Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 12:30 Autor: PAP

Wiceminister Niemczycki: UE musi ograniczyć biurokrację i odciążyć europejskie firmy

Wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki uważa, że UE musi ograniczyć biurokrację, uprościć przepisy dotyczące gospodarki i odciążyć europejskie firmy. Jak powiedział PAP w Brukseli, trzeba przyspieszyć procedury, ponieważ świat zaczął gnać z taką prędkością, jakiej wcześniej nie doświadczyliśmy.

W Brukseli w piątek odbywa się spotkanie unijnych ministrów odpowiedzialnych za konkurencyjność. Jednym z tematów rozmów jest przyszłość unijnej polityki przemysłowej oraz rynku wewnętrznego. Unijna "27" ma zatwierdzić konkluzje na te dwa tematy.


W wypowiedzi dla PAP przed spotkaniem Niemczycki wyraził nadzieję, że spotkanie zakończy się kompromisem i dokumenty zostaną przyjęte. "Z perspektywy Polski cieszę się, że zostały uwzględnione nasze interesy. W konkluzjach bardzo mocno wybrzmiewa potrzeba pogłębienia rynku wewnętrznego usług, ale też waga usług dla rozwoju polityki przemysłowej" - powiedział.


Jak dodał, cieszy go, że zapisy dotyczące pomocy publicznej są zniuansowane. "Myślę, że te konkluzje są takim drogowskazem dla nas na polską prezydencję (w Radzie UE w pierwszym półroczu 2025 r. - PAP). Niewątpliwie konkurencyjność i polityka przemysłowa będzie jednym z jej ważnych tematów" - powiedział.


Niemczycki był też pytany o dokument Niemiec i Francji skierowany do Komisji Europejskiej, którego fragmenty w czwartek opublikował Reuters. Paryż i Berlin chcą, aby przyszła KE skupiła się na ograniczeniu biurokracji i odblokowaniu miliardów euro z prywatnych i publicznych funduszy na inwestycje.


Wiceminister zgodził się, że wyzwaniem dla nowej Komisji będzie ograniczenie biurokracji, tak by europejskie środki łatwiej było kierować do poszczególnych branż europejskich przedsiębiorców.


"Zgadzamy się wszyscy w Europie, i ten sygnał płynie wyraźnie od przemysłu i przedsiębiorców, że trzeba uprościć procedury. W kończącym się mandacie Komisji było bardzo dużo aktów legislacyjnych, które nie zawsze ze sobą dobrze współgrały. To jest dość duże obciążenie dla dużych firm, a dla małych i średnich - często ogromne" - mówił.


Jak zaznaczył, "teraz nadchodzi ten czas, kiedy trzeba pomyśleć o właściwej implementacji przepisów, a nie o tworzeniu nowych, ale też być może o pewnych uproszczeniach w przepisach". "Jeśli mówimy o biurokracji związanej z finansowaniem, spójrzmy na takie programy jak amerykański IRA (Inflation Reduction Act - PAP), gdzie wypełnia się krótki formularz i pieniądze dostaje się bardzo szybko. W Europie to trwa. Musimy przyspieszyć procedury, ponieważ świat zaczął gnać z taką prędkością, jakiej wcześniej nie doświadczyliśmy" - ocenił Niemczycki.


Pytany, o kwietniowy raport byłego premiera Włoch Enrico Letty na temat stworzenia w UE konkurencyjnej strategii przemysłowej, polski wiceminister powiedział, że wszelkie aspekty nowych zasad finansowania w Unii muszą uwzględniać balans geograficzny.


"Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której nowe inwestycje w najbardziej innowacyjne technologie trafiają tylko do kilku państw europejskich. Tak jest dzisiaj np. z wykorzystaniem funduszy z programu Horyzont (na rzecz badań i innowacji - PAP). Uważamy też, że z perspektywy bezpieczeństwa to nie byłoby dobre rozwiązanie. Chcielibyśmy, aby inwestycje trafiały do wszystkich państw europejskich" - wyjaśnił.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ akl/ amac/


Kraj i świat

2024-06-15, godz. 14:00 PŚ w kajakarstwie górskim - dominacja Australijki Fox, Zwolińska trzynasta Jessica Fox zdominowała zawody Pucharu Świata w kajakarstwie górskim rozgrywane na krakowskim torze Kolna. Australijka wygrała w piątek konkurencję K1, a… » więcej 2024-06-15, godz. 13:50 Paryż - 25 sportowców z Rosji i Białorusi dopuszczonych do startu w igrzyskach 25 sportowców z Rosji i Białorusi zostało dopuszczonych do startu w igrzyskach w Paryżu, które rozpoczną się 26 lipca. Pozostali z grupy 41 osób nie przeszli… » więcej 2024-06-15, godz. 13:50 Wrocław/ Utrudnienia w związku z 10. Nocnym Półmaratonem 10. Nocny Wrocław Półmaraton wystartuje w sobotę o godz. 22. Utrudnienia pojawią się już wcześniej, bo w związku z biegiem MPK wprowadzi zmiany w kursowaniu… » więcej 2024-06-15, godz. 13:40 ME w kajakarstwie - dwa srebrne medale polskich osad (opis) Kanadyjkarki Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska w C2 500 m oraz kajakarki: Justyna Iskrzycka, Sandra Ostrowska, Julia Olszewska i Katarzyna Kołodziejczyk… » więcej 2024-06-15, godz. 13:40 Beskidy/ Luteranie ze Szczyrku ofiarują dzieciom piłki z okazji Euro 2024 Luteranie ze Szczyrku będą modlili się w niedzielę o szlachetną rywalizację podczas piłkarskich Mistrzostw Europy. Ks. Jan Byrt powiedział, że każde… » więcej 2024-06-15, godz. 13:30 W.Brytania/ Księżna Walii pokazała się publicznie po raz pierwszy od diagnozy Księżna Walii Kate pokazała się w sobotę publicznie po raz pierwszy od ogłoszenia pięć miesięcy temu, że wykryto u niej raka. Przejechała wraz z dziećmi… » więcej 2024-06-15, godz. 13:30 Paryż - polscy siatkarze plażowi odpadli w ćwierćfinale turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk Polscy siatkarze plażowi odpadli w łotewskiej Jurmali w ćwierćfinale turnieju finałowego Pucharu Narodów, będącego jednocześnie ostatnim etapem europejskich… » więcej 2024-06-15, godz. 13:20 LN siatkarek - Polska - Tajlandia 3:0 (opis) Polskie siatkarki pokonały w Hongkongu Tajlandię 3:0 (25:15, 25:23, 25:17) w kolejnym meczu Ligi Narodów. To dziesiąte zwycięstwo drużyny Stefano Lavariniego… » więcej 2024-06-15, godz. 13:20 Szwajcaria/ Wiceprezydent USA zapowiedziała zwiększenie pomocy dla Ukrainy Wiceprezydent USA Kamala Harris zapowiedziała w sobotę nową pomoc w wysokości ponad 1,5 mld dol. dla Ukrainy, przede wszystkim na odbudowę sektora energetycznego… » więcej 2024-06-15, godz. 13:10 ME 2024 - dwie wygrane Polaków na inaugurację wielkich imprez (dokumentacja) Tylko dwukrotnie polskim piłkarzom udało się wygrać pierwszy mecz w mistrzostwach świata lub Europy. Podczas mundialu w RFN w 1974 roku pokonali Argentynę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »