Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-21, 23:00 Autor: PAP

Dolnośląskie/ Paweł Gancarz (PSL) marszałkiem województwa (opis 2)

Wiceminister infrastruktury, szef regionalnego PSL, Paweł Gancarz został we wtorek wybrany na marszałka województwa dolnośląskiego. Wcześniej sejmik nie wybrał na to stanowisko przewodniczącego dolnośląskiej PO posła Michała Jarosa. Kandydaturę Gancarza poparli radni PiS.

Kandydatur Gancarza zgłosił urzędujący marszałek Cezary Przybylski (Bezpartyjni Samorządowcy). PSL i Bezpartyjni Samorządowcy utworzyli w poniedziałek wspólny klub w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, który liczy pięciu radnych – dwóch z PSL oraz trzech z Bezpartyjnych Samorządowców.


Za kandydaturą Gancarza opowiedziało się 28 radnych z 35 obecnych na wtorkowej sesji, przeciwko było 6, jeden głos był nieważny. We wtorek sejmik nie obraduje w pełnym składzie – brakuje radnej z Lewicy Marty Stożek.


Wcześniej we wtorek sejmik odrzucił kandydaturę przewodniczącego dolnośląskiej PO posła Michał Jarosa. Jarosa poparło 12 radnych; przeciwko było 21, dwa głosy był nieważne. Michał Jaros we wtorek nie chciał rozmawiać z mediami.


Do wyboru marszałka potrzebna jest bezwzględna większości, czyli 19 radnych. Głosowanie jest tajne. Kandydaturę Gancarza poparli radni PiS, o czym poinformował podczas konferencji prasowej trakcie liczenia głosów poseł PiS Michał Dworczyk, uważany za jednego z architektów koalicji PiS i Bezpartyjnych Samorządowców, która rządziła województwem dolnośląskim od 2108 r.


„Klub PiS poparł kandydaturę Pawła Gancarza na marszałka województwa dolnośląskiego ze świadomością, że jest to alternatywa dla kandydatów PO – partii, która w skali centralnej zwija wszystkie kluczowe projekty jak CPK czy elektrownia atomowa” – mówił Dworczyk.


Według niego, Gancarz odpowiadając na pytania sejmikowych radnych potwierdził kontynuację projektów realizowanych przez poprzedni zarząd na Dolnym Śląsku. Wymienił w tym kontekście m.in. rozwój kolei regionalnej oraz kontynuację budowy szpitala onkologicznego we Wrocławiu.


Dworczyk podkreślił przy tym, że PiS „nie wchodzi do żadnej koalicji”. „Nie będziemy wystawiać swoich kandydatów do zarządu województwa; pozostajemy merytoryczną opozycją, deklarując, że wszędzie tam, gdzie będzie to dobre dla Dolnego Śląska będziemy wspierać zarząd” – mówił poseł PiS.


Nowy marszałek w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że w ostatnich tygodniach „prosił i apelował o poszukiwanie jak najszerszego porozumienia”. „Wynik głosowanie jest odzwierciedleniem długich tygodni nakłaniania do tego, by szukać kompromisu” – mówił Gancarz. Jak dodał, naturalnym kierunkiem budowania koalicji rządzącej regionem są środowiska tworzące Koalicję 15 października.


Pytany o wspólny klub z Bezpartyjnymi Samorządowcami, którzy z PiS rządzili regionem przez ostatnie pięć lat, powiedział, że oddziela „warstwę polityczną od merytorycznej”. „Mamy wspólny klub z ludźmi, na których nie mogą powiedzieć złego słowa. W trudnych czasach dla małych gmin takich jak moja, marszałek Przybylski dystrybuował fundusze unijne w oparciu o konkursy, procedury i regulacje, które powalały się rozwijać takim gminom jak moja”- mówił Gancarz.


Na wtorkowej sesji wybrano również pozostałych członków zarządu województwa. Wicemarszałkami zostali Wojciech Bochnak (KO) oraz Michał Rado (Bezpartyjni Samorządowcy), a członkami zarządu – Jarosław Rabczenko (KO) i Natalia Gołąb (Polska 2050 Szymona Hołowni). Zgłoszono również kandydaturę Macieja Borowskiego (Lewica), ale nie został on wybranych na członka zarządu.


Wybory samorządowe do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wygrała KO, zdobywając 15 mandatów; 13 radnych ma PiS, Trzecia Droga zdobyła 4 mandaty (dwa mandaty przypadły samorządowcom z PSL i dwa Polsce 2050 Szymona Hołowni), Bezpartyjni Samorządowcy - 3, a Lewica - 1.(PAP)


autor: Piotr Doczekalski


pdo/ par/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 07:50 Lubelskie/ Zablokowana dk 17 w miejscowości Zakręcie Zablokowana jest droga krajowa nr 17 w miejscowości Zakręcie (Lubelskie), gdzie w czwartek rano autokar wjechał do rowu i przewrócił się na bok - poinformował… » więcej 2024-06-20, godz. 07:40 Hiszpania/ Najstarsze na świecie wino w postaci płynnej odnaleziono w rzymskim grobowcu W rzymskim grobowcu sprzed 2000 lat, znajdującym się w Carmonie na południu Hiszpanii, odnaleziono naczynie zawierające najstarsze wino w postaci płynnej… » więcej 2024-06-20, godz. 07:40 USA Dwie osoby nie żyją, ok. 8 tys. musiało porzucić domy przez pożary lasów w Nowym Meksyku Co najmniej dwie ofiary śmiertelne, ewakuacja ok. 8000 ludzi i ok. 1400 zniszczonych budynków to bilans pożarów lasów w stanie Nowy Meksyk na południu USA… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Święto Muzyki w Olsztynie; zabrzmi nieoficjalny hymn "Olsztyn kocham" Mimo że pomysł zrodził się we Francji, to z dużym powodzeniem Święto Muzyki już trzeci rok będzie odbywać w Olsztynie. W czwartek podczas 'Fete de la… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 "DGP": 15 tysięcy nieobsadzonych etatów W polskiej policji jest ponad 15 tys. wakatów, najgorsza sytuacja jest w dużych miastach, szczególnie w Warszawie - pisze w czwartek 'Dziennik Gazeta Prawna'… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Śląskie/ PSP: wiatr zerwał z budynków 15 dachów, a prawie 150 uszkodził Ponad 1100 zdarzeń odnotowali strażacy w woj. śląskim po nawałnicach, które w minionych godzinach przeszły nad regionem. Porywisty wiatr zerwał z budynków… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Muzeum Warszawy: artystyczna opowieść o wsi w miejskim muzeum Zdjęcia, wideo i obiekty z odciskami napisów z krzyży pańszczyźnianych można oglądać na wystawie Agaty Jarosławiec “Bat zamiast słońca” w Muzeum… » więcej 2024-06-20, godz. 07:00 PSP: w środę 2440 interwencji w związku z pogodą W związku z przechodzącym frontem atmosferycznym przynoszącym intensywne opady deszczu i silny wiatr, w całym kraju w środę odnotowano 2440 interwencji straży… » więcej 2024-06-20, godz. 06:50 Raport: polski podatnik ma czterokrotnie mniej czasu na raportowanie CIT niż brytyjski W Polsce termin na złożenie zeznania CIT-8 wynosi trzy miesiące po zakończeniu roku, za który się raportuje. W Wielkiej Brytanii jest to 12 miesięcy - wynika… » więcej 2024-06-20, godz. 06:50 Paryż - mer Hidalgo podała datę kąpieli w Sekwanie Mer Paryża, Anne Hidalgo, ogłosiła, że zanurzy się w Sekwanie 15 lipca, około dziesięć dni przed igrzyskami olimpijskimi, po przełożeniu tego wydarzenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »