Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-23, 13:50 Autor: PAP

Śląskie/ W przyszły weekend piknik artystyczny „Święto Śląska”

Koncerty, występy kabaretowe, wystawy i wydarzenia sportowe złożą się na tegoroczne „Święto Śląska” - trzydniowy piknik artystyczny, który w przyszły weekend odbędzie się w Koszęcinie, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

„Podczas kolejnej edycji pikniku artystycznego +Święto Śląska+ Zespół będzie także uroczyście świętował zakończenie sezonu artystycznego. Na publiczność czeka zróżnicowany program artystyczny oraz liczne atrakcje towarzyszące, które gwarantują dobrą zabawę całym rodzinom. Nie zabraknie znakomitych muzycznych gości oraz koncertu gospodarzy - Zespołu Pieśni i Tańca +Śląsk+” - poinformowała rzeczniczka ZPiT „Śląsk” Agnieszka Kukuła.


Podobnie jak w poprzednich latach, piknik odbędzie się w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie, który jest siedzibą Zespołu. W pierwszym dniu święta, w piątek, na scenie zaprezentują się m.in. ZPiT „Mały Śląsk”, ZPiT „Krakus” oraz kabaret Zdolni i skromni. W sobotę będzie można wysłuchać koncertu organowego Huberta Marona, a wieczorem na głównej scenie wystąpią Organek, Pietrucha/Zalewska i kabaret Paranienormalni. W niedzielę gwiazdą wieczoru będą gospodarze imprezy – chór, balet i orkiestra "Śląska” w swoim przebojowym repertuarze ludowo-narodowym. Na zakończenie pikniku wystąpią artyści Kabaretu Moralnego Niepokoju Maciej Cieślak i Rafał Zbieć.


W ciągu trzech dni pikniku nie zabraknie licznych atrakcji dodatkowych. W piątek i sobotę będzie można zwiedzić pałac – siedzibę Zespołu „Śląsk”, a w nim ekspozycje dokumentujące jego działalność. Wśród wystawienniczych niespodzianek znajdzie się m.in. największa koronka koniakowska na świecie, zgłoszona do Księgi Rekordów Guinnessa. Będzie ją można obejrzeć w dawnej kaplicy pałacowej. Instruktorzy Zespołu „Śląsk” przygotują dla dzieci gry i zabawy edukacyjno-artystyczne. Ze swoją prezentacją pojawią się zaprzyjaźnione służby mundurowe - 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca oraz Straż Graniczna. Organizatorzy zapewniają także atrakcje kulinarne oraz liczne stoiska z pamiątkami i rękodziełem.


Wstęp na „Święto Śląska” jest bezpłatny. Piknik został dofinansowany ze środków województwa śląskiego.


Uważany za ambasadora polskiej kultury Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” istnieje od 1 lipca 1953 roku, w tym czasie przewinęły się przez niego tysiące ludzi i kilka pokoleń pedagogów z założycielem Stanisławem Hadyną na czele. Poziom artystyczny zespołu i jego bogaty repertuar przyniósł mu uznanie na całym świecie, a także liczne nagrody i dyplomy honorowe. „Śląsk” odwiedził kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach, dając tysiące koncertów. Zespół występuje nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych.(PAP)


kon/ mow/


Kraj i świat

2024-06-28, godz. 07:30 "Horyzont. Rozdział 1" – osobista, a jednak epicka opowieść Kevina Costnera od piątku w kinach Debiutujący w polskich kinach 'Horyzont. Rozdział 1' to osobista, a jednocześnie epicka opowieść Kevina Costnera, powrót do gatunku najbliższego jego sercu… » więcej 2024-06-28, godz. 07:30 ME 2024 - gruziński miliarder obiecuje wysokie nagrody Do grona Gruzinów uradowanych sukcesami reprezentacji narodowej w piłkarskich mistrzostwach Europy rozgrywanych w Niemczech dołączył najbogatszy człowiek… » więcej 2024-06-28, godz. 07:20 Polacy najczęściej boją się chorób bliskich; na drugim miejscu anomalii pogodowych Najwięcej Polaków obawia się chorób najbliższych osób, następnie anomalii pogodowych, na trzecim miejscu - chorób i utraty własnego zdrowia - wynika z… » więcej 2024-06-28, godz. 07:20 Korduba i Trybuś: warszawskie mieszkania mówią o powikłanych losach miasta (wywiad) Te mieszkania mówią o powikłanych losach Warszawy. Nie tylko tych związanych ze zniszczeniem, ale też odbudowami, migracjami ludności i przedmiotów - powiedzieli… » więcej 2024-06-28, godz. 07:20 PSP: w czwartek 1142 zgłoszenia związane z usuwaniem skutków silnego wiatru i podtopień W czwartek na terenie kraju strażacy odnotowali 1142 interwencje związane z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz podtopień - poinformował PAP rzecznik komendanta… » więcej 2024-06-28, godz. 07:20 Dr hab. Piotr Szlanta: Austro-Węgry musiały zareagować na zamach w Sarajewie (wywiad) Franciszek Ferdynand był niezbyt lubiany, nawet na dworze w Wiedniu, ale opinia publiczna opowiedziała się za rozprawą z Serbią - mówi PAP dr hab. Piotr… » więcej 2024-06-28, godz. 07:10 Iran/ Rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich W piątek w Iranie rozpoczęło się głosowanie w przyspieszonych wyborach prezydenckich. Irańczycy wybiorą następcę Ebrahima Raisiego, który 19 maja zginął… » więcej 2024-06-28, godz. 07:10 50 lat temu powstał film "Wiosna, panie sierżancie” - ostatnia komedia Tadeusza Chmielewskiego 28 czerwca 1974 r. odbyła się premiera filmu „Wiosna, panie sierżancie” - ostatniej komedii wyreżyserowanej przez Tadeusza Chmielewskiego; twórcę takich… » więcej 2024-06-28, godz. 07:10 110 lat temu w Sarajewie zginął Franciszek Ferdynand. Zamach przesądził o wybuchu I wojny światowej 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie serbski zamachowiec zastrzelił następcę tronu austro-węgierskiego, Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię. To… » więcej 2024-06-28, godz. 06:50 USA/ Sondaż CNN: 2/3 wyborców uznało, że zwycięzcą debaty został Trump 67 proc. respondentów oglądających czwartkową debatę uznało, że wygrał ją Donald Trump, zaś 33 proc. wskazało na Joe Bidena - wynika z sondażu przeprowadzonego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »