Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-26, 14:30 Autor: PAP

Kosowo/ NATO pośredniczyło w wycofaniu serbskich napastników z klasztoru Banjska do Serbii

Misja pokojowa NATO w Kosowie (KFOR) pośredniczyła w rozmowach z serbskimi napastnikami, którzy zajęli we wrześniu 2023 roku klasztor Banjska na północy kraju, i doprowadziła do ich wycofania się na teren Serbii - poinformował dziennik "Koha Ditore", cytując raport komisji ds. obrony i bezpieczeństwa Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

"Władze Kosowa uważają, że setki innych napastników ukrywało się w lasach pomiędzy Banjską a granicą z Serbią. Na obszarze tym odnaleziono znaczne składy broni, w tym rakiety przeciwpancerne, moździerze, miny przeciwpancerne i 24 pojazdy, w tym jeden opancerzony" - podano w raporcie.


W dokumencie zauważono, że "w centrum sporu pomiędzy Kosowem i Serbią są nieuznawanie (niezależności Prisztiny przez Belgrad) i aktywna kampania przeciwko uznawaniu niepodległości przez inne kraje, a także problem integracji Serbów mieszkających w Kosowie". "Cztery gminy na północy kraju, gdzie Serbowie stanowią ok. 90 proc. mieszkańców, nadal znajdują się częściowo pod kontrolą Belgradu, podczas gdy Prisztina usiłuje ustanowić władzę nad całością terytorium kraju" - zauważono.


We wrześniu 2023 roku grupa serbskich napastników przedarła się przez granicę do wioski Banjska na północy Kosowa i zabarykadowała się w miejscowym klasztorze. Trzech z 30 bojowników oraz jeden kosowski policjant zginęło w strzelaninie. Prisztina określiła atak "terrorystycznym" i oskarżyła o jego organizację najwyższe władze Serbii.


"Mamy dowody na to, że rozkaz ataku terrorystycznego na Kosowo wydał prezydent Serbii Aleksandar Vuczić" - powiedziała w lutym 2024 roku prezydent Kosowa Vjosa Osmani. "Zostało to potwierdzone przez naszego najważniejszego sojusznika i przekazane państwom NATO" - dodała.


Odpowiedzialność za atak wziął na siebie były wiceprezydent największej partii kosowskich Serbów - Serbskiej Listy - cieszącej się wsparciem Belgradu. Milan Radoiczić zapewniał, że nie miał przy organizacji ataku pomocy władz Serbii ani nie poinformował ich o swoich zamiarach. Został zatrzymany w Belgradzie i dzień później wypuszczony, otrzymawszy zakaz opuszczania Serbii.


W sobotę marszałkini parlamentu Serbii Ana Brnabić wysłała wszystkim delegacjom składającym się na Zgromadzenie Parlamentarne NATO pismo, w którym ostrzegła, że "przyznanie Prisztinie statusu członka stowarzyszonego Zgromadzenia niewątpliwie stanowiłoby nagrodę za systematyczną przemoc i dyskryminację przeciwko zamieszkującym Kosowo Serbom".


W porządku wiosennej sesji Zgromadzenia, które odbywa się w Sofii w dniach 24-27 maja, znalazł się m.in. wniosek Prisztiny o przyznanie statusu członka stowarzyszonego instytucji.


Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii zbrojnej NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości tej swojej byłej prowincji. Kosowo nadal zamieszkuje mniejszość serbska, z której część skupiona jest na terenach północnych, przy granicy z Serbią.Jakub Bawołek (PAP)


jbw/ zm/


Kraj i świat

2024-06-26, godz. 14:50 Bieniek o wyborze Ruttego na sekretarza generalnego NATO: to właściwy człowiek, na właściwym stanowisku Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w proces wyboru sekretarza generalnego NATO oraz porozumienie państw członkowskich w jego sprawie, świadczą o tym, że… » więcej 2024-06-26, godz. 14:50 Synoptyk IMGW: w całym kraju będzie słonecznie W środę w całym kraju będzie słonecznie i bardzo ciepło, lokalnie możliwe przelotne opady deszczu i burze, a w całym kraju temperatura będzie wyrównana… » więcej 2024-06-26, godz. 14:50 Tour de France - Pogacar: nigdy nie czułem się tak dobrze Słoweński kolarz Tadej Pogacar na trzy dni przed startem Tour de France oświadczył, że 'nigdy nie czuł się tak dobrze na rowerze'. Będzie celował w dublet… » więcej 2024-06-26, godz. 14:50 Premier: w kwestii KRS będę polegał na opiniach szefa MS Adama Bodnara Premier Donald Tusk powiedział w środę, że w kwestii przyszłości nowelizacji ustawy o KRS 'będzie polegał' na opiniach ministra sprawiedliwości Adama… » więcej 2024-06-26, godz. 14:40 Eksperci postulują leczenie biologiczne dla rzadkich chorób eozynofilowych (MediaRoom) EGPA i HES, ultrarzadkie choroby eozynofilowe, w krótkim czasie prowadzą do niepełnosprawności, a w 50 proc. przypadków do śmierci w ciągu 4 lat od postawienia… » więcej 2024-06-26, godz. 14:40 Sąd/ W październiku ma rozpocząć się proces oskarżonych o prowokację wobec ks. Popiełuszki Na 4 października Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył w środę datę rozpoczęcia procesu oskarżonych o prowokację wobec ks. Jerzego Popiełuszki. Chodzi… » więcej 2024-06-26, godz. 14:40 Wieczorek: ostateczna decyzja dot. prowadzenia kierunków medycznych - dopiero po informacji od PKA Minister nauki Dariusz Wieczorek poinformował w środę, że ostateczna decyzja dotycząca zgody na prowadzenie kierunków medycznych na dziewięciu uczelniach… » więcej 2024-06-26, godz. 14:30 Lasek: przeniesienie ruchu komercyjnego z lotniska Chopina do Baranowa - w 2032 r. (krótka4) Przeniesienie komercyjnego ruchu lotniczego z lotniska Chopina na nowe lotnisko w Baranowie jest planowane na rok 2032 - poinformował w środę na konferencji… » więcej 2024-06-26, godz. 14:30 LN siatkarzy – Brazylia ponownie na drodze Polaków do obrony tytułu (zapowiedź) Podobnie jak w 2023 roku, w ćwierćfinale tej edycji Ligi Narodów polscy siatkarze, obrońcy tytułu, zmierzą się z Brazylią. Będzie to dla nich okazja do… » więcej 2024-06-26, godz. 14:30 Minister infrastruktury: w przyszłym roku możliwy przetarg na poszerzenie A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią Przetarg na prace budowlane dotyczące poszerzenia autostrady A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią o dodatkowe pasy ruchu może zostać ogłoszony w przyszłym roku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »