Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-29, 18:50 Autor: PAP

Trójmiasto/ W Boże Ciało ulicami miast przejdą procesje; spodziewane są utrudnienia w ruchu

W czwartek ulicami Trójmiasta przejdą procesje z okazji święta Bożego Ciała. Główne obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa z udziałem metropolity gdańskiego abp Tadeusza Wojdy odbędą się w Gdańsku.

Główne uroczystości, którym przewodniczyć będzie metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, rozpoczną się w czwartek o godz. 10 mszą św. w Bazylice Mariackiej. Po niej sformowana zostanie procesja, która przejdzie ulicami Głównego i Starego Miasta do Bazyliki św. Brygidy zatrzymując się po drodze przy czterech ołtarzach.


Do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni wpłynęły zgłoszenia z tym związane z kilkunastu gdańskich parafii.


W Gdańsku Oliwie, w Parafii Archikatedralnej procesja wyruszy o godz. 10.50 i przejdzie ulicami: Cystersów, Czyżewskiego, Bitwy Oliwskiej, Dickmana, Pomorską, później nastąpi przejście na drugą stronę Grunwaldzkiej i powrót w kierunku Archikatedry Oliwskiej


W Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gdańsku Chełmie, procesja zostanie sformowana o 10:30. Uczestnicy przejdą ulicami: Bpa A. Wronki, Lubuska, Odrzańska, Chałubińska, Worcella, Bitwy pod Lenino, Łużycka i Styp-Rekowskiego. Utrudnienia powinny się zakończyć ok. godz. 12.30.


W tym samych godzinach utrudnienia będą m.in. w Gdańsku Wrzeszczu w Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Według informacji podanych przez parafię, procesja przejdzie ulicami: Sobótki, Matejki, Jaśkowa Dolina, Konopnickiej, ks. J. Zator–Przytockiego, Dmowskiego i Grunwaldzką.


Szczegółowa lista procesji dostępna jest na stronie internetowej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni www.gzdiz.gda.pl.


Utrudnień w ruchu w związku z uroczystościami należy spodziewać się także w Sopocie.


"Tradycyjnie, największa procesja wiernych odbywać się będzie na trasie trzech kościołów: św. Michała, św. Jerzego i św. Andrzeja Boboli. Procesja rozpocznie się o godz. 9, jej zakończenie planowane jest w południe" - przekazała rzeczniczka sopockiego ZDiZ Anna Dyksińska.


Podała, że druga procesja rozpocznie się ok. godz. 9.30 przy świątyni NSP Jezusa przy ulicy Malczewskiego 35. Od świątyni procesja przejdzie ulicami: Malczewskiego, Księżycową i Chodowieckiego do kaplicy Stella Maris, a następnie ul. Jacka Malczewskiego wróci pod krzyż misyjny przy świątyni.


Trzecia procesja wyruszy z kościoła p.w. św. Bernarda (ul. Abrahama 41/43) po mszy świętej o godz. 9.30. Wierni przejdą ulicami: Abrahama, Żeromskiego, Herberta, Mickiewicza i następnie powrócą do kościoła przy ul. Abrahama.


Dyksińska przekazała, że czwarta zgłoszona procesja rozpocznie się bezpośrednio po mszy świętej odprawianej o godz. 10.30 w parafii Zesłania Ducha Świętego na Brodwinie. Trasa procesji prowadzić będzie: od ul. Kujawskiej w stronę ulicy Małopolskiej, następnie ul. Junaków do ul. Obodrzyców (w stronę Brodwina).


Procesje przejdą również ulicami Gdyni. Zarząd Komunikacji Miejskiej podał, że dla ruchu zostanie zamkniętych kilkanaście ulic.


Procesja centralna zostanie poprowadzona z Bazyliki Morskiej do Klasztoru oo. Franciszkanów na Wzgórzu Św. Maksymiliana, przez ul. Świętojańską, Starowiejską, 3 Maja, Armii Krajowej, Świętojańską i Partyzantów. Ulice zostaną zamknięte od godz. 10.45 do godz. 13.


W dzielnicach Chylonia i Cisowa planowane są zamknięcia ulic: Chylońskiej, Kartuskiej i Morskiej


Procesje przejdą również w dzielnicach Obłuże, Oksywie i na Witominie. (PAP)


pm/ jann/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 07:00 PSP: w środę 2440 interwencji w związku z pogodą W związku z przechodzącym frontem atmosferycznym przynoszącym intensywne opady deszczu i silny wiatr, w całym kraju w środę odnotowano 2440 interwencji straży… » więcej 2024-06-20, godz. 06:50 Raport: polski podatnik ma czterokrotnie mniej czasu na raportowanie CIT niż brytyjski W Polsce termin na złożenie zeznania CIT-8 wynosi trzy miesiące po zakończeniu roku, za który się raportuje. W Wielkiej Brytanii jest to 12 miesięcy - wynika… » więcej 2024-06-20, godz. 06:50 Paryż - mer Hidalgo podała datę kąpieli w Sekwanie Mer Paryża, Anne Hidalgo, ogłosiła, że zanurzy się w Sekwanie 15 lipca, około dziesięć dni przed igrzyskami olimpijskimi, po przełożeniu tego wydarzenia… » więcej 2024-06-20, godz. 06:50 Sondaż dla "GW": Polacy o uchodźcach: przeciw, a nawet za 49 proc. Polaków jest za przyjmowaniem uchodźców do Polski, natomiast 42 proc. przeciw - wynika z sondażu pracowni Opinia24 dla 'Gazety Wyborczej'. Jak zauważa… » więcej 2024-06-20, godz. 06:40 Światowy Dzień Uchodźcy - w tym roku pod znakiem solidarności Czwartek 20 czerwca to Światowy Dzień Uchodźcy ustanowiony przez ONZ w 2000 r. Dzień ten upamiętnienia siłę i odwagę ludzi, którzy zostali zmuszeni do… » więcej 2024-06-20, godz. 06:40 Eksperci: operacje robotowe w raku nerki są najbardziej efektywne; w Polsce prawie niedostępne Operacje robotowe u chorych na raka nerki dają najlepsze efekty medyczne - chorzy mają mniej powikłań, szybko zdrowieją i wracają do pracy, oceniają eksperci… » więcej 2024-06-20, godz. 06:40 Opolskie/ Utrudnienia na drodze krajowej nr 45 w Straduni Po wypadku samochodu osobowego w Straduni zablokowana jest droga krajowa nr 45 z Kędzierzyna-Koźla do Opola - poinformował w czwartek dyżurny GDDKiA w Opo… » więcej 2024-06-20, godz. 06:30 Putin rozpoczął oficjalną wizytę w Wietnamie Władimir Putin przybył w czwartek rano, czasu lokalnego, do stolicy Wietnamu Hanoi z Korei Północnej gdzie podpisał porozumienie o współpracy w dziedzinie… » więcej 2024-06-20, godz. 06:30 Takich scen akcji jak w „Gladiatorze 2” nie było wcześniej w żadnym innym filmie W Barcelonie trwają targi filmowe CineEurope. W ich trakcie, studio Paramount Pictures zaprezentowało swoje najbardziej oczekiwane hity. Największe emocje wzbudziły… » więcej 2024-06-20, godz. 06:20 Tom Hardy dementuje plotki o powrocie do uniwersum „Mad Max” Gwiazdor filmu George’a Millera „Mad Max: Na drodze gniewu”, wcielający się w tytułową rolę Tom Hardy, odniósł się do plotek, jakie pojawiły się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »