Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 10:40 Autor: PAP

Szwecja/ Na Gotlandii wojsko z szefami 20 urzędów ćwiczą obronę w terenie

Na strategicznie położonej na środku Morza Bałtyckiego wyspie Gotlandia siły zbrojne Szwecji oraz 20 szefów najważniejszych urzędów tego kraju ćwiczą od piątku obronę wojskową i gotowość cywilną w terenie.

Wśród uczestników spotkania jest m.in. pierwsza wiceprezeska centralnego Banku Szwecji Anna Breman. Szczegóły planów obronnych są tajne.


Według naczelnego dowódcy szwedzkiego wojska Micaela Bydena ćwiczenia nieprzypadkowo zostały przeniesione na Gotlandię. "Bałtyk jest morzem (wewnętrznym) NATO dzięki członkostwu Szwecji i Finlandii (w Sojuszu), a Rosja ma coraz mniejsze pole manewru" - podkreślił Byden, cytowany przez nadawcę publicznego SVT.


Dodał, że Gotlandia była i jest ważna dla władz Rosji jako cel zakłóceń, a ataki hybrydowe na Bałtyku już trwają. "Najnowszy przykład dotyczy wyznaczania granic tam, gdzie porządek oparty na regułach jest kwestionowany" - zauważył, odnosząc się do zapowiedzi rosyjskich władz w sprawie zmiany przebiegu granic z Finlandią oraz Litwą.


Wcześniej Byden w wywiadzie udzielonym niemieckiemu portalowi RND potwierdził, że Rosja bacznie przygląda się Gotlandii, a także prawdopodobnie należącym do Finlandii Wyspom Alandzkim.


"Gdyby Putin wmaszerował na Gotlandię, mógłby zagrażać krajom Sojuszu od strony morza. To oznaczałoby koniec pokoju i stabilności w regionie nordyckim i skandynawskim" - powiedział. Jak dodał, Szwecja "w razie potrzeby jest w stanie wykorzystać wyspę również w operacjach ofensywnych", a także przyczyniać się do bezpieczeństwa innych krajów NATO.


Wywiad był cytowany m.in. przez portal Politico. Służby prasowe szwedzkich sił zbrojnych zaapelowały o nieinterpretowanie słów naczelnego dowódcy jako nowego zagrożenia.


"To, co krążyło w mediach w ostatnich dniach na temat Rosji obierającej Gotlandię za cel, zostało wyrwane z kontekstu" - napisano. "Obraz zagrożenia wobec Szwecji nie zmienił się, nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego dla Gotlandii" - podkreślono.


Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)


zys/ akl/


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 15:40 Paweł Kowal: Polska będzie partnerem dla wszystkich uczestników odbudowy Ukrainy Naszym celem jest pokazać potencjał Polski jako wielkiego hubu, pokazać jej potencjał eksportowy; Polska będzie partnerem dla wszystkich uczestników odbudowy… » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Zachodniopomorskie/ Ponad 120 osób zatruło się salmonellą w ośrodku wczasowym w Pogorzelicy W jednym z ośrodków wczasowych w Pogorzelicy w weekend doszło do masowego zatrucia pokarmowego. Szczeciński sanepid poinformował w środę, że powodem zatrucia… » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Rosja/ Wyszukiwarka Yandex usunęła z map oznaczenie grobu Nawalnego Wyszukiwarka Yandex usunęła z map oznaczenie grobu Aleksieja Nawalnego, zmarłego w lutym w kolonii karnej lidera rosyjskiej opozycji - podał w środę portal… » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Kraków/ Uchwała o strefie czystego transportu wciąż ważna, radni przesunęli termin jej wejścia o rok Uchwała o strefie czystego transportu w Krakowie, którą w styczniu unieważnił Wojewódzki Sąd Administracyjny, wciąż jest ważna, ale w środę na sesji… » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Turniej ATP w Halle - Hurkacz w parze z Sinnerem awansowali do 2. rundy debla Hubert Hurkacz i Włoch Jannik Sinner awansowali do drugiej rundy debla turnieju tenisowego ATP 500 na kortach trawiastych w Halle. Po zaciętym meczu pokonali… » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Kamil Pastor: procedura nadmiernego deficytu nie będzie oznaczać gwałtownych cięć wydatków Objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu może wymusić ograniczenie wzrostu wydatków, ale nie będzie oznaczać konieczności dokonywania jakichś gwałtownych… » więcej 2024-06-19, godz. 15:30 Podlaskie/ SG: funkcjonariusze udzielili pomocy kobiecie z urazem oka; polskie służby nie użyły broni Funkcjonariusze SG udzielili pomocy kobiecie z urazem oka przy polsko-białoruskiej granicy, na miejsce wezwali karetkę i kobieta trafiła do szpitala - poinformował… » więcej 2024-06-19, godz. 15:30 Rumunia/ Prezydent: w czwartek powiem, czy będę dalej starać się stanowisko szefa NATO Prezydent Rumunii Klaus Iohannis powiedział w środę, że po czwartkowym posiedzeniu Rady Obrony Państwa powie, czy nadal; będzie się starać o stanowisko… » więcej 2024-06-19, godz. 15:20 W. Brytania/ Aktywiści z Just Stop Oil spryskali farbą kamienny kręg Stonehenge Aktywiści z organizacji Just Stop Oil, która twierdzi, że walczy ze zmianami klimatu, spryskali w środę pomarańczową farbą megality tworzące jeden z najsłynniejszych… » więcej 2024-06-19, godz. 15:20 Dania/ Policja usunęła propalestyńskich protestujących po blokadzie parlamentu Duńska policja usunęła 27 osób, które w środę rano w ramach propalestyńskiego protestu zablokowały główne wejście do parlamentu w Kopenhadze. Demonstranci… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »