Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-29, 07:10 Autor: PAP

O mandat w PE ubiega się 154 obecnych parlamentarzystów: 146 posłów i 8 senatorów

W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego o mandat europosła ubiega się 154 obecnych parlamentarzystów: 146 posłów i 8 senatorów. Miejsce posłów, którzy zdobędą mandat, zajmą kolejne osoby z ich list wyborczych z 2023 r. W przypadku senatorów, konieczne będą wybory uzupełniające.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Łącznie o 53 mandaty w europarlamencie powalczy 1020 kandydatów. Średnio, o jeden mandat w Polsce ubiega się 19 kandydatów. 47 proc. wszystkich kandydatów stanowią kobiety, najwięcej znalazło się ich na listach Lewicy. To jedyny komitet, na którego listach kobiet jest więcej niż mężczyzn.


Choć kadencja Sejmu i Senatu trwa dopiero pół roku, to 154 parlamentarzystów już chce pożegnać się z Wiejską. Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że w wyborach do PE kandyduje 146 obecnych posłów i 8 senatorów.


Jeśli obecni posłowie uzyskają mandaty, ich miejsca w Sejmie zajmą osoby z ich list partyjnych, które w wyborach w 2023 r. otrzymały kolejny wynik.


W przypadku Senatu konieczne będzie przeprowadzenie wyborów uzupełniających. Zgodnie z Kodeksem wyborczym zarządzi je prezydent.


Procentowo, najwięcej chętnych na wyjazd do Brukseli znalazło się w Polsce 2050. O mandat ubiega się 17 z 32 posłów, czyli ponad 53 proc. klubu.


Najbardziej znani kandydaci Polski 2050 na listach Trzeciej Drogi to wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka, wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski, a także Michał Kobosko i Ryszard Petru.


Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego na listach Trzeciej Drogi reprezentuje 13 z 32 posłów, czyli ponad 40 proc.


O mandat ubiegają się były już minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman, wiceministra kultury Bożena Żelazowska, a także m.in. Stefan Krajewski, Władysław Teofil Bartoszewski i Ireneusz Raś.


Ponadto, o mandat europosła ubiega się trzech senatorów Trzeciej Drogi: Jan Filip Libicki, Michał Kamiński i Ryszard Bober.


Z kolei jeśli chodzi o liczbę kandydatów-parlamentarzystów rekordzistą jest klub PiS. O mandat w PE ubiega się aż 65 z 189 posłów (ponad 34 proc.).


Najbardziej znani to ministrowie i wiceministrowie w rządach PiS: Marcin Horała, Piotr Müller, Jarosław Sellin, Anna Gembicka, Łukasz Schreiber, Krzysztof Szczucki, Adam Andruszkiewicz, Olga Semeniuk-Patkowska, Anita Czerwińska, Sebastian Kaleta, Jacek Ozdoba, Waldemar Buda, Robert Telus, Marlena Maląg, Jan Kanthak, Marcin Warchoł, Rafał Weber, Arkadiusz Mularczyk, Michał Wójcik, Grzegorz Puda, Kamil Bortniczuk, Michał Dworczyk i Paweł Szefernaker.


Ponadto, na listach PiS do PE znaleźli się dotychczas związani z Kancelarią Prezydenta: Paweł Szrot i Paweł Sałek.


Kandydują również m.in. Kazimierz Smoliński, Joanna Borowiak, Iwona Arent, Małgorzata Gosiewska, Radosław Fogiel, Maria Koc, Anna Kwiecień, Daniel Milewski, Anna Milczanowska, Marcin Porzucek, Bartłomiej Wróblewski, Marek Kuchciński, Ewa Leniart, Urszula Rusecka.


Ponadto, z list PiS wystartuje 4 senatorów: Marek Pęk, Andrzej Kalata, Jacek Włosowicz oraz Leszek Galemba.


Z list Koalicji Obywatelskiej o mandat europosła ubiega się 32 z 157 obecnych posłów, co stanowi 20 proc. klubu.


Wśród nich znaleźli się ministrowie, którzy niedawno pożegnali się ze swoimi resortami: Borys Budka, Bartłomiej Sienkiewicz i Marcin Kierwiński, a także wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas.


Ponadto, o mandat w PE ubiegają się m.in.: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba, Dariusz Joński, Marcin Bosacki, Marta Wcisło, Jagna Marczułajtis-Walczak, Marek Sowa, Mirosława Nykiel, Krystyna Szumilas, Danuta Jazłowiecka, Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz, Robert Dowhan.


Lewica wystawiła 12 z 26 posłów, czyli ponad 46 proc.


Na listach do PE znaleźli się wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna oraz wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek.


Ponadto, o mandat ubiegają się: Katarzyna Ueberhan, Marcin Kulasek, Anna Maria Żukowska, Paulina Matysiak, Jacek Czerniak, Maciej Konieczny, Wanda Nowicka, Arkadiusz Sikora oraz Anita Kucharska-Dziedzic.


O miejsce w PE walczy również senatorka Lewicy Małgorzata Sekuła Szmajdzińska.


Z list Konfederacji wystartuje 7 z 18 posłów tego ugrupowania (blisko 39 proc.).


Są to m.in. Przemysław Wipler, Konrad Berkowicz, Grzegorz Braun i Stanisław Tyszka.


W wyborach do PE w 2009 roku o mandat europosła ubiegało się 79 parlamentarzystów, w 2014 r. było ich 137, zaś w 2019 r. - 124.(PAP)


autorka: Aleksandra Rebelińska


reb/ mrr/


Kraj i świat

2024-06-22, godz. 05:20 Szwajcaria/ Powodzie w południowej części kraju; ewakuowano co najmniej 230 osób Ulewne deszcze doprowadziły w piątek do powodzi w południowej części Szwajcarii, zmuszając władze w kantonach Valais i Gryzonia do ewakuacji co najmniej… » więcej 2024-06-22, godz. 05:10 Brazylia/ Prezydent Lula krytykowany po ujawnieniu, że zaszczepił się przeciw dendze w prywatnej klinice Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva stał się celem krytyki mediów i przeciwników politycznych po wyjściu na światło dzienne informacji, że zaszczepił… » więcej 2024-06-22, godz. 04:50 Dowództwo Operacyjne RSZ: podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej… W związku z aktywnością lotnictwa Rosji nad Ukrainą, w południowo-wschodnim obszarze Polski może występować podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem… » więcej 2024-06-22, godz. 03:50 Czerwony Krzyż: 22 zabitych w ostrzale, który uszkodził nasze biuro w Strefie Gazy Co najmniej 22 osoby zginęły, a 45 zostało rannych w wyniku uderzenia pocisków dużego kalibru, które uszkodziło biuro Czerwonego Krzyża w Strefie Gazy… » więcej 2024-06-22, godz. 03:10 Hiszpania/ Prezydent Argentyny skrytykował w Madrycie rządzących krajem socjalistów Prezydent Argentyny Javier Milei, który w piątek przybył do Madrytu odebrać przyznane mu przez władze stołecznego regionu wyróżnienie, skrytykował rządzących… » więcej 2024-06-22, godz. 02:50 USA/ Trzy osoby zabite i 10 rannych w strzelaninie w Arkansas (aktl.) W miasteczku Fordyce, w amerykańskim stanie Arkansas, doszło w piątek do strzelaniny, w wyniku której trzy osoby zginęły, a 10 zostało rannych, w tym dwóch… » więcej 2024-06-22, godz. 01:30 Lubuskie/ Koniec utrudnienia na S3 w pobliżu Gorzowa Wlkp. Zakończyło się utrudnienie na trasie S3 w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie w piątek późnym wieczorem doszło do wypadku - podała Generalna Dyrekcja… » więcej 2024-06-22, godz. 00:50 Prezydent Duda: chcemy otwarcia Chin na mięso z Polski Kwestie gospodarski i bezpieczeństwa, w tym szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce i przedstawienie polskiego… » więcej 2024-06-22, godz. 00:40 USA/ Trzy osoby zabite i 10 rannych w strzelaninie w Arkansas W miasteczku Fordyce, w amerykańskim stanie Arkansas, doszło w piątek do strzelaniny, w wyniku której trzy osoby zginęły, a 10 osób zostało rannych, w… » więcej 2024-06-22, godz. 00:40 W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia o wygaśnięciu mandatów 25 posłów W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia Marszałka Sejmu RP o wygaśnięciu mandatów 25 posłów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »