Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 10:10 Autor: PAP

Ks. Edward Tabaczkowski bohaterem kolejnego odcinka cyklu IPN "Nie tylko Ulmowie"

Osiemnasty odcinek cyklu "Nie tylko Ulmowie" opowiada o ks. Edwardzie Tabaczkowskim z parafii św. Anny w Tłumaczu, który na terenie parafii ukrywał studenta żydowskiego. Film "Ukrywał Żyda na parafii" jest dostępny na kanale IPNtv.

Ks. Edward Tabaczkowski z parafii św. Anny w Tłumaczu, w przedwojennym woj. stanisławowskim, na dzisiejszym terenie Ukrainy, przed wojną na terenie swojej parafii rozwinął działalność społeczną. Zainicjował powstanie domu dziecka, żeńskiego seminarium nauczycielskiego, drukarni powiatowej, banku spółdzielczego, wydawał pismo "Orędownik Tłumacki".


Po wybuchu II wojny światowej wspierał paczkami wywiezionych przez Sowietów w głąb Rosji. Mimo zagrożenia śmiercią z rąk Niemców ks. Tabaczkowski nie pozostawił swoich parafian. "Gdy okupant sowiecki został wyparty przez niemieckiego, wspierał eksterminowaną ludność żydowską – przekazywał żywność, pomagał ukrywać się i zaopatrywał w fałszywe dokumenty" - napisano w przesłanej PAP informacji. Spreparowane metryki chrztu otrzymali od niego między innymi: Leon Harlenstein, Żanetta Knobloch, Berta Opoczyńska oraz Ludwika Czechowicz.


Na terenie parafii ukrywał studenta żydowskiego pochodzenia Leona Weisera, którego ochrzcił i zatrudnił w biurze parafialnym. W opiece nad ukrywającym się pomagała też parafianka Maria Kłodnicka. Noc spędzał najczęściej w gospodarstwie volksdeutschów Falsingerów.


Leon Weiser został jednak przez Niemców aresztowany i zamordowany. Mimo przeczucia także własnego zagrożenia proboszcz w ostateczności zdecydował się pozostać parafii. Wkrótce także został aresztowany, a 20 października 1942 r. zamordowany przez okupantów w więzieniu w Stanisławowie.


"Nie jest możliwe zliczenie kapłanów jak Edward Tabaczkowski, którzy narażając swoje życie, pomagali ludności żydowskiej oraz innym zagrożonym śmiercią. Niespełna miesiąc po zabiciu ks. Tabaczkowskiego Niemcy z tych samych powodów aresztowali w niedalekiej Kołomyi, a następnie zamordowali księży: Ludwika Peciaka, Romualda Chłopeckiego i Wojciecha Kośmidra. Chyba najbardziej znany kapłan pomagający Żydom w czasie II wojny światowej to ks. Marceli Godlewski z parafii funkcjonującej w getcie warszawskim" - napisano.


Dotychczas opublikowano m.in. filmy: "Czerwone korale" o rodzinach Gądków, Kucharskich, Książków i Nowaków z Wolicy i Wierzbicy k. Miechowa, "Ukrywani uciekli, gospodarze zabici" o rodzinie Balawendrów z Zalesia k. Lubaczowa, "Bunkier pod łóżkiem" o rodzinie Kobylców z Michałkowic k. Katowic oraz "Ukryli osiemnastu Żydów" o rodzinie Andrzejczyków, "Ocaliła 200 Żydów" o Zofii Klemens, a także "Anna i Sara" o Annie Bogdanowicz i "…bo dawał Żydom chleb" o Tadeuszu Nowaku.


Naukowcy oceniają, że Niemcy w czasie II wojny światowej zamordowali za pomoc Żydom około tysiąca Polaków. Dzięki heroicznej działalności wielu mieszkańców Polski udało się uratować kilkadziesiąt tysięcy polskich obywateli pochodzenia żydowskiego.(PAP)


Autorka: Anna Kruszyńska


akr/ miś/


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 16:40 W piątek ruszy nabór wniosków o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II Od 500 do 1500 zł miesięcznie mogą otrzymać uczący się w Warszawie uczniowie i studenci, którzy odnoszą sukcesy artystyczne, naukowe, sportowe lub angażują… » więcej 2024-06-19, godz. 16:40 ME w szermierce - florecistka Walczyk-Klimaszyk stanie na podium Julia Walczyk-Klimaszyk awansowała do półfinału turnieju indywidualnego florecistek i zapewniła sobie co najmniej brązowy medal szermierczych mistrzostw… » więcej 2024-06-19, godz. 16:40 ME 2024 - Chorwacja - Albania 1:1 (bramka) Grupa B: Chorwacja - Albania 1:1 w 74. min. Bramki: 0:1 Qazim Laci (11-głową), 1:1 Andrej Kramaric (74). Sędzia: Francois Letexier (Francja). Widzów 46 784… » więcej 2024-06-19, godz. 16:40 Lublin/ Sąd oddalił protest wyborczy kandydatki na burmistrza gminy Siedliszcze Sąd Okręgowy w Lublinie oddalił w środę protest wyborczy kandydatki na burmistrza gminy Siedliszcze Joanny Bartnik. Nie dopatrzył się zgłaszanych przez… » więcej 2024-06-19, godz. 16:40 Min. Wieczorek: w nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym powinny być zapisy, które wyeliminują "fabryki produkujące… W nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym muszą się znaleźć zapisy, które będą eliminowały fabryki produkujące dyplomy wyższych uczelni - powiedział… » więcej 2024-06-19, godz. 16:40 ME 2024 - Chorwacja - Albania 2:1 (bramka) Grupa B: Chorwacja - Albania 2:1 w 76. min. Bramki: 0:1 Qazim Laci (11-głową), 1:1 Andrej Kramaric (74), 2:1 Klaus Gjasula (76-samobójcza). Sędzia: Francois… » więcej 2024-06-19, godz. 16:30 Premier do funkcjonariuszy SOP: wasza służba bywa często bohaterska (krótka) Służba funkcjonariuszy SOP bywa często bohaterska, choć być może jest najbardziej niedocenianą służbą w Polsce - mówił w środę na uroczystości z… » więcej 2024-06-19, godz. 16:30 UE/ KE zaproponowała budżet na 2025 rok w wysokości prawie 200 mld euro Komisja Europejska przedstawiła w środę propozycję budżetu Unii na 2025 rok w wysokości 199,7 mld euro. Suma ta zostanie uzupełniona o ok. 72 mld z funduszu… » więcej 2024-06-19, godz. 16:30 Niemcy/ Media: Kaczyński polaryzuje, hipnotyzuje, mógłby przejść na emeryturę, ale nie chce Polaryzuje kraj, hipnotyzuje wyborców, a jego partia jest jego królestwem - tak o Jarosławie Kaczyńskim z okazji 75. urodzin pisze portal niemieckiej stacji… » więcej 2024-06-19, godz. 16:20 Korea Płn./ Putin odbył przejażdżkę z Kimem rosyjską limuzyną aurus Podczas wizyty w Pjongjangu w środę prezydent Rosji Władimir Putin odbył krótką przejażdżkę z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem luksusową… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »