2024-07-18, 19:10 Autor: PAP

Piłkarska LE – awans Wisły Kraków do 2. rundy eliminacji (opis)

Piłkarze Wisły Kraków wygrali na wyjeźdie rewanżowy mecz 1. rundy eliminacyjnej Ligi Europy z kosowskim zespołem Llapi Podujevo 2:1 (0:0) i awansowali do kolejnej rundy, w której spotkają się z Rapidem Wiedeń. Przed tygodniem w Krakowie Wisła wygrała 2:0.

Llapi Podujevo – Wisła Kraków 1:2 (0:0).

Bramki: dla Llapi - Ardit Tahiri (74); dla Wisły – Angel Rodado (58), Giannis Kiakos (90).

Żółta kartka: Llapi - Ilir Blakcori, Elvir Gashijan, Ilir Krasniqi; Wisła – Alan Uryga.

Sędzia: Trustin Farrugia Cann (Malta). Mecz bez udziału publiczności.

Pierwszy mecz 2:0 dla Wisły. Awans: Wisła.

Llapi Podujevo: Ilir Avdyli - Benjamin Emini, Muhamed Huseini (64. Ardit Tahiri), Ilir Krasniqi, Ilir Blakcori - Elvir Gashijan (74. Arianit Hasani), Besar Musolli, Hamdi Namani (74. Valmir Veliu), Blendi Baftiu, Adem Maliqi (64. Ergyn Ahmeti) - Ahmed Januzi (64. Mergim Cernaverni).

Wisła Kraków: Anton Cziczkan - Bartosz Jaroch, Alan Uryga, Joseph Colley, Rafał Mikulec - Angel Baena (79. Mariusz Kutwa), Igor Sapała (60. Patryk Gogół), Marc Carbo, Olivier Sukiennicki (87. Piotr Starzyński), Mateusz Młyński (60. Giannis Kiakos) - Angel Rodado.

Wisła zaliczyła bardzo udany powrót do rywalizacji w Lidze Europy po ponad 12 latach. Podopieczni trenera Kazimierza Moskala dwukrotnie nie pozostawili złudzeń wicemistrzowi Kosowa, kto jest lepszy.

Zgodnie z zapowiedzią szkoleniowca "Białej Gwiazdy" jego podopieczni nie zamierzali w Podujevie bronić dwubramkowej zaliczki wywalczonej przed tygodniem w Krakowie, ale od początku starali się narzucić swoje warunki gry.

Już w 8. minucie wiślacy mogli objąć prowadzenie. Angel Baena podał do wbiegającego w pole karne Oliviera Sukiennickiego, ale jego strzał obronił Ilir Avdyli, których chwilę później nie dał się zaskoczyć Mateuszowi Młyńskiemu.

W 16. minucie Sukiennicki znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem i umieścił piłkę w siatce, ale gol nie został uznany z powodu spalonego. Gospodarze w pierwszej połowie raz byli bliscy objęcia prowadzenia, gdy po strzale Elvira Gashija Anton Cziczkan popisał się skuteczną interwencją.

Po przerwie Wisła dość szybko opanowała sytuację. W 58. minucie Bartosz Jaroch dośrodkował w pole karne, a tam niezawodny Angel Rodado strzałem głową pokonał bramkarza rywali.

W 69. minucie gospodarze za sprawą Blendiego Baftiu umieścili piłkę w siatce, ale ten gol nie został uznany z powodu spalonego. Za to w 74. minucie było już 1:1. Wprowadzony chwilę wcześniej Ardit Tahiri przyjął piłkę tyłem do bramki, odwrócił się i mierzonym strzałem zaskoczył Cziczkana.

Wisła, podobnie jak w Krakowie, grała do końca i w jednej z ostatnich akcji Giannis Kiakos po indywidualnej akcji zapewnił zwycięstwo krakowskiemu zespołowi. To był pierwszy gol Greka w barwach "Białej Gwiazdy", z którą niedawno podpisał kontrakt.

Wisła w 2. rundzie eliminacji Ligi Europy zagra z Rapidem Wiedeń. Pierwszy mecz odbędzie się 25 lipca o godz. 18.00 w Krakowie. Rewanż rozegrany 1 sierpnia o godz. 20.30 w Wiedniu.(PAP)

gw/ krys/

2024-07-18, godz. 21:20 Nowacka: od 1 września 2025 r. jedna lekcja religii, dodatkowe - w salkach katechetycznych Barbara Nowacka, szefowa MEN, powiedziała w czwartek, że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe… » więcej 2024-07-18, godz. 21:20 1. liga piłkarska – trener Arki: celem ponownie jest ekstraklasa Trener piłkarzy występującej w 1. lidze Arki Gdynia podkreślił, że celem jego zespołu jest ekstraklasa. „Poprzedni sezon pokazał, że nie możemy teraz… » więcej 2024-07-18, godz. 21:10 Kanada/ Po raz pierwszy w historii kobieta szefową sztabu generalnego armii Gen. Jennie Carignan objęła w czwartek stanowisko szefowej sztabu generalnego kanadyjskiej armii. Po raz pierwszy w historii kobieta będzie stać na czele kanadyjskich… » więcej 2024-07-18, godz. 21:00 Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej - Polska - Francja 3:0 (opis) W kolejnym dniu XII Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej, rozgrywanego w Mielcu, polskie siatkarki pokonały Francję 3:0 (25:11, 28:26, 25:22). Wcześniej Serbia… » więcej 2024-07-18, godz. 21:00 Szczyt EWP/ Premierzy Starmer i Tusk liczą na współpracę energetyczną i obronną Premierzy Wielkiej Brytanii i Polski, Keir Starmer i Donald Tusk, mają nadzieję na bliską współpracę w takich dziedzinach jak energetyka i obronność, a… » więcej 2024-07-18, godz. 20:50 Paweł Kowal: w Watykanie i we Włoszech rozmawiałem o Ukrainie i jej odbudowie Wojna na Ukrainie i powojenna odbudowa tego kraju były głównymi tematami rozmów, jakie przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal przeprowadził… » więcej 2024-07-18, godz. 20:50 Strefa Gazy/ Premier Izraela w Rafah: utrzymamy kontrolę na granicą Gazy z Egiptem Izraelski premier Benjamin Netanjahu ogłosił w czwartek podczas niezapowiedzianej wizyty w Rafah w Strefie Gazy, że Izrael zachowa kontrolę nad granicą tego… » więcej 2024-07-18, godz. 20:50 USA/ Szkielet stegozaura sprzedany na aukcji za blisko 45 mln dol. Prawie kompletne szczątki stegozaura zostały sprzedane za 44.6 mln dol. podczas aukcji w Nowym Jorku; to rekordowa cena za szkielet dinozaura - poinformował… » więcej 2024-07-18, godz. 20:40 Francja/ Policjant zaatakowany nożem przez napastnika w centrum Paryża W centrum Paryża mężczyzna ranił nożem policjanta - poinformował w czwartek szef MSW Gerald Darmanin. Do incydentu doszło, gdy ochrona jednego z luksusowych… » więcej 2024-07-18, godz. 20:40 ME koszykarzy U-20 – Polska uległa Słowenii 72:73 i zagra o miejsca 5-8 Reprezentacja Polski koszykarzy przegrała w Gdyni ze Słowenią 72:73 (15:27, 19:14, 19:9, 19:23) w ćwierćfinale mistrzostw Europy U-20 Dywizji A i zagra o… » więcej