Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-19, 06:10 Autor: PAP

Paryż - dyscypliny olimpijskie: szermierka

Szermierka to jedna z niewielu dyscyplin, które nigdy nie zostały wyłączone z programu olimpijskiego. Jest w nim stale obecna, od pierwszych igrzysk nowożytnych w 1896 roku. W Tokio po niemal dwóch dekadach przerwy znowu rozdanych zostało 12 kompletów medali. Tak samo będzie w Paryżu.

W Europie początki tej dyscypliny sięgają XI wieku, kiedy to upowszechniły się turnieje rycerskie, w których walczono na miecze czy kopie. Jednakże już w starożytności znane były sportowe formy walki tego rodzaju bronią. Sport przypominający nieco szermierkę był uprawiany w starożytnej Japonii i Chinach. Na terenie Egiptu natomiast znaleziono relief, pochodzący sprzed kilkunastu wieków, na którym przedstawiona jest scena walki szermierczej.


Europejska odmiana tej dyscypliny jest pozostałością po niezwykle popularnej w średniowieczu i późniejszych epokach "metodzie" wyjaśniania nieporozumień i sporów, czyli pojedynkach.


W XV wieku na szerszą skalę zaczęto wykorzystywać proch i walka białą bronią stawała się mniej skutecznym sposobem prowadzenia wojen. Dlatego stopniowo szermierka zaczęła stawać się bardziej formą rekreacji niż sposobem walki. W 1471 Hiszpan Sierge de Valera zredagował pierwszy w Europie podręcznik do nauki szermierki.


Kiedy zainteresowanie szermierką zaczęło wśród szlachty europejskiej słabnąć, stopniowo przekształciła się ona w jeden ze sportów. W pierwszej połowie XIX wieku została spopularyzowana przez studentów na wielu europejskich uczelniach. Szybko jednak zyskiwała popularność wśród innych kręgów społecznych. W drugiej połowie tego stulecia uprawiać zaczęły ją także kobiety.


Dlatego szermierka swój debiut olimpijski miała już w 1896 roku w Atenach. W porównaniu z pierwszym turniejem na igrzyskach zaszło w tym sporcie wiele zmian - nie walczy się już na tzw. palcaty (rodzaj drewnianych kijów). Obecnie na olimpiadzie szermierze walczą trzema rodzajami broni: floretem, szpadą i szablą.


Historia szermierki w igrzyskach jest bardzo bogata i obfituje w wiele ciekawych postaci i dramatycznych wydarzeń. Jednym z najsłynniejszych szermierzy, którzy znaleźli się w gronie najlepszych sportowców w dziejach igrzysk, był Włoch Edoardo Mangiarotti. Startując pięciokrotnie wywalczył 13 medali, w tym sześć złotych.


Niemniej słynny węgierski szermierz Aladar Gerevich jako jeden z nielicznych olimpijczyków miał szczęście wystąpić w igrzyskach aż sześciokrotnie (w latach 1932-60), zdobywając 10 medali, w tym siedem złotych.


Polacy także odnosili w przeszłości wspaniałe sukcesy. Od pierwszego startu w igrzyskach - czyli od 1924 roku - szermierze stale byli obecni w reprezentacji olimpijskiej. Do tej pory wywalczyli 22 medale: cztery złote oraz po dziewięć srebrnych i brązowych. Ostatni medal indywidualnie, w 2004 roku w Atenach, wywalczyła florecistka Sylwia Gruchała. Cztery lata później w Pekinie znakomicie spisała się drużyna szpadzistów. Radosław Zawrotniak, Tomasz Motyka, Adam Wiercioch i Robert Andrzejuk dopiero w finale przegrali z Francuzami. To był ostatni medal polskich szermierzy.(PAP)


mar/ pp/ cegl/


Kraj i świat

2024-07-19, godz. 08:10 Gwiazdor serialu „Gwiezdne wojny: Akolita” opowiedział, jakim megalomanem jest Tom Cruise Występ w serialu „Akolita” z uniwersum „Gwiezdnych wojen” stał się dla urodzonego na Filipinach Manny’ego Jacinto przepustką do kariery. Ale jego… » więcej 2024-07-19, godz. 08:10 MKiDN złożyło zażalenie na postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. głowicy sztandaru I Pułku Strzelców… Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło zażalenie na postanowienie Prokuratury Okręgowej w Warszawie ws. umorzenia sprawy głowicy z orłem… » więcej 2024-07-19, godz. 07:50 Znów można odwiedzać Galerię Sztuki Polskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu Od piątku, po rocznej przerwie spowodowanej remontem, zainteresowani znów mogą odwiedzać Galerię Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jedna z najbogatszych… » więcej 2024-07-19, godz. 07:50 Rozgrywki klubowe w Polsce już startują, na silne zagraniczne trzeba poczekać do sierpnia W Polsce pierwsze mecze ekstraklasy i 1. ligi w sezonie 2024/25 odbędą się już w piątek, ale na rozgrywki z udziałem tych najsilniejszych klubów trzeba… » więcej 2024-07-19, godz. 07:40 ZUS: w najbliższych dniach wypłata świadczenia Dobry Start dla blisko 200 tys. dzieci W piątek i w poniedziałek ZUS wypłaci około 60 mln zł z programu Dobry Start dla blisko 200 tys. dzieci - poinformował PAP rzecznik Zakładu Ubezpieczeń… » więcej 2024-07-19, godz. 07:40 Izrael/ Jedna osoba zabita i 10 rannych w eksplozji w Tel Awiwie (aktl.) Jedna osoba zginęła, a co najmniej 10 doznało obrażeń na skutek silnej eksplozji, do której doszło w centrum Tel Awiwu w Izraelu w nocy z czwartku na piątek… » więcej 2024-07-19, godz. 07:30 USA/ Trump: kandyduję, by być prezydentem całej Ameryki, a nie tylko jej połowy (opis) Kandyduję, by być prezydentem całej Ameryki, a nie tylko jej połowy; czas zasypać nasze wewnętrzne podziały - zadeklarował w czwartek były prezydent USA… » więcej 2024-07-19, godz. 07:30 "Rzeczpospolita": „Wyjście” na szefa Prokuratura liczyła, że po aresztowaniu Marcin Romanowski może pójść na współpracę, a od tego już będzie prosta droga do zatrzymania Zbigniewa Ziobry… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 Medioznawca o internetowych memach z "Januszem Nosaczem": to akty przemocy symbolicznej (wywiad) To akty przemocy symbolicznej - ocenił pojawiające się w internecie memy z 'Januszem Nosaczem' prof. Uniwersytetu SWPS Marek Kochan. Wskazał, że piętnowane… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 "Gazeta Wyborcza": Operacja Immunitet Za listem potwierdzającym, że Marcin Romanowski ma europejski immunitet, stoi związana z PiS wiceszefowa polskiego przedstawicielstwa przy Radzie Europy - pisze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »