Zapowiada się mocna, literacka jesień... Przede wszystkim dlatego, że produkujemy dla Państwa dwa premierowe słuchowiska radiowe. "
Nie każdemu bije dzwon" - to tytuł najnowszego słuchowiska autorstwa
Marzeny i Jacka Mielcarków. Nagrania do projektu Radia Opole dokonano w legendarnym Studiu M im. SBB. Autorem tekstu jest Jacek Mielcarek, który w głównych rolach obsadził wybitnych opolskich aktorów, jakimi są Waldemar Kotas oraz Przemysław Czernik. Muzykę autorską stworzą Tadeusz Sudnik oraz Jakub Mielcarek.
Emisja tego słuchowiska zaplanowana jest od 5 do 9 października premierowo w paśmie popołudniowym Trendy i Owędy, a powtórki w paśmie przedpołudniowym Dobry Moment. Zakończyły się nagrania do drugiego w tym roku słuchowiska realizowanego przez Radio Opole. „
Wotum” oparte jest na motywach powieści
Macieja Siembiedy. Akcja dzieje się częściowo na terenie województwa opolskiego, w fikcyjnej miejscowości Bogoria, która ma jednak swój rzeczywisty pierwowzór. To historia sensacyjnego planu porwania obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W Studiu M im. SBB goszczą opolscy aktorzy, m.in. Leszek Malec, Grażyna Misiorowska, Łukasz Bugowski, Waldemar Kotas, Andrzej Jakubczyk oraz Andrzej Czernik. Pojawią się również postaci znane z ogólnopolskich produkcji telewizyjnych, mowa o Łukaszu Płoszajskim, Piotrze Cyrwusie, Mikołaju Krawczyku, Krzysztofie Janczarze, Kamili Kamińskiej oraz Danielu Zawadzkim.
- Mamy znakomitą obsadę - mówi Paweł Chmielewski, reżyser i współscenarzysta projektu. - Wyjątkowa okazja. Radio Opole zdecydowało się na coś niezwykłego, czyli serial radiowy. Coś niebywałego. Znakomita obsada. Obok mnie ludzie, z którymi pracuję blisko 20 lat. Stara gwardia z ogólnopolskich produkcji i wspaniali aktorzy Opola - podkreśla reżyser.
Emisja 7 odcinków (!) słuchowiska powstałego po największej tegorocznej produkcji Polskiego Radia Opole zaplanowana jest na trzy tygodnie listopada od 9.11 do 27.11 Zaprosimy także do wysłuchania 140-odcinkowego serialu radiowego „
Lalka" Bolesława Prusa w doborowej obsadzie, którego premierę planujemy na początek października. Chcemy, by jak najwięcej młodych ludzi sięgało po polską literaturę - zwłaszcza lektury, których czytelnictwo dramatycznie spadło. Serial będzie zrealizowany dla współczesnego słuchacza: udźwiękowienie, muzyka, doskonała adaptacja. W roli Wokulskiego wystąpi Adam Woronowicz. Rzecki to Wiktor Zborowski, Izabelę Łęcką zagra Julia Wieniawa.
W sumie w obsadzie znajdzie się ponad 40 aktorów. Za produkcję odpowiada Krzysztof Czeczot.
Emisja zaplanowana codziennie od 30 listopada, premierowo aż dwa odcinki dziennie w paśmie popołudniowym Trendy i Owędy i w paśmie przedpołudniowym Dobry Moment.
Ponadto tej jesieni polecamy jeszcze: Młodzieńczy dramat Karola Wojtyły "
Hiob" napisany w 1940 roku. To historia człowieka, który pozostaje wierny Bogu, pomimo doświadczających go nieszczęść. W roli tytułowej Cezary Morawski.
Emisja 16 października w drugiej godzinie audycji Rewiry Kultury (po 20:04). W Polskim Radiu Rzeszów przygotowano słuchowisko dokumentalne, poświęcone Prymasowi 1000-lecia. Nosi ono tytuł, zaczerpnięty ze słów Prymasa, pointujący jeden z elementów jego postawy życiowej - „
Nie czuję uczuć nieprzyjaznych do nikogo”. Autorem scenariusza i reżyserem jest Andrzej Zajdel.
Autorem kolejnego słuchowiska jest Przemysław Tejkowski. To „
Wyszyński. Historia nieprosta”. Młoda dziennikarka, Julia Gil, otrzymuje od prezesa rozgłośni radiowej polecenie stworzenia audycji o Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Zbliża się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, potrzeba więc specjalnej audycji, która przybliżyłaby jego postać. Niewątpliwym atutem słuchowiska będzie wykorzystanie w nim autentycznych, archiwalnych wypowiedzi Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły. W roli głównej Adam Woronowicz.
Obydwa słuchowiska wyemitowane będą w specjalnej, świątecznej audycji 11 listopada i nieprzypadkowo akurat w ten dzień, bowiem rok 2021 został ogłoszony Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a Radio Opole w ten sposób uświetni tę okoliczność.
Więcej siatkówki... Radio Opole będzie obecne na większości spotkań Plus Ligi z udziałem Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i tegorocznego beniaminka Stali Nysa. Naszych sprawozdawców oczywiście nie zabraknie na meczach opolskiej Gwardii, Odry Opole i Kolejarza Opole.
Więcej złotej muzyki... Słuchacze Radia Opole uwielbiają największe przeboje sprzed lat. "Złote" klasyki oznaczają jednak dla każdego coś innego, dlatego jesienią postaramy się zaspokoić oczekiwania wielu pokoleń. Stawiamy na efekt "niespodzianki" i przypomnimy utwory, które od dawna nie były grane. Sięgniemy po polską i zagraniczną klasykę muzyki popularnej i rockowej ostatnich 40 lat. Zagramy ponadczasowe hity z całego świata, od ABBY po ZZ TOP. Taka będzie muzyczna "złota" jesień w Radiu Opole!
Nie zabraknie też jesiennego muzykowania w... Studiu M im. SBB – już dziś zapraszamy na transmisje wszystkich koncertów na www.radio.opole.pl
23.09 -
Resoraki 09.10 -
Halinka Młynkowa - spotkanie w ramach projektu MOST
15.10 -
Hengelo 29.10 -
Mizia&Mizia - 20-lecie zespołu
14.11 -
SBB - 50-lecie zespołu cz. 2
27.11 -
Pudelsi 10.12 -
EABS