Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-29, 17:00 Autor: PAP

Kaczyński o aferze wizowej: było niewielkie przestępcze przedsięwzięcie

Zapowiadając pojawienie się w przyszłym tygodniu na posiedzeniu komisji badającej tzw. aferę wizową, prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że w tej sprawie nie było żadnej wielkiej afery, a jedynie niewielkie przestępcze przedsięwzięcie.

"Było niewielkie przestępcze przedsięwzięcie, które wpadło przez przypadek. Nastąpiła reakcja zgodna z prawem, czyli nastąpiło zatrzymanie i aresztowanie, (zamieszani - PAP ) poddani śledztwu" - w ten sposób prezes PiS Jarosław Kaczyński odniósł się do tzw. afery wizowej, którą bada sejmowa komisja śledcza. W przyszłym tygodniu Kaczyński ma być na niej przesłuchany jako świadek.


Pytany podczas konferencji prasowej w Nidzicy, co zamierza zeznać przed komisją Kaczyński przyznał, że jako wicepremier "otrzymywał odpowiednie informacje", ponieważ leżało to w zakresie jego kompetencji.


"Nie było żadnej wielkiej afery wizowej, to jest wyłącznie kampania propagandowa i to oczywiście powiem podczas posiedzenia tej komisji. (...) Jeśli chodzi o wnioski polityczne w stosunku do osób, które były w naszym klubie parlamentarnym, one też zostały w odpowiednim momencie wyciągnięte. I nic więcej w tej sprawie do powiedzenie nie mam" - powiedział Kaczyński, który podkreślił, że jedna z zamieszanych w tę aferę osób, której nazwiska on nie może ujawnić, została świadkiem koronnym.


Kaczyński ocenił, że ujawnienie w czasie kampanii wyborczej do parlamentu tzw. afery wizowej miało wpływ na wynik wyborów. "O tym (tj. kampanii propagandowej ws. afery wizowej - PAP) pan Bodnar może powiadomić Państwową Komisję Wyborczą, to by było dobre. I powiadomić powinien o tym także Sąd Najwyższy, który uznał wynik tych wyborów. Ale to jest sprawa, o której ja bliższej wiedzy nie mam, bo to nie ja tę kampanię prowadziłem" - stwierdził.


Sejmowa komisja śledcza do spraw tzw. afery wizowej bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r. Chodzi o zbadanie tzw. afery wizowej, w której polskie wizy - a zarazem wizy Schengen - miała otrzymać pewna liczba osób zza granicy, które nie powinny ich otrzymać - np. wizy pracownicze dla osób, które nigdy nie podejmowały pracy, a z wizy korzystały w celu przedostania się do innych państw zachodnich. (PAP)


jwo/ js/


Kraj i świat

2024-06-22, godz. 05:20 Szwajcaria/ Powodzie w południowej części kraju; ewakuowano co najmniej 230 osób Ulewne deszcze doprowadziły w piątek do powodzi w południowej części Szwajcarii, zmuszając władze w kantonach Valais i Gryzonia do ewakuacji co najmniej… » więcej 2024-06-22, godz. 05:10 Brazylia/ Prezydent Lula krytykowany po ujawnieniu, że zaszczepił się przeciw dendze w prywatnej klinice Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva stał się celem krytyki mediów i przeciwników politycznych po wyjściu na światło dzienne informacji, że zaszczepił… » więcej 2024-06-22, godz. 04:50 Dowództwo Operacyjne RSZ: podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej… W związku z aktywnością lotnictwa Rosji nad Ukrainą, w południowo-wschodnim obszarze Polski może występować podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem… » więcej 2024-06-22, godz. 03:50 Czerwony Krzyż: 22 zabitych w ostrzale, który uszkodził nasze biuro w Strefie Gazy Co najmniej 22 osoby zginęły, a 45 zostało rannych w wyniku uderzenia pocisków dużego kalibru, które uszkodziło biuro Czerwonego Krzyża w Strefie Gazy… » więcej 2024-06-22, godz. 03:10 Hiszpania/ Prezydent Argentyny skrytykował w Madrycie rządzących krajem socjalistów Prezydent Argentyny Javier Milei, który w piątek przybył do Madrytu odebrać przyznane mu przez władze stołecznego regionu wyróżnienie, skrytykował rządzących… » więcej 2024-06-22, godz. 02:50 USA/ Trzy osoby zabite i 10 rannych w strzelaninie w Arkansas (aktl.) W miasteczku Fordyce, w amerykańskim stanie Arkansas, doszło w piątek do strzelaniny, w wyniku której trzy osoby zginęły, a 10 zostało rannych, w tym dwóch… » więcej 2024-06-22, godz. 01:30 Lubuskie/ Koniec utrudnienia na S3 w pobliżu Gorzowa Wlkp. Zakończyło się utrudnienie na trasie S3 w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie w piątek późnym wieczorem doszło do wypadku - podała Generalna Dyrekcja… » więcej 2024-06-22, godz. 00:50 Prezydent Duda: chcemy otwarcia Chin na mięso z Polski Kwestie gospodarski i bezpieczeństwa, w tym szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce i przedstawienie polskiego… » więcej 2024-06-22, godz. 00:40 USA/ Trzy osoby zabite i 10 rannych w strzelaninie w Arkansas W miasteczku Fordyce, w amerykańskim stanie Arkansas, doszło w piątek do strzelaniny, w wyniku której trzy osoby zginęły, a 10 osób zostało rannych, w… » więcej 2024-06-22, godz. 00:40 W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia o wygaśnięciu mandatów 25 posłów W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia Marszałka Sejmu RP o wygaśnięciu mandatów 25 posłów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »