Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-27, 08:20 Autor: PAP

MŚ w hokeju - euforia w Czechach, szaleństwo na ulicach Pragi

Czechy mistrzami świata w hokeju na lodzie - na taki sukces czekano długie 14 lat. Ostatnia syrena wygranego w Pradze 2:0 finału ze Szwajcarią rozpoczęła świętowanie w stolicy i innych miastach. Euforia zapanowała w hali, szatni złotej drużyny, strefach kibica, ale też barach i gospodach w całym kraju.

W wyrównanym przez długi czas finale decydującego gola zdobył w trzeciej tercji David Pastrnak. Kilkanaście sekund przed końcem do pustej bramki rywali trafił jeszcze David Kampf. I stało się - Czechy mistrzem świata. To pierwsze zwycięstwo tej drużyny w tak dużej międzynarodowej imprezie od 14 lat i 7 tytuł mistrzów świata od podziału Federacji Czechosłowackiej, czyli jednocześnie czechosłowackiego hokejowego świata na dwie samodzielne drużyny.


Czechom radości dodawał fakt, że wygrali na własnym terenie, przed swoją publicznością. Wdzięczną - jak pokazały godziny po zwycięstwie.


Skandowano: "dziękujemy, chłopcy" i swojsko brzmiące "Kto nie skacze, nie jest Czechem". Dominująca nad Pragą wieża na wzgórzu Petrzin na polecenie władz miasta została w nocy oświetlona barwami narodowymi. Według relacji czeskich mediów w szatni zwycięskiej drużyny szampan lał się strumieniami. Spryskani został przede wszystkim trener reprezentacji Radim Rulik.


Szampana musiał też skosztować prezydent Petr Pavel. Gratulował i dziękował zespołowi i organizatorom mistrzostw, które federacja hokeja na lodzie uznała za bardzo udane. Przyznał też, że kraj potrzebował takiego zwycięstwa.


"Potrzebowaliśmy po prostu +nowego Nagano+ i wy go nam daliście" – powiedział prezydent.


Hasło "Nagano" jest wspomnieniem zwycięstwa Czechów w igrzyskach olimpijskich w 1998 roku, po finałowej wygranej z Rosją. Nazwiska członków ówczesnej reprezentacji znają w Czechach starzy i młodzi. Do dalekiej Japonii po "złotą drużynę" wysłano samolot rządowy i zgotowano jej w Pradze powitanie godne królów i cesarzy. W poniedziałek o świcie nie było jeszcze oficjalnego potwierdzenia, ale podobne powitanie szykuje się po południu dla nowych mistrzów świata.


Sukces czeskiej drużyny śledzili w hali politycy. "Czesi!" - napisał w sieci X premier Petr Fiala. Reagowali inni członkowie rządu i opozycji. Pod ich wpisami rozgorzała dyskusja, które z formacji mają większy udział w sukcesie. W sieci X znalazł się też wpis tutejszej tajnej służby - Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa (BIS), która wypełnia rolę polskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (BIS): "Prawdziwi wojownicy nigdy się nie poddają. Gratulujemy".


Do praskiej hali O2, gdzie rozgrywano finałowe spotkanie, weszło prawie 17 i pół tysiąca kibiców. Kolejne 15 tys. oglądało mecz na wielkich telebimach na Rynku Starego Miasta w Pradze. Strefa kibica w pobliżu hali 02 zatkała się na godzinę przed początkiem pierwszej tercji. Ochrona zamknęła wszystkie wejścia, a do środka mogło wejść tylko tyle osób, ile ze strefy wyszło.


W tym tłumie najczęściej było słychać przekonanie: wygramy. Prognozowane wyniki się różniły. 4:2 lub 1:0. Były też zwycięskie typy 2:0, co potwierdzała skala zakładów bukmacherskich. Czesi mieli wygrać, bardzie chcieli wygrać i wygrali.


Z Pragi - Piotr Górecki (PAP)


ptg/ pp/


Kraj i świat

2024-06-22, godz. 05:20 Szwajcaria/ Powodzie w południowej części kraju; ewakuowano co najmniej 230 osób Ulewne deszcze doprowadziły w piątek do powodzi w południowej części Szwajcarii, zmuszając władze w kantonach Valais i Gryzonia do ewakuacji co najmniej… » więcej 2024-06-22, godz. 05:10 Brazylia/ Prezydent Lula krytykowany po ujawnieniu, że zaszczepił się przeciw dendze w prywatnej klinice Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva stał się celem krytyki mediów i przeciwników politycznych po wyjściu na światło dzienne informacji, że zaszczepił… » więcej 2024-06-22, godz. 04:50 Dowództwo Operacyjne RSZ: podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem operowania w naszej przestrzeni powietrznej… W związku z aktywnością lotnictwa Rosji nad Ukrainą, w południowo-wschodnim obszarze Polski może występować podwyższony poziom hałasu związany z rozpoczęciem… » więcej 2024-06-22, godz. 03:50 Czerwony Krzyż: 22 zabitych w ostrzale, który uszkodził nasze biuro w Strefie Gazy Co najmniej 22 osoby zginęły, a 45 zostało rannych w wyniku uderzenia pocisków dużego kalibru, które uszkodziło biuro Czerwonego Krzyża w Strefie Gazy… » więcej 2024-06-22, godz. 03:10 Hiszpania/ Prezydent Argentyny skrytykował w Madrycie rządzących krajem socjalistów Prezydent Argentyny Javier Milei, który w piątek przybył do Madrytu odebrać przyznane mu przez władze stołecznego regionu wyróżnienie, skrytykował rządzących… » więcej 2024-06-22, godz. 02:50 USA/ Trzy osoby zabite i 10 rannych w strzelaninie w Arkansas (aktl.) W miasteczku Fordyce, w amerykańskim stanie Arkansas, doszło w piątek do strzelaniny, w wyniku której trzy osoby zginęły, a 10 zostało rannych, w tym dwóch… » więcej 2024-06-22, godz. 01:30 Lubuskie/ Koniec utrudnienia na S3 w pobliżu Gorzowa Wlkp. Zakończyło się utrudnienie na trasie S3 w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie w piątek późnym wieczorem doszło do wypadku - podała Generalna Dyrekcja… » więcej 2024-06-22, godz. 00:50 Prezydent Duda: chcemy otwarcia Chin na mięso z Polski Kwestie gospodarski i bezpieczeństwa, w tym szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce i przedstawienie polskiego… » więcej 2024-06-22, godz. 00:40 USA/ Trzy osoby zabite i 10 rannych w strzelaninie w Arkansas W miasteczku Fordyce, w amerykańskim stanie Arkansas, doszło w piątek do strzelaniny, w wyniku której trzy osoby zginęły, a 10 osób zostało rannych, w… » więcej 2024-06-22, godz. 00:40 W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia o wygaśnięciu mandatów 25 posłów W Monitorze Polskim opublikowano postanowienia Marszałka Sejmu RP o wygaśnięciu mandatów 25 posłów, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »