Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 10:30 Autor: PAP

Siemoniak: prezydent otrzymał dokumenty z jednej ze służb specjalnych nt. obecnego ambasadora RP przy NATO

Szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak uważa, że Tomasz Szatkowski nigdy nie powinien zostać ambasadorem Polski przy NATO i jak najszybciej powinien wrócić do Warszawy. Minister poinformował, że prezydent otrzymał dokumenty z jednej ze służb specjalnych nt. Szatkowskiego.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w czwartek, że nie zgodzi się, aby Jacek Najder został stałym przedstawicielem RP przy NATO, ponieważ ta kandydatura nie była z nim konsultowana. Według prezydenta odwołanie obecnego Tomasza Szatkowskiego tuż przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie mogłoby prowadzić do zaburzenia przygotowań do tego wydarzenia.


Siemoniak powiedział w piątek w TVN24, że dziwi się prezydentowi, który "ma wiedzę ze strony jednej ze służb". Zastrzegł, że nie może mówić o szczegółach, także o tym, od której służby specjalnej prezydent otrzymał dokumenty.


"W ciągu ostatnich kilkunastu dni dokumenty o Szatkowskim dotarły do prezydenta. Wie o nich prezydent, minister spraw zagranicznych, premier, który nadzoruje służby. Spodziewałem się, że ta sprawa będzie załatwiona w taki sposób, że nie będzie jakiegoś zamieszania, zwłaszcza ze strony urzędników prezydenta" - powiedział Siemoniak.


Według niego, są to dokumenty dyskwalifikujące Szatkowskiego w roli ambasadora przy NATO.


"Szatkowski nigdy nie powinien zostać ambasadorem i jak najszybciej powinien wrócić do Warszawy" - stwierdził koordynator służb specjalnych. Wyraził też zdziwienie, że ofiarą tej sytuacji jest kandydat na ambasadora Polski przy NATO Jacek Najder - jak powiedział - osoba o nieposzlakowanej pozycji.


Do sprawy zmiany ambasadora przy NATO odniósł się też w RMF FM wiceminister obrony Paweł Zalewski.


Zapytany, czy trzeba zmieniać przedstawiciela Polski przy NATO akurat przed szczytem w Waszyngtonie, Zalewski odpowiedział, że można i w jego przekonaniu stanie się to z korzyścią dla polskiej polityki.


Podkreślił, że szczyt NATO jest kluczowy z punktu widzenia interesów bezpieczeństwa Polski. "Za efekt tego szczytu odpowiada nie prezydent i nie ambasador Szatkowski - tylko rząd i minister spraw zagranicznych" - powiedział. "Jeżeli tak jest, minister spraw zagranicznych ma prawo współpracować z ludźmi, do których ma pełne zaufanie" – podkreślił wiceszef MON.


Dodał, że swoją współpracę z Szatkowskim ocenia dobrze. Jednocześnie ocenił, że Najder jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko ambasadora RP przy NATO.


W czwartek sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Najdera na przedstawiciela RP przy NATO. Najder ma objąć to stanowisko po raz drugi, był już stałym przedstawicielem RP przy NATO w latach 2011–2016.


Zgodnie z ustawą o Służbie Zagranicznej ambasadorów mianuje i odwołuje prezydent na wniosek ministra spraw zagranicznych, zaakceptowany przez premiera, a Stałego Przedstawiciela RP przy UE prezydent mianuje i odwołuje na współny wniosek szefa MSZ i ministra ds. europejskich zaakceptowany przez szefa rządu. Minister spraw zagranicznych przed skierowaniem wniosku ws. ambasadora zasięga opinii Konwentu, w skład którego wchodzą: minister spraw zagranicznych, szef Służby Zagranicznej oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. (PAP)


kmz/ kblu/ mok/


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 16:10 Sędzia Święczkowski: wyrok z grudnia ub.r. skazujący Kamińskiego i Wąsika - może nosić znamiona zbrodni sądowej… Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z grudnia ub.r. prawomocnie skazujący Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz wcześniejszy wyrok Sądu Najwyższego… » więcej 2024-06-19, godz. 16:10 Halina Bortnowska - teolog, dziennikarka, działaczka praw człowieka (sylwetka) Teolog, dziennikarka, działaczka praw człowieka, członkini Komitetu Helsińskiego w Polsce Halina Bortnowska zmarła w środę w wieku 92 lat. Była zaangażowana… » więcej 2024-06-19, godz. 16:10 ME 2024 - Wachowski: pociągiem będzie komfortowo i znacznie szybciej (wideo) Sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski powiedział PAP, że wybór pociągu dla reprezentacji Polski jako środka transportu do Berlina na piątkowy mecz Euro… » więcej 2024-06-19, godz. 16:10 Już 9 mln dorosłych Polaków cierpi na otyłość Przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy - mamy już 9 mln dorosłych Polaków chorych na otyłość. Co roku przybywa też ok. 400 tys. dzieci i… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska - trzech nowych piłkarzy w Jagiellonii, w tym napastnik z Francji Francuski napastnik Lamine Diaby Fadiga, pomocnik Filip Wolski i bramkarz Maksymilian Stryjek - to nowi piłkarze Jagiellonii Białystok. Odchodzi hiszpański… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Suwałki/ W sierpniu 4. Festiwal Filmowy „Wajda na nowo" Suwalski Ośrodek Kultury zaprezentował w środę program 4. Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”, który odbędzie się w Suwałkach (Podlaskie) od 16 do… » więcej 2024-06-19, godz. 15:50 Reżyser i aktor Jan Szurmiej spoczął na cmentarzu Powązki Wojskowe Jan Szurmiej spoczął w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie, niedaleko grobu swojego ojca Szymona Szurmieja. Ceremonia pogrzebowa miała charakter… » więcej 2024-06-19, godz. 15:50 ME 2024 - Chorwacja - Albania 0:1 (do przerwy) Grupa B: Chorwacja - Albania 0:1 do przerwy. Bramki: 0:1 Qazim Laci (11-głową). Sędzia: Francois Letexier (Francja).(PAP) mask/ km/ co/ » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Paweł Kowal: Polska będzie partnerem dla wszystkich uczestników odbudowy Ukrainy Naszym celem jest pokazać potencjał Polski jako wielkiego hubu, pokazać jej potencjał eksportowy; Polska będzie partnerem dla wszystkich uczestników odbudowy… » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Zachodniopomorskie/ Ponad 120 osób zatruło się salmonellą w ośrodku wczasowym w Pogorzelicy W jednym z ośrodków wczasowych w Pogorzelicy w weekend doszło do masowego zatrucia pokarmowego. Szczeciński sanepid poinformował w środę, że powodem zatrucia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »