Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-29, 19:20 Autor: PAP

Czechy/ Wsparcie Ukrainy w wojnie z Rosją głównym tematem spotkania szefów dyplomacji państw NATO

Rozpoczynające się w czwartek w Pradze dwudniowe nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego nie ma wcześniej przygotowanej agendy, ale najwięcej uwagi zostanie poświęcone wsparciu Ukrainy w jej wojnie obronnej z Rosją. Będzie też mowa o dezinformacji.

Omawiane mają być zagadnienia przeciwdziałania dezinformacji, w szczególnym okresie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - informuje polskie MSZ. Ministrowie z 32 państw NATO omówią także możliwości kolektywnej obrony.


Czeskie media przewidują, że jednym z tematów spotkania może być także kwestia wykorzystywania przez ukraińską armię zachodniego uzbrojenia do atakowania celów w Rosji. Komentatorzy zwracają uwagę na powracającą kwestię ewentualnej obecności żołnierzy państw NATO na Ukrainie. Pojawia się także sprawa wysłania do walczącego kraju misji szkoleniowych NATO.


Wspominane są również inne tematy: skala udziału w finansowaniu wspólnej obrony i realizacja tych zobowiązań, współpraca z krajami Dalekiego Wschodu i rzecz jasna stosunki z Rosją.


Głównym celem nieformalnego spotkania jest przygotowanie lipcowego szczytu Sojuszu w Waszyngtonie. Formuła „nieformalnego spotkania” nie przewiduje konkluzji w formie oświadczenia lub komunikatu. Źródło w czeskim MSZ powiedziało PAP, że ministrowie będą mogli omówić najbardziej delikatne kwestie, co do których mogą być niejasności lub nawet niepewność.


Podkreślono także, że gospodarzem i najważniejszym uczestnikiem odbywającego się w Pradze spotkania nie będzie czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky, a sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. To on ma w piątek na konferencji prasowej podsumować przebieg całego spotkania.


W czwartek wieczorem ministrowie spotkają się na Zamku Praskim z prezydentem Czech Petrem Pavlem, który był szefem Komitetu Wojskowego NATO. Wcześniej w czeskim Senacie odbędzie się debata panelowa poświęcona 75-leciu Sojuszu. Będą w niej uczestniczyć ministrowie spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski, Czech - Jan Lipavsky oraz ministra spraw zagranicznych Finlandii - Elina Valtonen. Dołączyć ma do nich Stoltenberg.


Z Pragi Piotr Górecki (PAP)


ptg/ ap/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 07:50 Lubelskie/ Zablokowana dk 17 w miejscowości Zakręcie Zablokowana jest droga krajowa nr 17 w miejscowości Zakręcie (Lubelskie), gdzie w czwartek rano autokar wjechał do rowu i przewrócił się na bok - poinformował… » więcej 2024-06-20, godz. 07:40 Hiszpania/ Najstarsze na świecie wino w postaci płynnej odnaleziono w rzymskim grobowcu W rzymskim grobowcu sprzed 2000 lat, znajdującym się w Carmonie na południu Hiszpanii, odnaleziono naczynie zawierające najstarsze wino w postaci płynnej… » więcej 2024-06-20, godz. 07:40 USA Dwie osoby nie żyją, ok. 8 tys. musiało porzucić domy przez pożary lasów w Nowym Meksyku Co najmniej dwie ofiary śmiertelne, ewakuacja ok. 8000 ludzi i ok. 1400 zniszczonych budynków to bilans pożarów lasów w stanie Nowy Meksyk na południu USA… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Święto Muzyki w Olsztynie; zabrzmi nieoficjalny hymn "Olsztyn kocham" Mimo że pomysł zrodził się we Francji, to z dużym powodzeniem Święto Muzyki już trzeci rok będzie odbywać w Olsztynie. W czwartek podczas 'Fete de la… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 "DGP": 15 tysięcy nieobsadzonych etatów W polskiej policji jest ponad 15 tys. wakatów, najgorsza sytuacja jest w dużych miastach, szczególnie w Warszawie - pisze w czwartek 'Dziennik Gazeta Prawna'… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Śląskie/ PSP: wiatr zerwał z budynków 15 dachów, a prawie 150 uszkodził Ponad 1100 zdarzeń odnotowali strażacy w woj. śląskim po nawałnicach, które w minionych godzinach przeszły nad regionem. Porywisty wiatr zerwał z budynków… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Muzeum Warszawy: artystyczna opowieść o wsi w miejskim muzeum Zdjęcia, wideo i obiekty z odciskami napisów z krzyży pańszczyźnianych można oglądać na wystawie Agaty Jarosławiec “Bat zamiast słońca” w Muzeum… » więcej 2024-06-20, godz. 07:00 PSP: w środę 2440 interwencji w związku z pogodą W związku z przechodzącym frontem atmosferycznym przynoszącym intensywne opady deszczu i silny wiatr, w całym kraju w środę odnotowano 2440 interwencji straży… » więcej 2024-06-20, godz. 06:50 Raport: polski podatnik ma czterokrotnie mniej czasu na raportowanie CIT niż brytyjski W Polsce termin na złożenie zeznania CIT-8 wynosi trzy miesiące po zakończeniu roku, za który się raportuje. W Wielkiej Brytanii jest to 12 miesięcy - wynika… » więcej 2024-06-20, godz. 06:50 Paryż - mer Hidalgo podała datę kąpieli w Sekwanie Mer Paryża, Anne Hidalgo, ogłosiła, że zanurzy się w Sekwanie 15 lipca, około dziesięć dni przed igrzyskami olimpijskimi, po przełożeniu tego wydarzenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »