Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-29, 18:10 Autor: PAP

Szef MON: ustawa o rekompensatach dla poszkodowanych w misjach zagranicznych – w tym roku (opis)

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział w środę, że jeszcze w tym roku w życie będzie mogła wejść ustawa o rekompensatach dla poszkodowanych uczestników misji zagranicznych. Zapowiedział, że w najbliższych dniach projekt zostanie skierowany do konsultacji społecznych.

Podczas środowych obchodów Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa w Lublinie szef MON powiedział, że w projekcie ustawy o zadośćuczynieniu, rekompensacie dla poszkodowanych w wyniku służby w misjach, działaniach poza granicami państwa przewidziano odszkodowania w wysokości od 200 tys. do 600 tys. zł. "Potrzebne są teraz konsultacje społeczne, opinia innych ministrów, a później decyzja w parlamencie i – mam nadzieję – decyzja pozytywna pana prezydenta, żeby to mogło w tym roku wejść w życie" – powiedział.


Jak poinformował wicepremier, odszkodowania będą finansowane z budżetu MON, mają podlegać waloryzacji i będą się o nie mogły ubiegać osoby, które uczestniczyły w misjach zagranicznych przed wejściem ustawy w życie.


Podał, że w ustawie wzięte zostaną pod uwagę osoby, które poniosły uszczerbek na zdrowiu fizycznym i psychicznym, utraciły możliwość pełnienia ról społecznych i wykonywania pracy zawodowej, musiały poddać się wieloletniemu leczeniu. Problem rekompensat dla weteranów misji zagranicznych - zdaniem wicepremiera - do tej pory nie został rozwiązany systemowo, a spory sądowe trwają wiele lat. Po przyjęciu ustawy – uzupełnił - weterani nadal będą mogli ubiegać się o rekompensaty na drodze sądowej.


Zdaniem wicepremiera sprawa odszkodowań dla weteranów jest "wyrzutem sumienia" dla państwa, dlatego zależy mu na jej rozstrzygnięciu "najszybciej, jak to jest możliwe". Uzupełnił, że po przyjęciu ustawy uczestnicy misji nadal będą mogli ubiegać się o rekompensaty na drodze sądowej.


Wicepremier podziękował weteranom i ich rodzinom za służbę. Uczestników zagranicznych misji "na rzecz pokoju na świecie" nazwał "bohaterami naszych czasów". "Oddelegowanie, wyjazd na misje, działanie poza granicami państwa to jest wyraz potęgi państwa polskiego. Słabi nie są w stanie wysyłać swoich wojsk, nie są w stanie swoich funkcjonariuszy skierować do działań, które mają służyć bezpieczeństwu w innych regionach świata" – podkreślił.


Jak stwierdził, weterani "sprawdzili się w trudnych warunkach wojny w Iraku i Afganistanie" oraz uczestniczyli w misjach pokojowych na Bliskim Wschodzie i na Bałkanach. Podał, że w ciągu 70 lat w misjach zagranicznych brało udział ponad 100 tys. osób, 123 osoby poniosły śmierć.


Kosiniak-Kamysz w wystąpieniu odniósł się także do ataku na polskiego żołnierza przy granicy z Białorusią. Według wicepremiera był to "bandycki atak" i "najbardziej brutalny moment tej wojny hybrydowej, która trwa od trzech lat".


Chodzi o wydarzenia z wtorku, gdy polski żołnierz przy granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych został pchnięty przytwierdzonym do kija nożem przez migranta znajdującego się po białoruskiej stronie stalowej zapory. Działo się to podczas próby siłowego sforsowania granicy przez grupę cudzoziemców. Ranny żołnierz trafił do szpitala w Hajnówce.


Szef MON podkreślił w środę, że bezpieczeństwo państwa jest racją stanu, wymaga poświęceń i zaangażowania wszystkich obywateli. "Dlatego jest potrzebna wspólnota, bo naród podzielony jest bardzo łatwy do zaatakowania, jest narodem słabym" – zaznaczył.


Kosiniak-Kamysz zapowiedział również wprowadzenie Karty Rodziny Wojskowej, która – nie licząc weteranów, kombatantów i ich rodzin – stanowi prawie 1 mln osób.


Przypomniał, że rząd tworzy Narodowy Program Odstraszania i Obrony "Tarcza Wschód", który polega na wzmocnieniu bezpieczeństwa granicy, budowie zapór, inwestycji w systemy antydronowe, monitoring i rozpoznanie. Wartość przedsięwzięcia to 10 mld zł, a na jego wdrożenie rząd chce pozyskać środki z UE. Program będzie realizowany do 2028 r.


Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek podczas uroczystości podziękował żołnierzom, policjantom, strażnikom granicznym, strażakom, funkcjonariuszom Służby Ochrony Państwa i ich rodzinom. Stwierdził, że rząd wprowadza regulacje, żeby otoczyć opieką poszkodowanych w misjach poza granicami państwa.


Dyrektor Centrum Weterana w Warszawie ppłk Katarzyna Rzadkowska przypomniała, że pierwsi polscy żołnierze wyjechali na misję zagraniczną w 1953 r. "Polscy żołnierze, funkcjonariusze są bardzo dobrze postrzegani na arenie międzynarodowej, jako profesjonaliści, osoby bardzo dobrze przygotowane do pełnienia tej służby, do zapewnienia światowego pokoju" – powiedziała, dodając, że za to weteranom należy się szacunek. Podkreśliła, że pamięć o tych, którzy nie wrócili z misji jest naszym "moralnym obowiązkiem".


Podczas uroczystości wicepremier Kosiniak-Kamysz, wiceminister Mroczek i wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek wręczyli odznaki i medale 60 żołnierzom i funkcjonariuszom.


Na zakończenie obchodów szef MON zainaugurował 5. Rajd Motocyklowy Weteranów. Koordynator akcji Sebastian Bartkowski powiedział PAP, że w ciągu miesiąca 1340 uczestników zapali znicze na grobach 123 żołnierzy, pięciu policjantów i jednego funkcjonariusza SOP, którzy polegli na misjach. "Niektórym zabrakło żołnierskiego szczęścia. To jest wpisane w naszą służbę" – przyznał saper, który pięciokrotnie uczestniczył w misjach w Afganistanie.


Sejm ustanowił Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa w 2011 r. W ramach obchodów w całym kraju organizowane są lokalne uroczystości. Na błoniach przed Zamkiem w Lublinie można było zobaczyć wystawę wojskowego uzbrojenia, odwiedzić stoiska informacyjne instytucji i jednostek wojskowych, spotkać się z weteranami i spróbować wojskowej grochówki.(PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ sdd/


Kraj i świat

2024-06-22, godz. 06:10 Opolskie/ Utrudnienia na A4 między Brzegiem a Opolem Zachód Po wypadku z udziałem ciężarówki i busa zablokowana na autostradzie A4 między węzłami Brzeg i Opole Zachód zablokowana jest jezdnia w kierunku Katowic… » więcej 2024-06-22, godz. 06:00 Liga NHL - wynik Wynik piątkowego meczu finału hokejowej ligi NHL: Edmonton Oilers - Florida Panthers 5:1(stan rywalizacji do czterech zwycięstw: 3-3) (PAP) pp/ » więcej 2024-06-22, godz. 06:00 Prognoza pogody na 22 i 23 czerwca Jak informuje IMGW, Europa zachodnia jest pod wpływem wyżu znad Atlantyku, zaś w pozostałej części kontynentu dominują niże znad Islandii, Bałtyku, Włoch… » więcej 2024-06-22, godz. 06:00 Hiszpania/ Raport: woda wokół Balearów ociepla się i podnosi do rekordowego poziomu W ciągu ostatnich czterech dekad woda wokół hiszpańskiego archipelagu Balearów ociepliła się o 1,6 stopni Celsjusza - podał w opublikowanym w piątek raporcie… » więcej 2024-06-22, godz. 06:00 Zmiany klimatyczne utrudnią codzienny dostęp do wody Do roku 2050 na całym świecie czas, jaki - głównie kobiety - spędzają na zdobywaniu wody niezbędnej im i ich rodzinom, może się wydłużyć o około 30… » więcej 2024-06-22, godz. 05:50 ME 2024 - w sobotę debiut Marciniaka, który poprowadzi mecz Rumunia - Belgia Czechy - Gruzja oraz Turcja - Portugalia w grupie F i Rumunia - Belgia w grupie E - to sobotnie mecze piłkarskich mistrzostw Europy. W tym ostatnim spotkaniu… » więcej 2024-06-22, godz. 05:20 Szwajcaria/ Powodzie w południowej części kraju; ewakuowano co najmniej 230 osób Ulewne deszcze doprowadziły w piątek do powodzi w południowej części Szwajcarii, zmuszając władze w kantonach Valais i Gryzonia do ewakuacji co najmniej… » więcej 2024-06-22, godz. 05:10 Brazylia/ Prezydent Lula krytykowany po ujawnieniu, że zaszczepił się przeciw dendze w prywatnej klinice Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva stał się celem krytyki mediów i przeciwników politycznych po wyjściu na światło dzienne informacji, że zaszczepił… » więcej 2024-06-22, godz. 04:50 Dowództwo Operacyjne RSZ: podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej… W związku z aktywnością lotnictwa Rosji nad Ukrainą, w południowo-wschodnim obszarze Polski może występować podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem… » więcej 2024-06-22, godz. 03:50 Czerwony Krzyż: 22 zabitych w ostrzale, który uszkodził nasze biuro w Strefie Gazy Co najmniej 22 osoby zginęły, a 45 zostało rannych w wyniku uderzenia pocisków dużego kalibru, które uszkodziło biuro Czerwonego Krzyża w Strefie Gazy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »