Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-29, 21:50 Autor: PAP

Bodnar: prędzej czy później Obajtek spotka się z wymiarem sprawiedliwości

Myślę, że prędzej czy później Daniel Obajtek spotka się z wymiarem sprawiedliwości; ten się śmieje, kto się śmieje ostatni - powiedział w środę szef MS Adam Bodnar, komentując niestawienie się byłego prezesa Orlenu na wtorkowym posiedzeniu komisji śledczej ds. tzw. afery wizowej.

Minister sprawiedliwości uznał na antenie TVN24 zachowanie Obajtka za arogancję. "I policja, i prokuratura wykorzystały wszystkie możliwości i wszystkie te lokalizacje, do których można było doręczyć (wezwanie), łącznie z korespondencją mailową. Myślę, że wszystko wskazuje na bardzo jasne intencje pana Obajtka, żeby nie być przesłuchanym przed wyborami do Parlamentu Europejskiego" - ocenił Bodnar.


Zaznaczył przy tym, że procedury uchylenia immunitetu - jeśli pojawią się zarzuty - obowiązują także w Parlamencie Europejskim.


"Myślę, że ten się śmieje, kto się śmieje ostatni. Myślę, że prędzej czy później ta odpowiedzialność będzie także dotyczyła pana Daniela Obajtka. Tym bardziej, że toczą się już trzy główne śledztwa: dotyczące połączenia Lotosu z Orlenem, zawyżania cen benzyny i zaliczki na zakup ropy. Są także mniejsze sprawy dotyczące składania fałszywych zeznań, sprawa dotycząca odmowy wstępu do Orlenu dla kontrolerów NIK. Myślę, że prędzej czy później pan Daniel Obajtek spotka się z wymiarem sprawiedliwości" - powiedział szef MS.


Obajtek, ubiegający się o mandat europosła z ramienia PiS, nie stawił się we wtorek na przesłuchaniu przed komisją; tłumaczył, że "formalnie nie został powiadomiony o tym przesłuchaniu", a o tym, że został "zaproszony do udziału w przesłuchaniu komisji, dowiedział się z informacji medialnych". Zadeklarował, że oczekuje na udział w posiedzeniu komisji w wyznaczonym terminie, już po kampanii wyborczej do PE. Oświadczył też, że poinformuje komisję o adresie do doręczenia wezwania - będzie to adres jego pełnomocnika.


Według szefa komisji Michała Szczerby, Obajtek został skutecznie powiadomiony o wezwaniu na posiedzenie komisji, co potwierdził w skierowanym do niego oświadczeniu w mediach społecznościowych. W związku z tym grupa członków komisji z koalicji rządzącej zgłosiła wniosek o wystąpienie do Sądu Okręgowego w Warszawie o nałożenie 3 tys. zł kary porządkowej na świadka za niestawienie się bez usprawiedliwienia na przesłuchanie. Szczerba zapowiedział ponowne wezwanie Obajtka przed komisję na 5 czerwca; zastrzegł, że jeśli były prezes Orlenu ponownie się nie stawi, zostanie skierowany wniosek do sądu o jego zatrzymanie i areszt. (PAP)


reb/ sdd/ wus/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 08:00 ME 2024 - Folorunsho nietypowym debiutantem w reprezentacji Włoch 26-letni piłkarz Michael Folorunsho dopiero w sierpniu zeszłego roku zadebiutował w Serie A, natomiast 9 czerwca pierwszy raz wystąpił w reprezentacji Włoch… » więcej 2024-06-20, godz. 08:00 Czechy/ Straż pożarna: jedna ofiar śmiertelna burz na Zaolziu Co najmniej jedna osoba zginęła z powodu gwałtownej burzy, która w nocy ze środy na czwartek przeszła przez czeskie Zaolzie - poinformowała straż pożarna… » więcej 2024-06-20, godz. 07:50 Lubelskie/ Zablokowana dk 17 w miejscowości Zakręcie Zablokowana jest droga krajowa nr 17 w miejscowości Zakręcie (Lubelskie), gdzie w czwartek rano autokar wjechał do rowu i przewrócił się na bok - poinformował… » więcej 2024-06-20, godz. 07:40 Hiszpania/ Najstarsze na świecie wino w postaci płynnej odnaleziono w rzymskim grobowcu W rzymskim grobowcu sprzed 2000 lat, znajdującym się w Carmonie na południu Hiszpanii, odnaleziono naczynie zawierające najstarsze wino w postaci płynnej… » więcej 2024-06-20, godz. 07:40 USA Dwie osoby nie żyją, ok. 8 tys. musiało porzucić domy przez pożary lasów w Nowym Meksyku Co najmniej dwie ofiary śmiertelne, ewakuacja ok. 8000 ludzi i ok. 1400 zniszczonych budynków to bilans pożarów lasów w stanie Nowy Meksyk na południu USA… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Święto Muzyki w Olsztynie; zabrzmi nieoficjalny hymn "Olsztyn kocham" Mimo że pomysł zrodził się we Francji, to z dużym powodzeniem Święto Muzyki już trzeci rok będzie odbywać w Olsztynie. W czwartek podczas 'Fete de la… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 "DGP": 15 tysięcy nieobsadzonych etatów W polskiej policji jest ponad 15 tys. wakatów, najgorsza sytuacja jest w dużych miastach, szczególnie w Warszawie - pisze w czwartek 'Dziennik Gazeta Prawna'… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Śląskie/ PSP: wiatr zerwał z budynków 15 dachów, a prawie 150 uszkodził Ponad 1100 zdarzeń odnotowali strażacy w woj. śląskim po nawałnicach, które w minionych godzinach przeszły nad regionem. Porywisty wiatr zerwał z budynków… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Muzeum Warszawy: artystyczna opowieść o wsi w miejskim muzeum Zdjęcia, wideo i obiekty z odciskami napisów z krzyży pańszczyźnianych można oglądać na wystawie Agaty Jarosławiec “Bat zamiast słońca” w Muzeum… » więcej 2024-06-20, godz. 07:00 PSP: w środę 2440 interwencji w związku z pogodą W związku z przechodzącym frontem atmosferycznym przynoszącym intensywne opady deszczu i silny wiatr, w całym kraju w środę odnotowano 2440 interwencji straży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »