Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-19, 06:10 Autor: PAP

Paryż - dyscypliny olimpijskie: tenis stołowy

Tenis stołowy, choć uprawiany na całym świecie od ponad wieku, jest jednym z najmłodszych sportów olimpijskich. Po raz pierwszy zawodnicy stanęli do walki na igrzyskach dopiero w 1988 roku w Seulu.

Początków tego sportu doszukuje się w Indiach i Chinach, jednakże nie można ściśle określić daty, od kiedy był on tam praktykowany, ani jak naprawdę wyglądała gra. Uważa się zatem, że narodziny nowoczesnego tenisa stołowego nastąpiły w latach 80. XIX wieku w Anglii.


Wówczas to żołnierze angielscy, chcąc przerwać monotonię służby, jaką pełnili w jednym z garnizonów w Indiach, zaczęli bawić się w grę popularną wśród tubylców. Początkowo za rakietki służyły im wieczka od pudełek po cygarach, zaś piłeczką był odpowiednio uformowany... korek od szampana.


Wkrótce ta gra zyskała dużą popularność na Wyspach. Szybko wprowadzono do użycia pierwsze rakietki - początkowo z naciągiem strunowym, nieco później wyrabiane z korka lub z gumy. Jednakże już około 1880 roku w Anglii, a także Stanach Zjednoczonych, powstawać zaczęły prototypy rakietek, które znane są do dzisiaj - drewniane, pokryte cienką warstwą kauczuku lub gumy.


W 1900 roku jeden z producentów sprzętu sportowego użył po raz pierwszy terminu "ping-pong" na określenie tenisa stołowego. Ta dziwna, ale popularna dzisiaj nazwa wzięła się stąd, iż bardzo przypominała odgłos piłeczki uderzającej o stół, na którym toczyła się gra lub odbijającej się od rakietek.


Rok później doszło do znamiennego wydarzenia w historii tej dyscypliny; angielski gracz James Gibb przywiózł z USA piłeczkę zrobioną z celuloidu. Był to prawdziwy przełom - tenis stołowy stał się grą o wiele szybszą i przez to bardziej atrakcyjną.


Odtąd z roku na rok przybywało zwolenników tej dyscypliny i graczy ją uprawiających. W 1926 roku powołano do życia Międzynarodową Federację Tenisa Stołowego (ITTF). W roku następnym rozegrano pierwsze mistrzostwa świata. Tak narodziła się era ping-ponga.


Początkowo w tej dyscyplinie dominowali przede wszystkim Europejczycy - do lat 50. niepokonani pozostawali reprezentanci Węgier. Później do głosu doszli Szwedzi, którzy wykorzystując nowinki techniczne Madziarów stworzyli własny styl gry, zapewniający im na długie lata królowanie przy tenisowym stole.


Jednakże niedoceniani początkowo Azjaci - Japończycy i Chińczycy - stopniowo zaczęli coraz bardziej zagrażać graczom europejskim, by w końcu zdominować całkowicie światowe rozgrywki tenisa stołowego. Stosując m.in. specjalny chwyt rakietki, tzw. piórkowy, dezorientowali zawodników, grających europejskim stylem, i wkrótce wygranie chociażby seta w pojedynku z nimi uważane było za sukces.


W 1988 roku tenis stołowy dostąpił zaszczytu bycia sportem olimpijskim. Od tego momentu nieprzerwanie towarzyszy on kolejnym igrzyskom, zyskując coraz większą liczbę zwolenników i widzów. Nieprzerwanie w każdym turnieju grało kilku zawodników, m.in. Chorwat Zoran Primorac, który w Rio de Janeiro wystąpił w wieku 47 lat.


Od olimpijskiego debiutu w tenisie stołowym dominują zawodnicy azjatyccy - zarówno turnieje kobiece (panie także rywalizują o olimpijskie medale od seulskich igrzysk), jak i męskie są praktycznie wewnętrzną sprawą graczy z największego kontynentu świata. Nieliczne medale, jakie wywalczyli do tej pory w igrzyskach gracze ze Starego Kontynentu, prawie nigdy nie były z najcenniejszego kruszcu. Jedynie w 1992 roku w Barcelonie wśród mężczyzn triumfował Szwed Jan Ove Waldner, pokonując w finale Jeana-Phillippe'a Gatiena z Francji.


Aby "ukrócić" dominację Chińczyków, od Londynu w singlu może startować co najwyżej dwoje przedstawicieli jednego kraju. Trzecia osoba może wystąpić tylko w rywalizacji drużynowej.


Przez jakiś czas w programie olimpijskim były cztery konkurencje: gra pojedyncza kobiet i mężczyzn oraz zawody drużynowe obu płci. W Tokio doszła piąta - mikst, który oddaje trend rywalizacji par, sztafet czy zespołów mieszanych. Identycznie będzie w Paryżu.(PAP)


mar/ cegl/ pp/


Kraj i świat

2024-07-19, godz. 08:20 Paryż – Dunka wycofana z reprezentacji za znęcanie się nad koniem Carina Cassoee Kruth, Dunka startująca w konkurencji ujeżdżenia, została w ostatniej chwili wycofana z reprezentacji swojego kraju na igrzyska w Paryżu za… » więcej 2024-07-19, godz. 08:10 Gwiazdor serialu „Gwiezdne wojny: Akolita” opowiedział, jakim megalomanem jest Tom Cruise Występ w serialu „Akolita” z uniwersum „Gwiezdnych wojen” stał się dla urodzonego na Filipinach Manny’ego Jacinto przepustką do kariery. Ale jego… » więcej 2024-07-19, godz. 08:10 MKiDN złożyło zażalenie na postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. głowicy sztandaru I Pułku Strzelców… Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło zażalenie na postanowienie Prokuratury Okręgowej w Warszawie ws. umorzenia sprawy głowicy z orłem… » więcej 2024-07-19, godz. 07:50 Znów można odwiedzać Galerię Sztuki Polskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu Od piątku, po rocznej przerwie spowodowanej remontem, zainteresowani znów mogą odwiedzać Galerię Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jedna z najbogatszych… » więcej 2024-07-19, godz. 07:50 Rozgrywki klubowe w Polsce już startują, na silne zagraniczne trzeba poczekać do sierpnia W Polsce pierwsze mecze ekstraklasy i 1. ligi w sezonie 2024/25 odbędą się już w piątek, ale na rozgrywki z udziałem tych najsilniejszych klubów trzeba… » więcej 2024-07-19, godz. 07:40 ZUS: w najbliższych dniach wypłata świadczenia Dobry Start dla blisko 200 tys. dzieci W piątek i w poniedziałek ZUS wypłaci około 60 mln zł z programu Dobry Start dla blisko 200 tys. dzieci - poinformował PAP rzecznik Zakładu Ubezpieczeń… » więcej 2024-07-19, godz. 07:40 Izrael/ Jedna osoba zabita i 10 rannych w eksplozji w Tel Awiwie (aktl.) Jedna osoba zginęła, a co najmniej 10 doznało obrażeń na skutek silnej eksplozji, do której doszło w centrum Tel Awiwu w Izraelu w nocy z czwartku na piątek… » więcej 2024-07-19, godz. 07:30 USA/ Trump: kandyduję, by być prezydentem całej Ameryki, a nie tylko jej połowy (opis) Kandyduję, by być prezydentem całej Ameryki, a nie tylko jej połowy; czas zasypać nasze wewnętrzne podziały - zadeklarował w czwartek były prezydent USA… » więcej 2024-07-19, godz. 07:30 "Rzeczpospolita": „Wyjście” na szefa Prokuratura liczyła, że po aresztowaniu Marcin Romanowski może pójść na współpracę, a od tego już będzie prosta droga do zatrzymania Zbigniewa Ziobry… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 Medioznawca o internetowych memach z "Januszem Nosaczem": to akty przemocy symbolicznej (wywiad) To akty przemocy symbolicznej - ocenił pojawiające się w internecie memy z 'Januszem Nosaczem' prof. Uniwersytetu SWPS Marek Kochan. Wskazał, że piętnowane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »