Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-04-10, 06:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

10. rocznica katastrofy smoleńskiej - z archiwum Radia Opole. Opolanie razem przeżywali te tragiczne wydarzenia

Opole - pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej [fot. Aneta Skomorowska, Radio Opole]
Opole - pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej [fot. Aneta Skomorowska, Radio Opole]
Mija 10 lat od katastrofy smoleńskiej. Zginęło w niej 96 osób z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią. 10 kwietnia 2010 roku polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Do tragedii doszło o godzinie 8:41 w pobliżu lotniska Siewiernyj.
Na pokładzie samolotu TU-154 byli wraz z parą prezydencką między innymi: wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy głównych sił zbrojnych, osoby sprawujące wysokie funkcje w państwie, duchowni, przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz załoga samolotu i funkcjonariusze BOR. Tragedia wstrząsnęła całą Polską.

Mieszkańcy Opola już po pierwszych informacjach o katastrofie lotniczej zaczęli się gromadzić na placu Wolności, koło ratusza, czy w opolskiej katedrze. Przynosili kwiaty i znicze. Modlili się i wspominali. Z czasem organizowano kolejne msze i czuwania.

Tak w kwietniu 2010 roku opolanie dzielili się swoimi nastrojami z naszym reporterem Piotrem Wójtowiczem. - My byliśmy tu wczoraj, zaraz po godzinie 14.00. Szukaliśmy miejsca, gdzie można było zaświecić lampkę, położyć kwiaty. Wielka pustka po stracie naszego prezydenta. Głosowałem na niego i nigdy się nie wstydziłem. Szanowałem poglądy, szanowałem wartości, które reprezentował - mówili młodzi opolanie.

- Struktura państwa straciła życie. Ja się nie patrzę na pracę, jaką politycy robią, bo czasem to jest obrzydliwe, nie do przyjęcia, ale to są ludzie - dodawał przedstawiciel starszego pokolenia.

- Ja się wzruszam, bo widzę tutaj mieszkańców miasta, ale widzę także polityków różnych opcji, wszystkich partii politycznych, dlatego, że wszyscy ponieśliśmy stratę - mówił do zgromadzonych Marcin Ociepa, dziś wiceminister obrony narodowej, a w kwietniu 2010 szef Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych „Horyzonty.

- Żebyśmy byli dobrymi ludźmi, żeby to nie przeminęło. Żeby było tak, jak to się mówi w radiu, w telewizji, że Polacy się jednoczą w ciężkich chwilach, ale żeby to się przeniosło na nasze życie codzienne - dodawał jeden z uczestników spotkania.

Dodajmy, dziś w Opolu mamy Plac Lecha Kaczyńskiego u zbiegu ulic Ozimskiej i Reymonta. Od 2017 roku Sala Herbowa w urzędzie wojewódzkim nosi również imię zmarłego w Smoleńsku prezydenta Polski.
Żałoba narodowa w Opolu [autor: Piotr Wójtowicz, nagranie archiwalne - kwiecień 2010]

Wiadomości z regionu

2021-06-20, godz. 08:15 W centrum miasta powstaną "zielone podwórka". Poprawa estetyki i obniżenie temperatury Zielone podwórka to projekt miasta Kędzierzyn-Koźle, który ma urozmaicić bioróżnorodność w centrum aglomeracji, obniżyć temperatury pomiędzy budynkami… » więcej 2021-06-19, godz. 19:45 Raport dnia: 6 nowych zakażeń i 1 zgon w regionie. W szpitalach zajęte nieco ponad 13 procent rezerwy łóżek covi… Na Opolszczyźnie ostatniej doby przybyło 6 zakażeń koronawirusem. Patogen z Chin przyczynił się w tym czasie także do śmierci jednej osoby. » więcej 2021-06-19, godz. 19:15 Można zgłaszać autokary do kontroli przed wyjazdem dzieci na kolonie letnie. Policjanci zwrócą uwagę na wiele kw… Opolscy policjanci będą kontrolować stan techniczny autokarów przed wyjazdem dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Co najmniej jeden punkt kontroli znajduje… » więcej 2021-06-19, godz. 18:41 Dziś biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanią. Mieszkańcy regionu na ogół wskazują na zwycięstwo naszych rywali… Reprezentacja Polski zagra dziś (19.06) w swoim drugim meczu grupowym podczas mistrzostw Europy. W grupie E rywalem podopiecznych Paulo Sousy w Sewilli będzie… » więcej 2021-06-19, godz. 18:05 W Kędzierzynie-Koźlu trwają Mistrzostwa Polski Mażoretek. "Warto, by tego typu aktywność upowszechniła się w naszym… Ponad tysiąc zawodniczek z całego kraju rywalizuje w Mistrzostwach Polski Mażoretek, które odbywają się w Hali Azoty w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2021-06-19, godz. 18:00 Odkomarzanie Kędzierzyna-Koźla już za kilka dni W przyszłym tygodniu w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się akcja odkomarzania. Opryski będą prowadzone w większości osiedli, głównie na terenach zielonych… » więcej 2021-06-19, godz. 17:45 Odra Triathlon w Krapkowicach. W niedzielę duże utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy. W niedzielę (20.06) w Krapkowicach duże utrudnienia w ruchu z powodu organizowanego Odra Triathlonu. W związku z zawodami, ze względu na bezpieczeństwo… » więcej 2021-06-19, godz. 17:00 Wsiądź na rower i odwiedź miejsca związane z III Powstaniem Śląskim Pracownicy Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny zapraszają wszystkich chętnych do udziału w wycieczkach rowerowych szlakiem miejsc pamięci i mogił… » więcej 2021-06-19, godz. 16:40 Upał ani wymagające podjazdy niestraszne uczestnikom zawodów Family Cup w gminie Tułowice Około 70 zawodników wzięło udział w dzisiejszych (19.06) Mistrzostwach Opolszczyzny w Kolarstwie Górskim Family Cup, które odbyły się w Skarbiszowicach… » więcej 2021-06-19, godz. 15:00 Rekord odwiedzin w opolskim zoo. W tym roku już ponad 111 tysięcy osób Rekordowe półrocze w opolskim zoo. Do 16 czerwca tego roku ogród zoologiczny odwiedziło ponad 111 tys. osób. W analogicznym okresie ubiegłego roku było… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »