Mija 10 lat… ”Samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie rozbił się podczas lądowania na lotnisku wojskowym w Smoleńsku. Rosyjskie Ministerstwo do Spraw Nadzwyczajnych poinformowało, że zginęło 87 osób” - to jeden z pierwszych komunikatów, jakie nasza rozgłośnia podała 10 kwietnia 2010 roku po godz. 10:41.
Później okazało się, że ofiar było 96, w tym najważniejsze osoby w państwie. Oprócz Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z małżonką, wśród ofiar katastrofy smoleńskiej byli także: ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także cała załoga samolotu. Pod względem liczby ofiar to druga w historii polskiego lotnictwa katastrofa i największa w dziejach polskich Sił Powietrznych.
Specjalny program 10 kwietnia to także 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej, stąd już o
6:20 w cyklu
Kartka z kalendarza Bolesław Bezeg przypomni o powstańcach śląskich, których ta tragedia dotknęła. Punktualnie o
8:41 wyemitujemy archiwalny dźwięk informujący o katastrofie. Audycję po godz.
9:00 rozpoczniemy sygnałem syreny smoleńskiej i Apelem Smoleńskim, podczas którego wyczytane zostaną nazwiska wszystkich ofiar katastrofy.
Gośćmi porannej rozmowy
W cztery oczy będą kolejno: poseł Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, współautor politycznej biografii Lecha Kaczyńskiego
(uwaga, książka będzie do zdobycia w Loży Radiowej!) (
08:04), a później Urszula Gawor, prezes zarządu Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu (
8:17). Wydarzenie będziemy także wspominać w audycji
Dobry moment z dr. Bartoszem Kuświkiem, dyrektorem Instytutu Śląskiego. W całości rocznicy i wspomnieniom będzie poświęcona piątkowa Loża Radiowa. Wśród gości Ryszard Szram (12:10), senator PiS Jerzy Czerwiński (12:30), Tomasz Greniuch (13:10) i Grzegorz Krukowski (13:30), który 10 lat temu miał zaledwie 14 lat…
Wcześniej, bo o
11:40 w cyklu
Czytasie opowiemy o wyjątkowych publikacjach: "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja". To wydane przez Polskie Radio albumy stanowiące fonograficzny i edytorski wyraz narodowej pamięci w 10. rocznicę katastrofy na smoleńskim lotnisku. Będzie okazja otrzymania albumów zaraz po tym cyklu, a także w pierwszej godzinie audycji Trendy i owędy. Więcej o tych publikacjach można dowiedzieć się ze strony Polskiego Radia 24 tu:
10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Niezwykłe wydawnictwa Polskiego Radia Okazja do otrzymania książki „Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005” będzie z kolei w
Loży Radiowej. Przypomnijmy: nasz gość wraz z grupą badaczy pod kierunkiem Sławomira Cenckiewicza przygotowali pierwszą naukową biografię byłego Prezydenta Rzeczypospolitej.
Jak to możliwe, by moneta dziesięciozłotowa kosztowała prawie 30 razy tyle? Więcej o tym po
15:00 w audycji
Trendy i owędy, w której o wydanych przez NBP - z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej - okolicznościowych monetach dziesięciozłotowych.
Dzięki hojności dyrekcji opolskiego oddziału NBP, dla uważnych słuchaczy, będzie okazja zdobycia tych wyjątkowych numizmatów. Trzy takie monety czekają!
O
16:00 - wspólnie ze wszystkimi stacjami regionalnymi, jak wszystkimi programami Polskiego Radia - zapraszamy na retransmisję dwóch fundamentalnych dla polskiej muzyki utworów związanych z martyrologią katyńską: „Epitafium katyńskie na orkiestrę” Andrzeja Panufnika oraz III Symfonia – „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36 na sopran i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. To zapis nadzwyczajnego koncertu symfonicznego "W hołdzie Ofiarom", który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 18 kwietnia 2010 r. Ok.
15:40 odprowadzenie do koncertu na koniec pierwszej godziny audycji
Trendy i owędy zaprezentuje Małgorzata Ślusarczyk.
O
18:00 przeniesiemy się do Otmuchowa, skąd poprowadzimy transmisję Liturgii Męki Pańskiej z kościoła pw. Świętych Mikołaja i Franciszka Ksawerego.
#ZostańWDomu z Radiem Opole!