Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 13:00 Autor: PAP

Konieczny (Lewica): powinna powstać specustawa dla Parku Śląskiego

Powinna powstać specustawa, która pozwoli wykupić od prywatnych właścicieli tereny pierwotnie należące do Parku Śląskiego - powiedział w piątek poseł Maciej Konieczny (Lewica). Zaznaczył, że niezbędna jest do tego współpraca z politykami innych partii.

Toczy się spór o tereny dawnego Ośrodka Postępu Technicznego, które pierwotnie należały do Parku Śląskiego (wówczas Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku). Część działek sprzedano deweloperom, którzy zamierzają tam wybudować osiedla mieszkalne.


"To pomysł Stowarzyszenia Nasz Park, które walczy z ustawicznymi próbami zabudowy otuliny Parku Śląskiego przez kolejnych deweloperów. Plan jest taki, żeby te oryginalne tereny Parku Śląskiego wykupiło państwo na podstawie specustawy i przeznaczyło je na potrzeby użyteczności publicznej. Wtedy nie będzie trzeba skrawek po skrawku walczyć o to, żeby kolejny deweloper nie chciał tego zabudować" – powiedział Konieczny PAP.


Polityk partii Razem poinformował, że prowadził już w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Zaznaczył, że aby taka specustawa powstała, niezbędna jest szeroka współpraca polityków z różnych partii. Dodał, że "nie chodzi o to, aby tylko taki projekt zgłosić, ale żeby tę sprawę załatwić".


Konieczny jest liderem listy Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w województwie śląskim. Zapowiedział, że jeśli uzyska mandat europarlamentarny, to sprawę specustawy przekaże swojej następczyni, czyli Natalii Nowak-Trojnar, która wtedy zajmie jego miejsce w Sejmie.


Historycznie Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku zajmował obszar 620 ha, ale z czasem został podzielony. Wyodrębniono z niego m.in. Ośrodek Postępu Technicznego, który później był znany jako Międzynarodowe Targi Katowickie, gdzie w 2006 r. doszło do katastrofy budowlanej. Następnie Skarb Państwa przekazał teren lokalnemu samorządowi, a ten sprzedał część działek deweloperom.


Jedna z inwestycji mieszkaniowych na terenie dawnego Ośrodka Postępu Technicznego pod koniec 2023 r. została zatrzymana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Oceniono, że zgoda – wydana przez Radę Miasta Chorzów na mocy tzw. ustawy lex deweloper – zawierała uchybienia formalne.


Natomiast w kwietniu 2024 r. na terenie innej planowanej inwestycji wycięto ponad tysiąc drzew, czego okoliczności – na wniosek społeczników – bada Prokuratura Rejonowa w Chorzowie.(PAP)


Autor: Patryk Osadnik


pato/ itm/


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 16:10 Sędzia Święczkowski: wyrok z grudnia ub.r. skazujący Kamińskiego i Wąsika - może nosić znamiona zbrodni sądowej… Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z grudnia ub.r. prawomocnie skazujący Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz wcześniejszy wyrok Sądu Najwyższego… » więcej 2024-06-19, godz. 16:10 Halina Bortnowska - teolog, dziennikarka, działaczka praw człowieka (sylwetka) Teolog, dziennikarka, działaczka praw człowieka, członkini Komitetu Helsińskiego w Polsce Halina Bortnowska zmarła w środę w wieku 92 lat. Była zaangażowana… » więcej 2024-06-19, godz. 16:10 ME 2024 - Wachowski: pociągiem będzie komfortowo i znacznie szybciej (wideo) Sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski powiedział PAP, że wybór pociągu dla reprezentacji Polski jako środka transportu do Berlina na piątkowy mecz Euro… » więcej 2024-06-19, godz. 16:10 Już 9 mln dorosłych Polaków cierpi na otyłość Przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy - mamy już 9 mln dorosłych Polaków chorych na otyłość. Co roku przybywa też ok. 400 tys. dzieci i… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska - trzech nowych piłkarzy w Jagiellonii, w tym napastnik z Francji Francuski napastnik Lamine Diaby Fadiga, pomocnik Filip Wolski i bramkarz Maksymilian Stryjek - to nowi piłkarze Jagiellonii Białystok. Odchodzi hiszpański… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Suwałki/ W sierpniu 4. Festiwal Filmowy „Wajda na nowo" Suwalski Ośrodek Kultury zaprezentował w środę program 4. Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”, który odbędzie się w Suwałkach (Podlaskie) od 16 do… » więcej 2024-06-19, godz. 15:50 Reżyser i aktor Jan Szurmiej spoczął na cmentarzu Powązki Wojskowe Jan Szurmiej spoczął w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie, niedaleko grobu swojego ojca Szymona Szurmieja. Ceremonia pogrzebowa miała charakter… » więcej 2024-06-19, godz. 15:50 ME 2024 - Chorwacja - Albania 0:1 (do przerwy) Grupa B: Chorwacja - Albania 0:1 do przerwy. Bramki: 0:1 Qazim Laci (11-głową). Sędzia: Francois Letexier (Francja).(PAP) mask/ km/ co/ » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Paweł Kowal: Polska będzie partnerem dla wszystkich uczestników odbudowy Ukrainy Naszym celem jest pokazać potencjał Polski jako wielkiego hubu, pokazać jej potencjał eksportowy; Polska będzie partnerem dla wszystkich uczestników odbudowy… » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Zachodniopomorskie/ Ponad 120 osób zatruło się salmonellą w ośrodku wczasowym w Pogorzelicy W jednym z ośrodków wczasowych w Pogorzelicy w weekend doszło do masowego zatrucia pokarmowego. Szczeciński sanepid poinformował w środę, że powodem zatrucia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »