2024-06-30, 23:20 Autor: PAP

ME 2024 - Hiszpania - Gruzja 4:1 (opis)

1/8 finału: Hiszpania - Gruzja 4:1 (1:1).

Bramki: 0:1 Robin Le Normand (18-samobójcza), 1:1 Rodri (39), 2:1 Fabian Ruiz (51-głową), 3:1 Nico Williams (75), 4:1 Dani Olmo (83).

Żółta kartka - Hiszpania: Alvaro Morata. Gruzja: Zuriko Dawitaszwili.

Sędzia: Francois Letexier (Francja). Widzów 42 233.

Hiszpania: Unai Simon - Dani Carvajal (81. Jesus Navas), Robin Le Normand, Aymeric Laporte, Marc Cucurella (66. Alejandro Grimaldo) - Pedri (52. Dani Olmo), Rodri, Fabian Ruiz (81. Mikel Merino) - Lamine Yamal, Alvaro Morata (66. Mikel Oyarzabal), Nico Williams.

Gruzja: Giorgi Mamardaszwili - Otar Kakabadze, Giorgi Gwelesiani (79. Nika Kwekweskiri), Guram Kaszia, Lasza Dwali, Luka Loczoszwili (64. Giorgi Citaiszwili) - Giorgi Czakwetadze (64. Zuriko Dawitaszwili), Otar Kiteiszwili (41. Sandro Altunaszwili), Giorgi Koczoraszwili - Georges Mikautadze (79. Budu Ziwziwadze), Chwicza Kwaracchelia.

Kiedy Gruzja pokonała po rzutach karnych Grecję w finale baraży i po raz pierwszy w historii zakwalifikowała się do turnieju finałowego mistrzostw Europy, w mediach społecznościowych tamtejszej federacji piłkarskiej zamieszczono zdjęcie drużyny z podpisem: "Dzień dobry, Europo. Nazywamy się Gruzja". W niedzielę podopieczni francuskiego selekcjonera Willy'ego Sagnola wprawdzie przegrali z Hiszpanią 1:3 i odpadli w 1/8 finału, ale po tym, czego dokonali w Niemczech, nikomu już nie muszą się przedstawiać.

Pierwsze kilkanaście minut spotkania w Kolonii to całkowita dominacja mistrzów Europy z lat 1964, 2008 i 2012. Drużyna prowadzona przez trenera Luisa de la Fuente "nabijała statystyki": posiadanie piłki, rzuty rożne, strzały na bramkę. Ani razu wpuściła rywali na własną połowę. Efektu w postaci gola jednak nie było, a duży w tym udział bramkarza Giorgiego Mamardaszwilego, który tylko do przerwy zatrzymał pięć strzałów, w większości trudnych do obrony.

Pierwszy wypad udał się Gruzinom w 18. minucie. Wówczas gracz Cracovii Otar Kakabadze dośrodkował z prawego skrzydła w kierunku Chwiczy Kwaracchelii, a pomocnik Napoli wywarł presje na Robinie Le Normandzie na tyle skutecznie, że obrońca Realu Sociedad posłał piłkę do własnej bramki.

Na trybunach wśród Gruzinów zapanowała euforia, wśród pozostałych kibiców - konsternacja. Nic nie zapowiadało tego, że to debiutanci obejmą prowadzenie, ale ósmy gol samobójczy - i pierwszy stracony przez Hiszpanię - w trwającej edycji ME stał się faktem.

Hiszpanie szybko otrząsnęli się z szoku i znów zaczęli grać dynamicznie i blisko bramki Mamardaszwilego, skutecznie broniąc się także przed pojedynczymi kontratakami rywali. Presja przyniosła efekt w 39. minucie, kiedy na wysokości linii pola karnego Rodri przełożył sobie piłkę z prawej nogi na lewą i oddał precyzyjny strzał przy słupku, doprowadzając do wyrównania.

Kontrowersje może jednak budzić fakt, że w momencie strzału na pozycji spalonej był kapitan Hiszpanów Alvaro Morata, który teoretycznie mógł na krótko zasłonić piłkę Mamardaszwilemu. Sytuacja została sprawdzona przez sędziów VAR i oceniono, że ustawienie Moraty nie odegrało w tej sytuacji żadnej roli.

Od początku drugiej połowy Hiszpanie kontynuowali sposób gry, jaki prezentowali przed przerwą. Po trzech minutach... omal nie stracili gola z połowy boiska. Kwaracchelia zobaczył wysuniętego daleko przed bramkę Unaia Simona i oddał strzał, z którym hiszpański bramkarz na pewno by sobie nie poradził, tyle że Gruzin pomylił się o kilkadziesiąt centymetrów.

Innego zagrożenia pod bramką Hiszpanów już praktycznie nie było, choć w dogodnej sytuacji znalazł się w 61. minucie Giorgi Citaiszwili, ale uderzył bardzo niecelnie. Tymczasem "La Roja" wyprowadzała kolejne ataki. Prowadzenie objęła w 51. minucie, kiedy po precyzyjnym dośrodkowaniu Lamine Yamala głową do siatki trafił Fabian Ruiz. Złudzeń pozbawili debiutanta Nico Williams (75.) i Dani Olmo (83.).

Hiszpanie, którzy wygrali wszystkie cztery spotkania Euro 2024, w ćwierćfinale zmierzą się z reprezentacją gospodarzy. "Ależ Niemcy muszą się teraz trząść!" - napisano na oficjalnej stronie internetowej dziennika "Marca".

Spotkanie tych ekip zaplanowano na piątek w Stuttgarcie.(PAP)

mm/ sab/

2024-07-02, godz. 19:50 Francja/ 214 kandydatów nie przystąpi do drugiej tury wyborów, by utrudnić wygraną RN We Francji upłynął we wtorek termin składania kandydatur do drugiej tury wyborów parlamentarnych. Co najmniej 214 pretendentów, którzy zakwalifikowali się… » więcej 2024-07-02, godz. 19:50 W Brazylii ustanowiono "dzień króla Pelego" Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva podpisał ustawę, w myśl której 19 listopada każdego roku obchodzony będzie 'dzień króla Pelego'. W ten sposób… » więcej 2024-07-02, godz. 19:50 Nowa Zelandia/ Ponad 370 dzikich kotów zabito podczas kontrowersyjnego "konkursu łowieckiego" Ponad 370 dzikich kotów zostało zabitych podczas kontrowersyjnego 'konkursu łowieckiego', który odbył się na terenach wiejskich w Nowej Zelandii - podały… » więcej 2024-07-02, godz. 19:50 ME 2024 - Rumunia - Holandia 0:2 (bramka) 1/8 finału: Rumunia - Holandia 0:2 w 83. min. Bramki: 0:1 Cody Gakpo (20), 0:2 Donyell Malen (83). Żółta kartka - Rumunia: Marius Marin, Nicolae Stanciu… » więcej 2024-07-02, godz. 19:40 USA/ Wicepremier Gawkowski: jesteśmy na cybernetycznej zimnej wojnie z Rosją (opis) Polska jest dziś najbardziej atakowanym państwem UE i to pokazuje, że jest już dziś na cybernetycznej zimnej wojnie z Rosją - powiedział we wtorek wicepremier… » więcej 2024-07-02, godz. 19:40 Hiszpania/ Pożary łąk i lasów wskutek fali 40-stopniowych upałów Kilkanaście pożarów wybuchło we wtorek w Hiszpanii w efekcie fali wysokich, ponad 40-stopniowych temperatur powietrza. Największe upały występują na południu… » więcej 2024-07-02, godz. 19:40 Wimbledon - Iga Świątek awansowała do drugiej rundy (krótka) Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Liderka światowego rankingu tenisistek wygrała we wtorek w Londynie z Amerykanką Sofią… » więcej 2024-07-02, godz. 19:30 Toruń/ Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Wojciecha Fibaka do obejrzenia w CSW (wideo) Wyjątkowa kolekcja polskiej sztuki współczesnej, którą zgromadził były tenisista Wojciech Fibak, przez najbliższe miesiące została udostępniona w toruńskim… » więcej 2024-07-02, godz. 19:30 Paryż - PZLA: co najmniej 42 kwalifikacje dla Polski Polscy lekkoatleci zapewnili sobie 42 kwalifikacje do rozpoczynających się 26 lipca igrzysk olimpijskich, ale w wyniku relokacji wolnych miejsc jeszcze nawet… » więcej 2024-07-02, godz. 19:20 Ekstraklasa piłkarska – Górnik – WSG Tirol 1:1 w sparingu Piłkarze ekstraklasowego Górnika Zabrze zremisowali z 11 zespołem austriackiej elity WSG Tirol 1:1 (0:1) w swoim pierwszym sparingu podczas zgrupowania w tym… » więcej