Bramki: 1:0 Kylian Mbappe (56-karny), 1:1 Robert Lewandowski (79-karny).

Żółta kartka - Francja: Adrien Rabiot. Polska: Nicola Zalewski, Paweł Dawidowicz, Karol Świderski.

Sędzia: Marco Guida (Włochy). Widzów: 59 728.

Francja: Mike Maignan - Jules Kounde, William Saliba, Dayot Upamecano, Theo Hernandez - Aurelien Tchouameni (81. Youssouf Fofana), N'Golo Kante (61. Antoine Griezmann), Adrien Rabiot (61. Eduardo Camavinga) - Ousmane Dembele (86. Randal Kolo Muani), Kylian Mbappe, Bradley Barcola (61. Olivier Giroud).

Polska: Łukasz Skorupski - Jan Bednarek, Paweł Dawidowicz, Jakub Kiwior - Przemysław Frankowski, Jakub Moder, Piotr Zieliński, Kacper Urbański, Sebastian Szymański (68. Karol Świderski), Nicola Zalewski (68. Michał Skóraś) - Robert Lewandowski.

Pozytywnym akcentem piłkarska reprezentacja Polski zakończyła udział w Euro 2024. We wtorek w Dortmundzie biało-czerwoni, którzy nie mieli już szans na awans do 1/8 finału, zremisowali z wicemistrzami świata Francuzami 1:1.

Pierwszą groźną okazję Francuzi stworzyli w 19. minucie, kiedy strzelał Ousmane Dembele. Bramkarz Łukasz Skorupski popisał się jednak świetną interwencją. Polacy najbliżej gola byli w 34. minucie, gdy główka Roberta Lewandowskiego była minimalnie niecelna.

"Trójkolorowi" solidnie podkręcili tempo w ostatnich 10 minutach pierwszej połowy. Raz po raz stwarzali zagrożenie, jednak Skorupski bronił bez zarzutu, m.in. strzały Kyliana Mbappe, który wrócił do składu w specjalnej masce chroniącej złamany nos.

Również początek drugiej części spotkania należał do Francuzów, a efektem ich przewagi był w 56. minucie gol z rzutu karnego Mbappe. Chwilę wcześniej Jakub Kiwior sfaulował Dembele.

Polakom udało się zaskoczyć rywali 20 minut później. Lewandowski zgrał piłkę do Karola Świderskiego, a ten w polu karnym zostało sfaulowany przez Dayota Upamecano. Sędzia początkowo puścił grę, ale po analizie VAR podyktował "jedenastkę".

Do jej wykonania podszedł Lewandowski. W swoim stylu stawiał drobne kroki, niemal się zatrzymywał. Uderzył lekko i Mike Maignan obronił. Francuski bramkarz wyszedł jednak z bramki tuż przed oddaniem strzału i arbiter zarządził powtórkę. Lewandowski wykonał ją podobnie, ale tym razem uderzył nieco mocniej i przede wszystkim precyzyjniej. Piłka wpadła do siatki przy samym słupku.

Niemal identyczna sytuacja była podczas mistrzostw świata 2022 w Katarze, gdy Polska w 1/8 finału przegrała z Francją 1:3. Lewandowski również trafił po powtórzonym karnym.

Choć w ostatnich minutach znów przewagę miała Francja, to wynik nie uległ już zmianie. Do końca świetnie bronił Skorupski i został wybrany Piłkarzem Meczu.

We wcześniejszych spotkaniach Euro 2024 Polska przegrała z Holandią 1:2 i z Austrią 1:3.

W drugim wtorkowym meczu grupy D Austria pokonała Holandię 3:2 i zajęła pierwsze miejsce. Na drugim uplasowała się Francja, a na trzecim Holandia, która również zagra w fazie pucharowej. (PAP)

wkp/ pp/

Kraj i świat

2024-06-28, godz. 21:30 Portugalia/ Costa o wyborze na szefa RE: gdybym był wierzący, uznałbym to za cud Były premier Portugalii Antonio Costa, który w czwartek został wybrany na stanowisko szefa Rady Europejskiej uważa, że jego szanse na objęcie tej funkcji… » więcej 2024-06-28, godz. 21:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (28-06-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wyniki i wygrane w grze Eurojackpotw dniu 2024-06-28Wyniki5 liczb ze zbioru 50… » więcej 2024-06-28, godz. 21:30 Sochan po wygranej koszykarzy z Nową Zelandią: mamy dobrą drużynę Po towarzyskim meczu koszykarzy Polska - Nowa Zelandia (88:59), przedostatnim sprawdzianie przed kwalifikacyjnym turniejem przedolimpijskim w Walencji, powiedzieli:… » więcej 2024-06-28, godz. 21:20 Opublikowano projekt, który ma pomóc w usuwaniu z dna Bałtyku z niebezpiecznych materiałów W piątek opublikowano projekt ustawy, który ma usprawnić usuwanie niebezpiecznych materiałów zatopionych w Bałtyku. Nowe przepisy mają realizować m.in… » więcej 2024-06-28, godz. 21:20 Lekkoatletyczne MP - Szymański: ten bieg i rekord to przełamanie na 110 m ppł Jakub Szymański wynikiem 13,25 wyrównał rekord Polski w biegu na 110 m przez płotki podczas lekkoatletycznych mistrzostw kraju w Bydgoszczy. Drugi był Damian… » więcej 2024-06-28, godz. 21:20 Rosja/ Putin: powinniśmy wznowić produkcję rakiet krótkiego i średniego zasięgu Władimir Putin oświadczył, że Rosja powinna wznowić produkcję rakiet krótkiego i średniego zasięgu zakazanych do 2019 r. traktatem INF. Na naradzie rosyjskiej… » więcej 2024-06-28, godz. 21:10 Tour de Pologne kobiet - Stina Kagevi pierwszą liderką Szwedka Stina Kagevi (Team Coop-Repsol) wygrała w piątek w Lublinie pierwszy etap kolarskiego wyścigu Tour de Pologne kobiet - jazdę na czas na dystansie 4,5… » więcej 2024-06-28, godz. 21:00 Poznań uczcił 68. rocznicę Czerwca ‘56 W miejscach pamięci, przy tablicach i pomnikach przypominających zdarzenia i ofiary z 1956 roku odbywały się przez cały piątek w Poznaniu uroczystości związane… » więcej 2024-06-28, godz. 21:00 Protesty przeciwko zmianom na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej Kilkaset osób protestowało w piątek przeciwko zmianom na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Manifestację zorganizowano także w Markowej… » więcej 2024-06-28, godz. 21:00 Francja/ Sondaż: zapowiada się rekordowa frekwencja wyborcza 67 proc. Dwa dni przed wyborami parlamentarnymi we Francji sondaż Ifop prognozuje rekordowo wysoką frekwencję sięgającą 67 proc., czyli o 19,5 pkt proc. wyższą… » więcej