Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-29, 19:10 Autor: PAP

Budka o wecie prezydenta: niezrozumiały, wręcz głupi gest, który szkodzi regionowi

To "niezrozumiały i wręcz głupi gest", który bardzo szkodzi regionowi śląskiemu i tym, którzy chcą kultywować i pielęgnować tradycję - tak weto prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy o uznaniu języka śląskiego za język regionalny określił wiceprzewodniczący PO poseł Borys Budka.

W środę po południu Budka zwołał konferencję prasową w Katowicach, wraz z posłankami KO Moniką Rosą, Krystyną Szumilas i europosłem Łukaszem Kohutem – osobami zaangażowanymi w uchwalenie noweli ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Wiceszef Platformy ocenił, że sprawa prezydenckiego weta jest na Śląsku „bulwersująca”.


Według Budki „kolejny raz prezydent Andrzej Duda nie dał rady". "Widać, że nie tylko nie radzi sobie z językiem angielskim, ale nie poradził sobie również z językiem śląskim” - ocenił.


W opinii polityka zawetowanie noweli ustawy to "kolejny haniebny ruch ze strony pana prezydenta”. „Niezrozumienie, chyba działanie wbrew interesowi województwa, ale przede wszystkim niezrozumiałe działanie prezydenta, który powinien kierować się obiektywnymi przesłankami” - ocenił polityk.


Weto określił jako "niezrozumiały i wręcz głupi gest pana prezydenta Andrzeja Dudy", który "bardzo szkodzi naszemu regionowi, szkodzi dialogowi, szkodzi tak naprawdę tym, którzy chcą kultywować i pielęgnować tradycję".


Posłanka Rosa, która była sprawozdawczynią projektu tej ustawy, zwracając się do prezydenta, powiedziała, że swoją decyzją odebrał nadzieję wielu osobom na uznanie języka śląskiego. „To jest hańba, bo pan hańbi naszą pamięć, naszą tożsamość, naszą historię” - powiedziała.


Europoseł Kohut wskazywał, że kultura śląska była przez wieki kultywowana i tak będzie nadal. Zapowiedział dalszą walkę o uznanie śląskiego za język regionalny i wyraził przekonanie, że kolejna próba na pewno się powiedzie - po wyborach prezydenckich.


W opinii posłanki Szumilas, wetując nowelizację, prezydent uderzył w godność Ślązaczek i Ślązaków, w ich tradycję i kulturę. „Odebrał prawo naszym dzieciom, naszym wnukom do uczenia się języka regionalnego – języka ich dziadków, babć. (...) To jest coś, co nie mieści się w śląskiej głowie, co nie mieści się w naszej śląskiej tradycji” - oświadczyła.


„My tu, na Śląsku, szanujemy się wzajemnie, wiemy, że jesteśmy różni, ale jesteśmy Polkami i Polakami, a pan prezydent odbiera nam to prawo bycia Polkami i Polakami tu, na Śląsku, z naszą tradycją, z naszą kulturą" - dodała Szumilas.


Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, która uznaje język śląski za język regionalny. Projekt nowelizacji - autorstwa KO – ws. uznania języka śląskiego za regionalny trafił do Sejmu w styczniu, pod koniec kwietnia Sejm głosami koalicji rządzącej uchwalił nowelę, która następnie została przyjęta przez Senat.


W komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta napisano m.in., że podejmując decyzję o wecie, prezydent uznał, iż nie została spełniona wynikająca z ustawy przesłanka "umożliwiająca uzyskanie przez etnolekt śląski statusu języka regionalnego". (PAP)


kon/ sdd/ wus/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 08:00 ME 2024 - Folorunsho nietypowym debiutantem w reprezentacji Włoch 26-letni piłkarz Michael Folorunsho dopiero w sierpniu zeszłego roku zadebiutował w Serie A, natomiast 9 czerwca pierwszy raz wystąpił w reprezentacji Włoch… » więcej 2024-06-20, godz. 08:00 Czechy/ Straż pożarna: jedna ofiar śmiertelna burz na Zaolziu Co najmniej jedna osoba zginęła z powodu gwałtownej burzy, która w nocy ze środy na czwartek przeszła przez czeskie Zaolzie - poinformowała straż pożarna… » więcej 2024-06-20, godz. 07:50 Lubelskie/ Zablokowana dk 17 w miejscowości Zakręcie Zablokowana jest droga krajowa nr 17 w miejscowości Zakręcie (Lubelskie), gdzie w czwartek rano autokar wjechał do rowu i przewrócił się na bok - poinformował… » więcej 2024-06-20, godz. 07:40 Hiszpania/ Najstarsze na świecie wino w postaci płynnej odnaleziono w rzymskim grobowcu W rzymskim grobowcu sprzed 2000 lat, znajdującym się w Carmonie na południu Hiszpanii, odnaleziono naczynie zawierające najstarsze wino w postaci płynnej… » więcej 2024-06-20, godz. 07:40 USA Dwie osoby nie żyją, ok. 8 tys. musiało porzucić domy przez pożary lasów w Nowym Meksyku Co najmniej dwie ofiary śmiertelne, ewakuacja ok. 8000 ludzi i ok. 1400 zniszczonych budynków to bilans pożarów lasów w stanie Nowy Meksyk na południu USA… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Święto Muzyki w Olsztynie; zabrzmi nieoficjalny hymn "Olsztyn kocham" Mimo że pomysł zrodził się we Francji, to z dużym powodzeniem Święto Muzyki już trzeci rok będzie odbywać w Olsztynie. W czwartek podczas 'Fete de la… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 "DGP": 15 tysięcy nieobsadzonych etatów W polskiej policji jest ponad 15 tys. wakatów, najgorsza sytuacja jest w dużych miastach, szczególnie w Warszawie - pisze w czwartek 'Dziennik Gazeta Prawna'… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Śląskie/ PSP: wiatr zerwał z budynków 15 dachów, a prawie 150 uszkodził Ponad 1100 zdarzeń odnotowali strażacy w woj. śląskim po nawałnicach, które w minionych godzinach przeszły nad regionem. Porywisty wiatr zerwał z budynków… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Muzeum Warszawy: artystyczna opowieść o wsi w miejskim muzeum Zdjęcia, wideo i obiekty z odciskami napisów z krzyży pańszczyźnianych można oglądać na wystawie Agaty Jarosławiec “Bat zamiast słońca” w Muzeum… » więcej 2024-06-20, godz. 07:00 PSP: w środę 2440 interwencji w związku z pogodą W związku z przechodzącym frontem atmosferycznym przynoszącym intensywne opady deszczu i silny wiatr, w całym kraju w środę odnotowano 2440 interwencji straży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »