Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-29, 18:40 Autor: PAP

Projekt rozporządzenia dot. kwestionariusza szacowania ryzyka zagrożenia dla zdrowia lub życia dziecka

Przedstawiciele socjalni, ochrony zdrowia i policji będą musieli wymienić czynniki ryzyka odpowiadając na 13 pytań dotyczących form przemocy wobec dziecka, jego stanu psychicznego czy sytuacji kryzysowych w środowisku domowym oraz postawić znak "X" w kratce kwestionariusza, jeśli takie czynniki występują.

Z wypełnionego kwestionariusza będzie wynikała konieczność zapewnienia dziecku ochrony lub jej rozważenie. Taką procedurę przewiduje opublikowany projekt rozporządzenia MRPiPS w sprawie wzoru kwestionariusza szacowania ryzyka zagrożenia dla życia lub zdrowia dziecka.


W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt rozporządzenia MRPiPS w sprawie wzoru kwestionariusza szacowania ryzyka zagrożenia dla życia lub zdrowia dziecka służącego stwierdzeniu zasadności zapewnienia dziecku ochrony w związku z przemocą domową.


"Będzie miał on przede wszystkim znaczenie w kontekście konieczności ujednolicenia prowadzonej dokumentacji oraz procesu decyzyjnego w przypadkach konieczności zapewnienia dziecku ochrony" - wskazano w projekcie.


Według rozporządzenia, kwestionariusz wypełnia pracownik socjalny wspólnie z funkcjonariuszem policji, a także z lekarzem, ratownikiem medycznym lub pielęgniarką.


Kwestionariusza zawiera 13 pytań, z czego na cztery odpowiadają jedynie przedstawiciel policji, a na dwa tylko przedstawiciele ochrony zdrowia. Natomiast na reszta pytań odpowiadają wspólnie przedstawiciele policji, pracowników socjalnych i ochrony zdrowia.


Wśród pytań są dotyczące różnej przemocy wobec dziecka od bicia, potrząsania, kopania, duszenia, parzenia, obezwładniania, izolowania, aż po przemoc seksualną bezpośrednią i pośrednią np.: wszelkie formy werbalnego molestowania, prezentowania treści pornograficznych, czy prezentowania wykonywania czynności seksualnej w obecności dziecka.


W kwestionariuszu są zawarte także pytania o inne formy krzywdzenia dziecka takie jak: zaniedbanie, niezaspokajanie podstawowych potrzeb biologicznych, psychicznych, niszczenie jego rzeczy osobistych, czy pozostawianie go bez opieki a nawet nierespektowanie zaleceń lekarskich powodujących zagrożenie zdrowia/życia.


Wskazano także potrzebę oceny stanu psychicznego dziecka zalecając wpisanie, czy w czasie interwencji deklaruje ono chęć popełnienia samobójstwa z powodu doznawania przemocy domowej.


Kwestionariusz zawiera też pytania dotyczące wcześniejszych sytuacji kryzysowych w środowisku domowym dziecka, w tym np. czy prowadzono procedurę "Niebieskiej Karty", czy osoba stosująca przemoc domową była wcześniej karana za przestępstwa z użyciem przemocy?


Kwestionariusza będzie obejmuje także pytanie o to, czy sytuacja dotyczy dziecka z niepełnosprawnością lub przewlekle chorego.


W przypadku, kiedy w domu jest kilkoro dzieci, zgodnie z projektem - dla każdego z nich należy wypełnić odrębny kwestionariusz.


Rozporządzenie precyzuje, że jeżeli w pytaniach 1–7 zaznaczono co najmniej jeden "X" wskazana jest konieczność zapewnienia dziecku ochrony poprzez umieszczenie go u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej dającej gwarancję zapewnienia dziecku bezpieczeństwa i należytej opieki, w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. Natomiast w przypadku zaznaczenia więcej niż jednego "X", w odpowiedzi pytania 8–13 należy zastanowić się nad koniecznością zapewnienia dziecku podobnej ochrony.


Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)


Autor: Magdalena Gronek


mgw/ jann/


Kraj i świat

2024-06-22, godz. 03:50 Czerwony Krzyż: 22 zabitych w ostrzale, który uszkodził nasze biuro w Strefie Gazy Co najmniej 22 osoby zginęły, a 45 zostało rannych w wyniku uderzenia pocisków dużego kalibru, które uszkodziło biuro Czerwonego Krzyża w Strefie Gazy… » więcej 2024-06-22, godz. 03:10 Hiszpania/ Prezydent Argentyny skrytykował w Madrycie rządzących krajem socjalistów Prezydent Argentyny Javier Milei, który w piątek przybył do Madrytu odebrać przyznane mu przez władze stołecznego regionu wyróżnienie, skrytykował rządzących… » więcej 2024-06-22, godz. 02:50 USA/ Trzy osoby zabite i 10 rannych w strzelaninie w Arkansas (aktl.) W miasteczku Fordyce, w amerykańskim stanie Arkansas, doszło w piątek do strzelaniny, w wyniku której trzy osoby zginęły, a 10 zostało rannych, w tym dwóch… » więcej 2024-06-22, godz. 01:30 Lubuskie/ Koniec utrudnienia na S3 w pobliżu Gorzowa Wlkp. Zakończyło się utrudnienie na trasie S3 w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie w piątek późnym wieczorem doszło do wypadku - podała Generalna Dyrekcja… » więcej 2024-06-22, godz. 00:50 Prezydent Duda: chcemy otwarcia Chin na mięso z Polski Kwestie gospodarski i bezpieczeństwa, w tym szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce i przedstawienie polskiego… » więcej 2024-06-22, godz. 00:40 USA/ Trzy osoby zabite i 10 rannych w strzelaninie w Arkansas W miasteczku Fordyce, w amerykańskim stanie Arkansas, doszło w piątek do strzelaniny, w wyniku której trzy osoby zginęły, a 10 osób zostało rannych, w… » więcej 2024-06-22, godz. 00:40 W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia o wygaśnięciu mandatów 25 posłów W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia Marszałka Sejmu RP o wygaśnięciu mandatów 25 posłów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego. » więcej 2024-06-22, godz. 00:10 ME 2024 - Holandia - Francja 0:0 (opinie) Po meczu Holandia - Francja (0:0) powiedzieli: Ronald Koeman (trener reprezentacji Holandii): 'Wynik jest trochę rozczarowujący. Zawsze trudno gra się z… » więcej 2024-06-21, godz. 23:50 Łódzkie/ Zarząd województwa z absolutorium i wotum zaufania Sejmik Województwa Łódzkiego udzielił w piątek wotum zaufania i absolutorium dla zarządu województwa. Za przyjęciem uchwał głosowali radni zarówno obecnej… » więcej 2024-06-21, godz. 23:40 Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty Kanadyjskie firmy będą musiały przedstawiać dowody, że deklarowane przez nich działania na rzecz środowiska nie są pozorowane, a rząd będzie musiał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »