących delegację polską na uroczystości związane… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »