Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-19, 06:10 Autor: PAP

Wielokrotne przeprowadzki w dzieciństwie podnoszą ryzyko depresji

Osoby, które do 15. roku życia doświadczyły wielu przeprowadzek są o kilkadziesiąt proc. bardziej zagrożone depresją w późniejszym czasie. To wynik obserwacji ponad miliona ludzi.

Naukowcy z University of Plymouth z kolegami z University of Manchester (W. Brytania) oraz z Uniwersytetu w Aarhus (Dania) przeanalizowali historię zamieszkania i zdrowie 1,1 mln osób urodzonych w Danii w latach 1981-2001 (https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/fullarticle/2821272).


Odkryli m.in., że osoby żyjące w lokalizacjach słabiej rozwiniętych ekonomicznie są ok. 10 proc. bardziej zagrożone późniejszym rozwojem depresji.


Badacze po raz pierwszy pokazali jednak, że znaczenie ma także liczba przeprowadzek w młodym wieku. Jeśli dziecko przeprowadzało się dwa lub więcej razy w wieku od 10 do 15 lat, wzrost ryzyka depresji w dorosłości wyniósł średnio aż 61 proc.


„Wiemy, że istnieją różne czynniki prowadzące do psychicznych chorób. To, jednak pierwsze dowody wskazujące, że przeprowadzka do nowego miejsca w dzieciństwie stanowi jeden z nich. Wierzymy, że obserwowane przez nas liczby to wierzchołek góry lodowej. W czasie tych ważnych dla rozwoju lat, dzieci tworzą społeczne więzi w szkole, grupach sportowych i innych miejscach. Za każdym razem muszą się dostosowywać do nowych warunków, a to może stanowić dla nich problem. Powinniśmy szukać sposobów na pomoc w pokonywaniu takich wyzwań” - mówi prof. Clive Sabel z University of Plymouth.


Naukowcy wskazują też na wcześniejsze badania, według których liczne wczesne przeprowadzki zwiększają zagrożenie próbami samobójczymi, aktywnością kryminalną, różnymi chorobami psychicznymi i narkomanią.


Wyniki mają szczególne znaczenie w obecnych czasach, kiedy nawet 13 proc. populacji świata żyje z jakimś zaburzeniem psychicznym. Do 2030 roku związane z tym obciążenie ekonomiczne ma osiągnąć 6 mld dol.


„Badanie to podkreśla znaczenie globalnych strategii, które umożliwiają i wspierają stabilne dzieciństwo i uwzględniają regionalne oraz kulturowe uwarunkowania. Na podstawie naszych wyników uważamy również, że niektóre grupy młodych ludzi mogą być szczególnie narażone. Młodzi ludzie żyjący w ośrodkach opiekuńczych często doświadczają wielu przeprowadzek i mogą być poddawani działaniu dodatkowego stresu. Inna grupa to dzieci wojskowych, które regularnie się przemieszczają w zależności od miejsca stacjonowania ich rodziców” - wskazał naukowiec.


Jak dodał, badanie sugeruje, że one oraz dzieci z podobnych grup mogą potrzebować dodatkowej pomocy, aby mogły uniknąć rozwojowi chorób psychicznych w późniejszym życiu. (PAP)


Marek Matacz


mat/ agt/


Kraj i świat

2024-07-19, godz. 08:10 Gwiazdor serialu „Gwiezdne wojny: Akolita” opowiedział, jakim megalomanem jest Tom Cruise Występ w serialu „Akolita” z uniwersum „Gwiezdnych wojen” stał się dla urodzonego na Filipinach Manny’ego Jacinto przepustką do kariery. Ale jego… » więcej 2024-07-19, godz. 08:10 MKiDN złożyło zażalenie na postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. głowicy sztandaru I Pułku Strzelców… Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło zażalenie na postanowienie Prokuratury Okręgowej w Warszawie ws. umorzenia sprawy głowicy z orłem… » więcej 2024-07-19, godz. 07:50 Znów można odwiedzać Galerię Sztuki Polskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu Od piątku, po rocznej przerwie spowodowanej remontem, zainteresowani znów mogą odwiedzać Galerię Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jedna z najbogatszych… » więcej 2024-07-19, godz. 07:50 Rozgrywki klubowe w Polsce już startują, na silne zagraniczne trzeba poczekać do sierpnia W Polsce pierwsze mecze ekstraklasy i 1. ligi w sezonie 2024/25 odbędą się już w piątek, ale na rozgrywki z udziałem tych najsilniejszych klubów trzeba… » więcej 2024-07-19, godz. 07:40 ZUS: w najbliższych dniach wypłata świadczenia Dobry Start dla blisko 200 tys. dzieci W piątek i w poniedziałek ZUS wypłaci około 60 mln zł z programu Dobry Start dla blisko 200 tys. dzieci - poinformował PAP rzecznik Zakładu Ubezpieczeń… » więcej 2024-07-19, godz. 07:40 Izrael/ Jedna osoba zabita i 10 rannych w eksplozji w Tel Awiwie (aktl.) Jedna osoba zginęła, a co najmniej 10 doznało obrażeń na skutek silnej eksplozji, do której doszło w centrum Tel Awiwu w Izraelu w nocy z czwartku na piątek… » więcej 2024-07-19, godz. 07:30 USA/ Trump: kandyduję, by być prezydentem całej Ameryki, a nie tylko jej połowy (opis) Kandyduję, by być prezydentem całej Ameryki, a nie tylko jej połowy; czas zasypać nasze wewnętrzne podziały - zadeklarował w czwartek były prezydent USA… » więcej 2024-07-19, godz. 07:30 "Rzeczpospolita": „Wyjście” na szefa Prokuratura liczyła, że po aresztowaniu Marcin Romanowski może pójść na współpracę, a od tego już będzie prosta droga do zatrzymania Zbigniewa Ziobry… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 Medioznawca o internetowych memach z "Januszem Nosaczem": to akty przemocy symbolicznej (wywiad) To akty przemocy symbolicznej - ocenił pojawiające się w internecie memy z 'Januszem Nosaczem' prof. Uniwersytetu SWPS Marek Kochan. Wskazał, że piętnowane… » więcej 2024-07-19, godz. 07:20 "Gazeta Wyborcza": Operacja Immunitet Za listem potwierdzającym, że Marcin Romanowski ma europejski immunitet, stoi związana z PiS wiceszefowa polskiego przedstawicielstwa przy Radzie Europy - pisze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »