Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 12:30 Autor: PAP

Birma/ ONZ: 45 tys. Rohingjów zmuszonych do ucieczki z powodu walk rebeliantów z juntą

Starcia zbrojne w stanie Rakhine na zachodzie Birmy zmusiły około 45 tys. przedstawicieli muzułmańskiej mniejszości etnicznej Rohingja do ucieczki z terenów ogarniętych walkami rebeliantów z siłami rządzącej w kraju junty, a także pożarami miast - poinformowała w piątek ONZ.

"Dziesiątki tysięcy cywilów zostało zmuszonych w ostatnich dniach do przemieszczenia się z powodu walk (trwających) w rejonach (miast) Buthidaung i Maungdaw" - powiedziała dziennikarzom w Genewie Elizabeth Throssell, rzeczniczka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).


"Uważa się, że około 45 tys. Rohingjów uciekło w poszukiwaniu schronienia na tereny w pobliżu rzeki Naf, nieopodal granicy z Bangladeszem" - poinformowała.


Jedna z największych zbrojnych grup etnicznych w Birmie, znana jako Armia Arakanu (AA), oświadczyła w ubiegłym tygodniu, że po tygodniach walk przeciwko wojskowej juncie zdobyła kontrolę nad miastem Buthidaung na zachodzie stanu Rakhine.


Odkąd w lutym 2021 roku demokratycznie wybrane władze zostały odsunięte w wyniku wojskowego puczu, Birma pozostaje pogrążona w wojnie domowej, a rząd brutalnie tłumi wszelki opór wobec junty. Jednak od października ubiegłego roku, kiedy zbrojne grupy mniejszości etnicznych, w tym AA, rozpoczęły na terytorium całego kraju szeroko zakrojoną kontrofensywę "Operacja 1028", junta stopniowo traci kontrolę nad sytuacją w Birmie.


Oddziały AA dopuszczają się podpaleń i grabieży domów cywilów - powiadomił w środę portal amerykańskiej stacji CNN, powołując się na grupy broniące praw Rohingjów i byłych lokalnych urzędników. Według tych doniesień, z regionu miasta Buthidaung uciekło nawet 200 tys. osób. Uzyskane przez stację zdjęcia satelitarne pokazują ogromne połacie miasta strawione przez ogień. Jak podkreślono, informacje o zniszczeniach i ewentualnych ofiarach śmiertelnych nie zostały jednak potwierdzone na miejscu.


AA zaprzeczyła oskarżeniom, nazywając je "bezpodstawnymi". Bojownicy utrzymują, że do pożarów doszło w wyniku nalotów przeprowadzonych przez juntę 17 maja.


Przedstawiciele sił rozłamowych zapewnili, że "ściśle przestrzegają zasad walki zgodnie z wojskowym kodeksem postępowania i nigdy nie atakują obiektów niewojskowych". AA oznajmiła, że pomaga ludziom ewakuować się do bezpieczniejszych obszarów. Zaprzeczają temu rozmówcy CNN.


"Dostrzegamy wyraźne i realne ryzyko poważnej eskalacji przemocy, ponieważ rozpoczęła się bitwa o sąsiednie miasto Maungdaw - gdzie wojsko utrzymuje posterunki i gdzie mieszka duża społeczność Rohingjów, w tym setki osób wysiedlonych, które przeniosły się z wiosek do miasta w poszukiwaniu schronienia" - oznajmiła rzeczniczka OHCHR.


"Wysoki Komisarz wzywa do natychmiastowego zaprzestania przemocy i zapewnienia ochrony wszystkim cywilom bez względu na ich tożsamość" - zaapelowała.


Rohingjowie od dziesięcioleci zmagają się z prześladowaniami w Birmie, czyli kraju, w którym większość stanowią buddyści. Po ucieczce przed represjami ze strony wojska w 2017 roku, prawie 1 mln spośród nich zamieszkało w obozach dla uchodźców w przygranicznym dystrykcie Koks Badźar w Bangladeszu. (PAP)


krp/ szm/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 06:40 Światowy Dzień Uchodźcy - w tym roku pod znakiem solidarności Czwartek 20 czerwca to Światowy Dzień Uchodźcy ustanowiony przez ONZ w 2000 r. Dzień ten upamiętnienia siłę i odwagę ludzi, którzy zostali zmuszeni do… » więcej 2024-06-20, godz. 06:40 Eksperci: operacje robotowe w raku nerki są najbardziej efektywne; w Polsce prawie niedostępne Operacje robotowe u chorych na raka nerki dają najlepsze efekty medyczne - chorzy mają mniej powikłań, szybko zdrowieją i wracają do pracy, oceniają eksperci… » więcej 2024-06-20, godz. 06:40 Opolskie/ Utrudnienia na drodze krajowej nr 45 w Straduni Po wypadku samochodu osobowego w Straduni zablokowana jest droga krajowa nr 45 z Kędzierzyna-Koźla do Opola - poinformował w czwartek dyżurny GDDKiA w Opo… » więcej 2024-06-20, godz. 06:30 Putin rozpoczął oficjalną wizytę w Wietnamie Władimir Putin przybył w czwartek rano, czasu lokalnego, do stolicy Wietnamu Hanoi z Korei Północnej gdzie podpisał porozumienie o współpracy w dziedzinie… » więcej 2024-06-20, godz. 06:30 Takich scen akcji jak w „Gladiatorze 2” nie było wcześniej w żadnym innym filmie W Barcelonie trwają targi filmowe CineEurope. W ich trakcie, studio Paramount Pictures zaprezentowało swoje najbardziej oczekiwane hity. Największe emocje wzbudziły… » więcej 2024-06-20, godz. 06:20 Tom Hardy dementuje plotki o powrocie do uniwersum „Mad Max” Gwiazdor filmu George’a Millera „Mad Max: Na drodze gniewu”, wcielający się w tytułową rolę Tom Hardy, odniósł się do plotek, jakie pojawiły się… » więcej 2024-06-20, godz. 06:20 Warszawa/ W czwartek odbędzie się sesja absolutoryjna rady Warszawy W czwartek radni zadecydują w sprawie udzielenia wotum zaufania i absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2023 rok prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzas… » więcej 2024-06-20, godz. 06:20 Z „Rodu smoka” wycięto „zwierzęcą” scenę seksu Serialowy prequel głośnej „Gry o tron”, „Ród smoka”, nie stroni od pokazywania przemocy oraz seksu. Kolejne jego sceny raz za razem budzą kontrowersje… » więcej 2024-06-20, godz. 06:20 Badanie: ponad połowa Polaków popiera produkcję mięsa hodowanego komórkowo Ponad połowa polskich konsumentów jest otwarta na spróbowanie mięsa hodowanego komórkowo (tzw. mięsa hodowlanego) i poparłaby rozwój jego produkcji w Polsce… » więcej 2024-06-20, godz. 06:10 Cyfrowa rzeczywistość pomoże w treningach astronautów ESA Europejskie Centrum Szkolenia Astronautów wprowadza wirtualną, rozszerzoną i mieszaną rzeczywistość do przygotowań astronautów do różnych kosmicznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »