Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-29, 16:50 Autor: PAP

Kraków/ Zarząd woj. malopolskiego zakończył procedurę odwołania dyrektora Teatru Słowackiego

Zarząd województwa małopolskiego zakończył procedurę odwołania dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w 800. dniu trwania tej procedury. Informacje o tym przekazał sam dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski na briefingu prasowym w środę.

Dyrektor dodał, że teatr przypadkowo, od jednego z widzów, dowiedział się o uchwale opublikowanej na BIP urzędu marszałkowskiego. Uchwała jest z 26 kwietnia, ale na BIP znalazła się 22 maja.


"To dla nas wielka radość" – powiedział Głuchowski o uchwale zarządu.


Jego kadencja kończy się 31 sierpnia, ale - jak dodał - nadal nie ma decyzji o konkursie na nowego dyrektora.


Dyrektor podziękował wszystkim, szczególnie widzom, za wsparcie, za hasła "Teatr jest nasz", oznaczające, że teatr jest publiczny. Podkreślił, że teatr cały czas pracował i odniósł sukces mimo kłopotów finansowych, zaś transmisję „1989” obejrzało 800 tys. osób w całej Polsce.


"Warto było. Obojętnie co się działo, to nikt nam nie zabierze tego niesamowitego szczęścia, tego co się wydarzyło w tym teatrze. I z tego czuję wielką satysfakcję" – powiedział Głuchowski.


Zarząd województwa małopolskiego w lutym 2022 wszczął procedurę odwołania Krzysztofa Głuchowskiego w związku z rzekomymi nieprawidłowościami, jakie w 2021 r. wykazał audyt w teatrze. Województwo informowało, że chodziło o naruszenie przepisów w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Jak dodało w oświadczeniu, Głuchowski odstąpił od realizacji umowy 23 października 2018 r. w sprawie warunków organizacyjno-finansowych działalności teatru oraz programu działania placówki – chodziło o zobowiązania dyrektora do dbałości o dobre imię tej instytucji w okresie sprawowania swej funkcji.


Zawiadomienie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych zostało wysłane do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. Zarząd województwa po uzyskaniu wymaganych opinii wstrzymał się z podjęciem uchwały o odwołaniu dyrektora do czasu wydania ostatecznego rozstrzygnięcia Regionalnej Komisji Orzekającej przy RIO w Krakowie.


25 kwietnia 2024 r. do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wpłynęło orzeczenie tej komisji uniewinniające dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. J. Słowackiego. (PAP)


bko/ rgr/ wj/


Kraj i świat

2024-06-22, godz. 05:20 Szwajcaria/ Powodzie w południowej części kraju; ewakuowano co najmniej 230 osób Ulewne deszcze doprowadziły w piątek do powodzi w południowej części Szwajcarii, zmuszając władze w kantonach Valais i Gryzonia do ewakuacji co najmniej… » więcej 2024-06-22, godz. 05:10 Brazylia/ Prezydent Lula krytykowany po ujawnieniu, że zaszczepił się przeciw dendze w prywatnej klinice Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva stał się celem krytyki mediów i przeciwników politycznych po wyjściu na światło dzienne informacji, że zaszczepił… » więcej 2024-06-22, godz. 04:50 Dowództwo Operacyjne RSZ: podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej… W związku z aktywnością lotnictwa Rosji nad Ukrainą, w południowo-wschodnim obszarze Polski może występować podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem… » więcej 2024-06-22, godz. 03:50 Czerwony Krzyż: 22 zabitych w ostrzale, który uszkodził nasze biuro w Strefie Gazy Co najmniej 22 osoby zginęły, a 45 zostało rannych w wyniku uderzenia pocisków dużego kalibru, które uszkodziło biuro Czerwonego Krzyża w Strefie Gazy… » więcej 2024-06-22, godz. 03:10 Hiszpania/ Prezydent Argentyny skrytykował w Madrycie rządzących krajem socjalistów Prezydent Argentyny Javier Milei, który w piątek przybył do Madrytu odebrać przyznane mu przez władze stołecznego regionu wyróżnienie, skrytykował rządzących… » więcej 2024-06-22, godz. 02:50 USA/ Trzy osoby zabite i 10 rannych w strzelaninie w Arkansas (aktl.) W miasteczku Fordyce, w amerykańskim stanie Arkansas, doszło w piątek do strzelaniny, w wyniku której trzy osoby zginęły, a 10 zostało rannych, w tym dwóch… » więcej 2024-06-22, godz. 01:30 Lubuskie/ Koniec utrudnienia na S3 w pobliżu Gorzowa Wlkp. Zakończyło się utrudnienie na trasie S3 w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie w piątek późnym wieczorem doszło do wypadku - podała Generalna Dyrekcja… » więcej 2024-06-22, godz. 00:50 Prezydent Duda: chcemy otwarcia Chin na mięso z Polski Kwestie gospodarski i bezpieczeństwa, w tym szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce i przedstawienie polskiego… » więcej 2024-06-22, godz. 00:40 USA/ Trzy osoby zabite i 10 rannych w strzelaninie w Arkansas W miasteczku Fordyce, w amerykańskim stanie Arkansas, doszło w piątek do strzelaniny, w wyniku której trzy osoby zginęły, a 10 osób zostało rannych, w… » więcej 2024-06-22, godz. 00:40 W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia o wygaśnięciu mandatów 25 posłów W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia Marszałka Sejmu RP o wygaśnięciu mandatów 25 posłów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »