Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-29, 17:50 Autor: PAP

Kaczyński o wniosku o uchylenie immunitetu Wosiowi: to żarty

To żarty - tak Jarosław Kaczyński odpowiedział na pytanie, czy parlamentarzyści PiS zagłosują za odebraniem immunitetu b. wiceministrowi sprawiedliwości Michałowi Wosiowi i innym politykom mającym związek z Funduszem Sprawiedliwości. Według szefa PiS "komu innemu należy uchylić immunitet".

"Poparcie dla tych wniosków? Proszę wybaczyć, ale chyba pani żartuje" - powiedział Kaczyński w środę na konferencji prasowej w Nidzicy.


Zdaniem szefa PiS to nie Wosiowi należy odebrać immunitet. "Jeżeli chcielibyśmy stworzyć hierarchę, komu należy uchylić immunitet, to ona jest bardzo długa i obejmuje zupełnie innych posłów. W szczególności tych, którzy od dawna mają procesy karne i cały czas są na wolności i nawet są bardzo eksponowani" - powiedział Kaczyński. Według niego "ci ludzie są wolni i pełnią funkcje, są wysuwani do parlamentu". "W pewnym momencie ich wysuwano z niezależnych komitetów, teraz już nawet ta przesłona została odrzucona. To są te osoby, które powinny się znaleźć przed sądami, a do sądów należy decyzja co do ich winy i kary" - ocenił Kaczyński, ale nie wskazał żadnych nazwisk.


Minister sprawiedliwości Adam Bodnar skierował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o uchylenie immunitetu posła Michała Wosia, b. wiceministra sprawiedliwości. Podstawą wniosku są ustalenia prokuratury dotyczące nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości, m.in. 25 mln zł na zakup Pegasusa.


Według marszałka Szymona Hołowni wniosek ten może być poddany pod głosowanie już na najbliższym posiedzeniu sejmu. Dokument trafił już do Izby i jest analizowany przez służby prawne.


Śledztwo dotyczące wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości prowadzi Prokuratura Krajowa, która w tej sprawie postawiła zarzuty m.in. byłym urzędnikom Ministerstwa Sprawiedliwości. Zajmowali się oni funduszem, którego głównym celem, w założeniu, jest pomoc ofiarom przestępstw. W związku ze śledztwem w kilkudziesięciu miejscach w kraju ABW wraz z prokuratorami przeprowadziła przeszukania, m.in. w domu b. szefa MS Zbigniewa Ziobry. Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk podał wówczas, że trwają analizy pod kątem przygotowania wniosków o uchylenie immunitetu politykom.


Michał Woś obecnie jest posłem PiS, w latach 2017-2018 był podsekretarzem stanu w MS upoważnionym przez ministra sprawiedliwości do wykonywania czynności dysponenta Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości. Pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Sejmu.(PAP)


Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska


jwo/ sdd/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 09:10 Klich: w środę agenci ABW weszli do zakładu Orlenu w Płocku B. minister obrony narodowej i senator KO Bogdan Klich poinformował w czwartek, że dzień wcześniej agenci ABW weszli do zakładu Orlenu w Płocku i zabezpieczyli… » więcej 2024-06-20, godz. 09:10 Śląskie/ Służby kryzysowe wojewody: 59 zerwanych dachów, 60 – uszkodzonych (aktl.) 59 całkowicie zerwanych dachów budynków mieszkalnych i 60 kolejnych uszkodzonych - taki bilans nawałnic w woj. śląskim przedstawiły w czwartek rano służby… » więcej 2024-06-20, godz. 09:10 Nowacka: wynagrodzenie za wycieczki jednym z głównych tematów spotkania ze związkowcami Dzisiaj mamy spotkanie ze związkami zawodowymi i jest to jeden z głównych tematów. Ja uważam, że sprawę płatności za wycieczki trzeba uregulować - powiedziała… » więcej 2024-06-20, godz. 09:00 Rada Europy: wzrost wrogości wobec imigrantów, Żydów i muzułmanów Europejska Komisja przeciw Rasizmowi (ECRI), będąca organem Rady Europy, w opublikowanym w czwartek raporcie wyraziła zaniepokojenie „wrogą narracją' polityków… » więcej 2024-06-20, godz. 08:50 Paryż - sprinter Knighton nie został zawieszony za pozytywny wynik testu Sprinter, medalista mistrzostw świata, Erriyon Knighton nie zostanie zawieszony za pozytywny wynik testu na obecność zakazanej substancji -poinformowała Amerykańska… » więcej 2024-06-20, godz. 08:50 Warmińsko-mazurskie/ Wystawa o I wojnie światowej w muzeum w Ełku Wystawa 'Wielka Wojna na Mazurach', przygotowana z okazji 110. rocznicy wybuchu I wojny światowej, będzie prezentowana od czwartku w Muzeum Historycznym w Ełku… » więcej 2024-06-20, godz. 08:40 RAEDIAN prezentuje inteligentne stacje ładowania nowej generacji podczas Intersolar EXPO.2024 (MediaRoom) MONACHIUM, 20 czerwca 2024 r. /PRNewswire/ -- RAEDIAN to firma o globalnym zasięgu, posiadająca ponad 10-letnie doświadczenie w obszarze badań i rozwoju oraz… » więcej 2024-06-20, godz. 08:30 Paweł Kowal: polsko-ukraińska umowa o bezpieczeństwie wkrótce będzie gotowa Prace nad umową w dziedzinie bezpieczeństwa między Polską a Ukrainą przyspieszają, porozumienie to niedługo będzie gotowe - powiedział PAP w Kijowie Paweł… » więcej 2024-06-20, godz. 08:30 Indie/ Co najmniej 31 osób zmarło po wypiciu skażonego alkoholu Co najmniej 31 osób zmarło, a ponad 60 przebywa w szpitalach po wypiciu skażonego alkoholu w stanie Tamilnadu w południowych Indiach - poinformował w czwartek… » więcej 2024-06-20, godz. 08:30 Prezes ZNP: nie wiemy, dlaczego minister Nowacka tak długo zwlekała ze spotkaniem z nami Prezes ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział, że na spotkaniu z minister edukacji związek poruszy przede wszystkim temat warunków pracy i płac nauczycieli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »