Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-21, 19:40 Autor: PAP

Znamy laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej"

Artyści tworzący w dziedzinach muzyki i tańca, sztuk plastycznych, rękodzieła i pisarstwa ludowego otrzymają Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". Wyróżnienia trafią też do etnografów i folklorystów oraz organizacji dokumentujących i upowszechniających kulturę tradycyjną.

Co roku Nagroda im. Oskara Kolberga trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, mistrzów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej. To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce zostało ustanowione w 1974 r. Jego patronem jest Oskar Kolberg (1814-90), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.


Wyróżnienie jest przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w siedmiu kategoriach. Jak poinformowano w przesłanym PAP w piątek komunikacie, laureatami 49. edycji Nagrody zostali w kategorii I dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego: Anna Dunat (Pewel Wielka, woj. śląskie) – śpiewaczka i gawędziarka promująca tradycje Górali Żywieckich oraz Grażyna i Tadeusz Kruczyńscy (Żywiec, woj. śląskie) – wykonawcy zabawek ceramicznych, organizatorzy warsztatów wykonywania zabawek glinianych.


Nagrodzona została także Helena Napierała (Stary Folwark, woj. podlaskie) – śpiewaczka, kontynuatorka śpiewu monodycznego i wielogłosowego, założycielka zespołu „Wigranie”, popularyzatorka regionalnej gwary, tradycji i kultury; Halina Pajka (Kadzidło, woj. mazowieckie) – wycinankarka, mistrzyni plastyki obrzędowej, promotorka tradycji i kultury kurpiowskiej oraz Stanisława Ewa Skowysz-Mucha (Lipsk, woj. podlaskie) – pisankarka, prowadzi Muzeum Lipskiej Pisanki, założycielka Stowarzyszenia Miłośników Lipskiej Pisanki i Tradycji, organizatorka warsztatów tradycyjnego pisankarstwa.


Laureatką w kategorii II dla Mistrza tradycji została Anna Chuda (Posadowo, woj. wielkopolskie) – śpiewaczka ludowa, tancerka i gawędziarka z Biskupizny. Prowadzi warsztaty śpiewacze, udziela konsultacji młodszym artystom ludowym. W kategorii III dla twórców za pisarstwo ludowe nagrodzono Barbarę Kryszczuk (Turkowice, woj. lubelskie) – poetkę i prozatorkę. W jej twórczości dominują tematy związane z kulturą ludową i religijną.


W kategorii IV dla badaczy, naukowców i animatorów laureaci to: Donat Niewiadomski (Lublin, woj. lubelskie) – historyk literatury, folklorysta, regionalista, animator kultury, ekspert i autorytet w dziedzinie literatury ludowej oraz Elżbieta Piskorz-Branekova (Warszawa, woj. mazowieckie) – etnografka, specjalistka od polskich strojów ludowych i haftu tradycyjnego, kolekcjonerka. Prowadzi działalność badawczą i wydawniczą w zakresie strojów tradycyjnych.


Nagrodzona w kategorii V dla kapel ludowych została Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej (Gniewczyna Łańcucka, woj. podkarpackie) – jedna z nielicznych tradycyjnych kapel ludowych muzykujących w regionie przeworskim. Chroni i popularyzuje materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe.


W kategorii VI dla zespołów folklorystycznych uhonorowano: Góralski Teatr Pieśni „Dunawiec” (Zbylutów, woj. dolnośląskie) – składający się z potomków polskich reemigrantów z Bukowiny – górali czadeckich, którzy przybyli na Dolny Śląsk w 1947 r. Należy do nielicznych w regionie grup, które oprócz gwar, obrzędów i repertuaru dawnych pieśni, zachowały tradycyjne stroje odświętne oraz Zespół Regionalny „Wilamowice” (Wilamowice, woj. śląskie) – Wilamowianie są potomkami XIII-wiecznych osadników Zachodniej Europy. W repertuarze zespołu znajdują się tańce i pieśni śpiewane w Wilamowicach, z licznymi wpływami z innych regionów Polski i Europy.


Laureatami w kategorii VII dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej zostali: Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu (Podegrodzie, woj. małopolskie) – realizuje misję ochrony pokoleniowego przekazu i popularyzacji dziedzictwa kulturowego regionu Lachów Sądeckich i Podegrodzkich oraz Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim (Gorzów Wielkopolski, woj. lubuskie) – prowadzi działalność w czterech filiach w zakresie gromadzenia zbiorów, upowszechniania dziedzictwa kulturowego.


W ramach Nagrody im. Oskara Kolberga po raz kolejny przyznana zostanie również nagroda specjalna dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji. W tym roku wyróżnienie otrzyma Maria Polowczyk.


Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie na Zamku Królewskim w Warszawie 12 września br. Laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy i nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.


Jak podano w komunikacie, zespół Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca odwiedzi wszystkich laureatów w regionach, z których pochodzą, w miejscach ich działań twórczych. Ze spotkań powstaną materiały audiowizualne, które zostaną zaprezentowane podczas gali.


Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs i gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. (PAP)


akn/ dki/


Kraj i świat

2024-06-27, godz. 20:30 Wenezuela/ Reżim zamknął ponad 400 mediów w ciągu ostatnich dwóch dekad Aż 405 środków masowego przekazu, w tym gazety, stacje radiowe i telewizyjne, zostało zamkniętych w Wenezueli w ciągu ostatnich 20 lat w ramach prowadzonej… » więcej 2024-06-27, godz. 20:30 PSP: w czwartek 745 zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i podtopień W czwartek do godz. 19:00 strażacy odnotowali 745 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz podtopień budynków i ulic - poinformował PAP… » więcej 2024-06-27, godz. 20:30 Paryż - MKOl powiększył listę sportowców z Rosji i Białorusi Lista dopuszczonych do startu sportowców z Rosji i Białorusi w igrzyskach olimpijskich została powiększona do 39 osób. Weryfikację przeszli zawodnicy występujący… » więcej 2024-06-27, godz. 20:20 Francja/ Słowa Le Pen o kohabitacji zaostrzyły debatę przed wyborami Wypowiedź liderki skrajnej prawicy Marine Le Pen, iż prezydent Francji jest tylko 'honorowym' zwierzchnikiem sił zbrojnych zaostrzyły debatę przed niedzielną… » więcej 2024-06-27, godz. 20:10 Ruda Śląska/ Magistrat zamyka kasy; płatności m.in. elektronicznie lub w automatach Urząd Miasta Ruda Śląska zamyka dostępne dla mieszkańców kasy. Rzeczniczka magistratu Agnieszka Piekorz-Hałczyńska w czwartek poinformowała, że od 12… » więcej 2024-06-27, godz. 20:10 Izrael/ Ponad 20 chorych dzieci ze Strefy Gazy wyjechało do Egiptu 21 ciężko chorych palestyńskich dzieci wyjechało w czwartek ze Strefy Gazy do Egiptu przez izraelskie przejście graniczne Kerem Szalom. To pierwsza ewakuacja… » więcej 2024-06-27, godz. 20:00 Grecja/ Zarzuty dla ośmiu obywateli Kazachstanu w związku z pożarem na wyspie Hydra Grecka prokuratura postawiła zarzuty ośmiu obywatelom Kazachstanu w związku z pożarem, który wybuchł 21 czerwca na wyspie Hydra w pobliżu Aten. Według… » więcej 2024-06-27, godz. 20:00 Ekstraklasa piłkarska - Wdowik odchodzi z Jagiellonii Bartłomiej Wdowik nie jest już piłkarzem Jagiellonii Białystok. Boczny obrońca przeniósł się, na zasadzie transferu definitywnego, do portugalskiego zespołu… » więcej 2024-06-27, godz. 20:00 Lekkoatletyczne MP - Popowicz-Drapała: cieszę się, że mogę rywalizować z legendą biegów na 400 m 'Mój plan na biegi z Natalią jest prosty. Chcę, żeby różnica między nami na mecie była jak najmniejsza. Bardzo się cieszę, że mogę rywalizować z legendą… » więcej 2024-06-27, godz. 20:00 PSP: samolot gasił pożar lasu i koziołkował lądując awaryjnie; pilot w szpitalu Samolot dromader gaszący pożar łąk i młodnika w okolicy Konstancina (woj. mazowieckie) lądował awaryjnie w miejscowości Bielawa. Maszyna przekoziołkowała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »