Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-21, 19:40 Autor: PAP

Kielce/ Otwarto pierwszy w regionie gabinet prehabilitacji onkologicznej

Opiekę dietetyka klinicznego, fizjoterapeuty, farmakologa i psychologa będą otrzymywać pacjenci gabinetu prehabilitacji, który we wtorek otwarto w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Gabinet przeznaczony jest dla pacjentów, rozpoczynających leczenie onkologiczne. Będą do niego kierowani pacjenci przed rozległymi zabiegami operacyjnymi oraz przed rozpoczęciem leczenia systemowego chemioterapii i radioterapii.


Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO, podkreślił, że skuteczne leczenie chorób onkologicznych musi być poprzedzone kompleksowym przygotowaniem do terapii. „Znaleźliśmy taką drogę, dzięki której przed leczeniem możemy pacjenta przygotować do tego, by terapia zakończyła się dobrym efektem” – powiedział.


W gabinecie prehabilitacji pacjenci zostaną objęci opieką dietetyka klinicznego, fizjoterapeuty, farmakologa klinicznego oraz psychologa, którzy pomogą chorym kompleksowo przygotować się do planowanego leczenia onkologicznego poprzez zastosowanie odpowiednich strategii żywieniowych, fizycznych i psychologicznych. Celem tego działania jest poprawa ogólnej kondycji pacjenta oraz zminimalizowanie ryzyka powikłań, związanych z leczeniem onkologicznym.


Dominika Wzorek dietetyk kliniczny z ŚCO powiedziała, że zdrowe odżywianie odgrywa kluczową rolę w leczeniu nowotworów. „Dobrze odżywionemu pacjentowi łatwiej przejść przez cały proces leczenia, który nie tylko opiera się na operacjach chirurgicznych, ale też radio- i chemioterapii. Właściwe odżywianie sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia, czas hospitalizacji jest dużo krótszy, a także zmniejsza się liczba powikłań po leczeniu” – powiedziała PAP dr Wzorek.


Jak podkreśliła Małgorzata Piłat, kierownik zakładu psychoonkologii w ŚCO, kiedy pacjent otrzymuje diagnozę "nowotwór", to zaburzają mu się procesy poznawcze i całe funkcjonowanie.


„Dlatego tak ważne jest, aby ten lęk, napięcie i niewiedzę zmienić w motywację do leczenia. Jeśli nie będziemy pracować nad umiejętnością radzenia sobie ze stresem, to podnosi się kortyzol, układ odpornościowy się zaburza, a leczenie jest mniej skuteczne. Zajmujemy się pomocą pacjentowi i jego rodzinie, to bardzo ważne, ponieważ często pacjent sam w swojej chorobie może mieć problem z poradzeniem sobie z tą sytuacją” – zaznaczyła specjalistka.


Gabinet prehabilitacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii mieści się na parterze budynku, obok rejestracji głównej. Będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach: 8-17 (PAP)


autor: Wiktor Dziarmaga


wdz/ wus/


Kraj i świat

2024-06-22, godz. 06:20 Ekspert: co roku w Polsce na raka prostaty umiera 5,5 tys. mężczyzn Co roku w Polsce z powodu raka prostaty umiera około 5,5 tys. mężczyzn. Ma to m.in. związek z późnym rozpoznawaniem, gdy choroba jest już w stadium przerzutowym… » więcej 2024-06-22, godz. 06:20 Marcin Wójcik z kabaretu Ani Mru-Mru: od piłkarza do kabareciarza (wywiad) Zanim założył kabaret Ani Mru-Mru, był piłkarzem. Kariery w sporcie nie zrobił, za to został jednym z najpopularniejszych polskich komików. Ale pasja do… » więcej 2024-06-22, godz. 06:20 Ekspertka: syntetyczne opioidy uzależniają natychmiast (wywiad) Substancje psychoaktywne, zwłaszcza te z grupy opioidów, odcinają na chwilę od negatywnych emocji, ale uzależniają nawet po jednym, dwóch zażyciach, a… » więcej 2024-06-22, godz. 06:20 Ekspert: Chiny konsekwentnie realizują swój kosmiczny plan Chiny wylądowały właśnie na ciemnej stronie Księżyca i pobrały tam próbki, które wracają na Ziemię. Stało się to w czasie, gdy lądowniki z Japonii… » więcej 2024-06-22, godz. 06:20 Kanada/ Powstanie rejestr lobbystów działających na rzecz obcych rządów W Kanadzie powstanie rejestr lobbystów działających na rzecz obcych rządów, zwiększą się możliwości wywiadu, będą nowe kary dla działających w interesie… » więcej 2024-06-22, godz. 06:20 Lublin/ Weszły w życie wakacyjne rozkłady jazdy komunikacji miejskiej Od soboty obowiązuje wakacyjny rozkład jazdy komunikacji miejskiej - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie. Część linii będzie kursowała… » więcej 2024-06-22, godz. 06:20 Węgry/ Obywatele mogą być wcielani do formacji obrony cywilnej Na Węgrzech każdy obywatel w wieku od 18 do 62 lat, nieobjęty ustawowo zwolnieniem, może być pociągnięty do obowiązku uczestnictwa w obronie cywilnej… » więcej 2024-06-22, godz. 06:20 Duńscy piłkarze zrezygnowali z premii, aby zapewnić lepsze wynagrodzenie kobiecej reprezentacji 'Duńscy piłkarze zrezygnowali z podwyżki, aby zapewnić lepsze warunki finansowe kobiecej reprezentacji' - przekazał rzecznik ich związku zawodowego Magnus… » więcej 2024-06-22, godz. 06:10 Opolskie/ Utrudnienia na A4 między Brzegiem a Opolem Zachód Po wypadku z udziałem ciężarówki i busa zablokowana na autostradzie A4 między węzłami Brzeg i Opole Zachód zablokowana jest jezdnia w kierunku Katowic… » więcej 2024-06-22, godz. 06:00 Liga NHL - wynik Wynik piątkowego meczu finału hokejowej ligi NHL: Edmonton Oilers - Florida Panthers 5:1(stan rywalizacji do czterech zwycięstw: 3-3) (PAP) pp/ » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »