Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-29, 23:00 Autor: PAP

Hołownia: wśród wyzwań na najbliższe lata - bezpieczeństwo i zielona transformacja

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia uważa, że najważniejszymi wyzwaniami na najbliższe lata będą bezpieczeństwo i zielona transformacja. Podczas spotkania w Opolu Hołownia apelował o udział w wyborach do PE, wsparł także kandydującą do europarlamentu Różę Thun.

Na środowym spotkaniu, w którym uczestniczyła również Thun, Hołownia mówił m.in. o tym, jaką wizję rozwojową dla naszego kraju ma Polska 2050. Podkreślał, że wizja ta opiera się na policentrycznym rozwoju, świadomości tego, że w Polsce jest siedem metropolii i wiele centrów regionalnych, które należy wspierać. "Bo im więcej będzie filarów, na których Polska stoi, tym lepiej, a nie gorzej" - zaznaczył.


Hołownia przekonywał także do konieczności przeprowadzenia "rewolucji" dotyczącej transportu, komunikacji. "My w Polce mamy ponad 40 powiatów, gdzie nie ma kolei. Musi być dojazd koleją do każdego miasta powiatowego" - zaznaczył.


"Trzecia rzecz - innowacyjna gospodarka. (...) Powinniśmy zacząć stawiać sobie ambitne cele" - wskazywał. Podkreślał również konieczność znalezienia sposobu na zmniejszenie problemów z wyludnianiem terenów położonych poza metropoliami.


"Chcemy, żeby w 2035 roku 45 proc. polskiego PKB generowały ośrodki wojewódzkie, a 55 proc. generowały ośrodki, które miastami wojewódzkimi nie są. (...) Rozproszona, policentryczna Polska może być bezpieczniejsza. Zdecydowanie trudniej jest wyłączyć kilkadziesiąt rozproszonych klastrów energetycznych niż dwa giganty" - przekonywał Hołownia.


"W mojej ocenie najważniejsze będzie bezpieczeństwo i zielona transformacja. (...) Nie będzie niepodległej Polski, jeżeli Polska nie będzie miała własnego prądu. Mamy potencjał z wiatru, ze słońca, z atomu, z biogazu" - mówił również marszałek Sejmu.


Zdaniem polityka Polska ma poważne problemy związane z zaniechaniami w budowie przemysłu obronnego. Przykładem tego ma być - jego zdaniem - brak w kraju zakładów produkujących proch do amunicji artyleryjskiej czy produkujących części do zakupionych w ostatnich miesiącach czołgów z Korei.


Hołownia mówił również m.in. o potrzebie zwiększenia środków dla samorządów m.in. po to, by mogły dostosowywać nowe budynki użyteczności publicznej do potrzeb obrony dla ludności cywilnej.


Polityk namawiał także do udziału w wyborach do PE, które odbędą się 9 czerwca. Jak wskazywał, europosłowie muszą mieć odpowiedni mandat społeczny do przedstawiania na forum międzynarodowym postulatów związanych z rozwojem i bezpieczeństwem naszego kraju. "Oni potrzebują naszego wsparcia, naszego mandatu społecznego. Żeby nikt nie mówił, że nasi deputowani reprezentują tylko 20 procent Polaków, bo 80 procent nie poszło do wyborów" - argumentował.(PAP)


autor: Marek Szczepanik


masz/ sdd/ wus/


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 15:10 Synoptyk IMGW: w czwartek temperatura zdecydowanie się obniży W czwartek temperatura zdecydowanie się obniży - do 25 st. C na południu i 23 st. C w centralnej Polsce - poinformowała PAP synoptyk Instytutu Meteorologii… » więcej 2024-06-19, godz. 15:10 Pokaz filmu "Vika!" Agnieszki Zwiefki - w piątek w Filmotece Narodowej - Instytucie Audiowizualnym Pokaz filmu dokumentalnego 'Vika!' w reż. Agnieszki Zwiefki o 84-letniej didżejce oraz silent disco odbędą się w piątek wieczorem w Filmotece Narodowej -… » więcej 2024-06-19, godz. 15:10 Zawiercie/ Otwarto zakład odzysku cennych metali firmy Elemental Strategic Metals Zakład firmy Elemental Strategic Metals, który zajmie się odzyskiwaniem metali przemysłowych i szlachetnych, otwarto oficjalnie w środę w Zawierciu. Pracować… » więcej 2024-06-19, godz. 15:10 Piłkarska LE – Rapid Wiedeń potencjalnym rywalem Wisły Kraków w 2. rundzie (aktl.) Rapid Wiedeń będzie rywalem piłkarzy Wisły Kraków w 2. rundzie kwalifikacji Ligi Europy, jeśli zdobywcy Pucharu Polski wyeliminują kosowski Llapi Podujeve… » więcej 2024-06-19, godz. 15:10 Orlen opracuje własną technologię wykorzystania CO2 z procesów technologicznych Grupa Orlen opracuje własną technologię zagospodarowania CO2 z procesów petrochemicznych, produkcji biogazu i emitowanych gazów. Według szacunków pozwoli… » więcej 2024-06-19, godz. 15:00 Podlaskie/ 252,9 mln zł będą kosztować drogi Juszkowy Gród - Zwodzieckie i Tarnopol - Siemianówka 252,9 mln zł będzie kosztować budowa i rozbudowa łącznie ok. 25 km dróg wojewódzkich: Juszkowy Gród - Zwodzieckie oraz Tarnopol - Siemianówka (Podlaskie)… » więcej 2024-06-19, godz. 15:00 LN siatkarek - trudne wyzwanie przed Polkami, na drodze obrończynie trofeum (zapowiedź) Aktualny mistrz Europy Turcja będzie rywalem polskich siatkarek w piątkowym ćwierćfinale Ligi Narodów w Bangkoku. 'Dla mnie Turczynki są w tej chwili najlepszym… » więcej 2024-06-19, godz. 15:00 TK: nowelizacja o NCBR niekonstytucyjna; do głosowania nie dopuszczono dwóch posłów (krótka) Nowelizacja przepisów o NCBR z 26 stycznia br. jest niekonstytucyjna. Do głosowania nie dopuszczono dwóch posłów - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika… » więcej 2024-06-19, godz. 15:00 "Federa": szpital w Pabianicach odmówił aborcji pacjentce z zagrożeniem zdrowia psychicznego Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny 'Federa' podała szczegóły dotyczące sprawy pacjentki szpitala w Pabianicach, ukaranego przez NFZ za odmowę wykonania… » więcej 2024-06-19, godz. 15:00 UE/ KE objęła procedurą nadmiernego deficytu Polskę i sześć innych krajów (opis) Komisja Europejska objęła w środę procedurą nadmiernego deficytu Polskę i sześć innych krajów unijnych, w tym Francję i Włochy. Ostateczną decyzję… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »