Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 12:30 Autor: PAP

Biejat: Lewica w europarlamencie chce zabiegać o bezpieczne i godne życie seniorów

W europarlamencie Lewica chce zabiegać o bezpieczne i godne życie seniorów: dostęp do leków, a także kultury czy podróży - mówiła w piątek w Białymstoku wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Wśród pomysłów są m.in. bony turystyczne i kulturalne dla seniorów.

Biejat wspierała w piątek w Białymstoku kandydatki i kandydatów KWW Lewica do europarlamentu z okręgu nr 3 obejmującego województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.


Jak mówiła wicemarszałkini, program Lewicy w tych wyborach opiera się na "budowaniu silnej Polski w solidarnej Europie", gdzie ważnym punktem jest solidarność międzypokoleniowa.


Szczególną uwagę zwróciła na potrzeby seniorów, przede wszystkim, jeśli chodzi o leki i zdrowie. Mówiła, że jednym z podstawowych problemów jest kwestia bezpieczeństwa leków, aby można produkować leki w Polsce, a szerzej - w Europie. "Po to, żeby już nigdy więcej kolejny kryzys gospodarczy, kolejny kryzys zdrowotny czy właśnie kryzys wojenny nie spowodował przerwania łańcuchów dostaw i utrudnienia dostępu naszym chorym do leków" - powiedziała i dodała, że chodzi też o zmniejszenie cen tych najbardziej podstawowych leków.


"Seniorzy to nie tylko zdrowie, to nie tylko emerytura, ale to również godne życie" - mówiła Biejat. Zwróciła uwagę, że seniorzy powinni mieć dostęp do kultury czy możliwość podróżowania, stąd pomysł na stworzenie bonów. Wicemarszałkini powiedziała, że bon turystyczny byłby wydawany raz na dwa lata w wysokości 150 euro na podróże i wypoczynek w kraju, natomiast comiesięczny bon kulturalny w wysokości 20 euro seniorzy będą mogli przeznaczyć np. na wyjścia do teatru.


Biejat mówiła też o stworzeniu na wzór Karty Dużej Rodziny - Europejskiej Karty Seniora, która ma działać na terenie całej UE, a będzie umożliwiała seniorom korzystanie z różnych instytucji. "Chcemy, żeby nasi seniorzy czuli się po prostu dobrze, nie tylko bezpiecznie, ale też godnie, żeby ta starość była jak najlepsza" - podkreśliła.


Liderka listy Lewicy w okręgu nr 3 Bożena Przyłuska mówiła, że w PE będzie walczyć o prawa kobiet. Oceniła, że nie jest łatwo być kobietą w Polsce, bo - jak podkreśliła - bezpieczeństwo kobiet w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, ekonomicznego, dobrostanu psychicznego narażane jest "w sposób częsty, dość systematyczny". Wymieniła, że kobiety w Polsce zarabiają mniej, te, które decydują się na macierzyństwo nie mają dostępu do żłobków czy przedszkoli.


Zwróciła też uwagę, że Polki "podlegają przemocy reprodukcyjnej", nie mogą same decydować czy chcą mieć dzieci czy nie. "Polki powinny mieć takie same prawa jak Europejki" - podkreśliła.


Jednym z pomysłów Lewicy jest Europejska Karta Praw Kobiet. "Będziemy walczyć o to, żeby wszystkie kraje członkowskie UE uchwaliły ten dokument i przyjęły go jako taki drogowskaz, i dobre praktyki, które są wskazówkami dla krajów jak należy modyfikować swoje prawodawstwo, legislację, żeby prawa kobiet były wyrównywane, były szanowane" - dodała Przyłuska. Stawia na równe płace, równą reprezentację kobiet w życiu publicznym, a także pełnię praw reprodukcyjnych, dostęp do środków antykoncepcyjnych i przerywania ciąży.


Edyta Kondzior, która jest "dwójką" na liście Lewicy, mówiła, że będzie zabiegać o bezpieczeństwo regionów, które są strategicznie położone na wschodniej granicy UE. Wśród jej pomysłów jest zwiększenie finansowania na modernizację infrastruktury obronnej i rozwój technologii.


Pięć lat temu mandaty w okręgu nr 3 obejmującym Warmińsko-Mazurskie i Podlaskie zdobyli: Karol Karski (PiS), Tomasz Frankowski (PO) i Krzysztof Jurgiel (PiS). Ten ostatni mandat przypadł temu okręgowi ze względu na wysoką frekwencję i rozkład głosów.(PAP)


autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ mrr/


Kraj i świat

2024-06-15, godz. 13:20 LN siatkarek - Polska - Tajlandia 3:0 (opis) Polskie siatkarki pokonały w Hongkongu Tajlandię 3:0 (25:15, 25:23, 25:17) w kolejnym meczu Ligi Narodów. To dziesiąte zwycięstwo drużyny Stefano Lavariniego… » więcej 2024-06-15, godz. 13:20 Szwajcaria/ Wiceprezydent USA zapowiedziała zwiększenie pomocy dla Ukrainy Wiceprezydent USA Kamala Harris zapowiedziała w sobotę nową pomoc w wysokości ponad 1,5 mld dol. dla Ukrainy, przede wszystkim na odbudowę sektora energetycznego… » więcej 2024-06-15, godz. 13:10 ME 2024 - dwie wygrane Polaków na inaugurację wielkich imprez (dokumentacja) Tylko dwukrotnie polskim piłkarzom udało się wygrać pierwszy mecz w mistrzostwach świata lub Europy. Podczas mundialu w RFN w 1974 roku pokonali Argentynę… » więcej 2024-06-15, godz. 13:10 ME 2024 - z Holandią po raz dziewiąty pod wodzą niepokonanego Probierza (dokumentacja) Niedzielny mecz z Holandią w mistrzostwach Europy będzie dziewiątym występem piłkarskiej reprezentacji Polski pod wodzą Michała Probierza. Dotychczasowy… » więcej 2024-06-15, godz. 13:00 ME 2024 - rozpędzona kadra Probierza kontra osłabiona potęga z Holandii (zapowiedź) Reprezentacja Polski po ośmiu kolejnych meczach bez porażki, na razie bez Roberta Lewandowskiego, kontra osłabiona licznymi absencjami, ale wciąż mocna kadrowo… » więcej 2024-06-15, godz. 13:00 ME 2024 - 45 lat bez zwycięstwa nad Holandią (dokumentacja) Trzy zwycięstwa, przy czym ostatnie w 1979 roku, siedem remisów i dziewięć porażek - to bilans dotychczasowych 19 spotkań piłkarskiej reprezentacji Polski… » więcej 2024-06-15, godz. 12:50 ME w kajakarstwie - srebrny medal kobiecej czwórki na 500 m (krótka2) Kajakarki Justyna Iskrzycka, Sandra Ostrowska, Julia Olszewska i Katarzyna Kołodziejczyk zdobyły w węgierskim Szegedzie srebrny medal mistrzostw Europy w olimpijskiej… » więcej 2024-06-15, godz. 12:40 "Wyborcza": pierwsza prezes SN dostała zarzuty dyscyplinarne Pierwsza prezes Sądu Najwyższego neosędzia Małgorzata Manowska usłyszała po raz pierwszy zarzut dyscyplinarny - ustaliła 'Wyborcza'. Rzecznik dyscyplinarny… » więcej 2024-06-15, godz. 12:40 ME w kajakarstwie - srebrny medal Borowskiej i Szczerbińskiej w C2 500 m (krótka) Kanadyjkarki Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska zdobyły w węgierskim Szegedzie srebrny medal mistrzostw Europy w olimpijskiej konkurencji dwójek na 500… » więcej 2024-06-15, godz. 12:40 Ukraina/ Zełenski: Rosja używa 3200-3500 KAB miesięcznie, próbując zastraszyć ludzi Rosyjscy żołnierze próbują zastraszyć Ukraińców, uderzając kierowanymi bombami lotniczymi, używając 3200-3500 KABów miesięcznie - powiedział prezydent… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »