Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-21, 19:10 Autor: PAP

W. Brytania/ Ofiary skandalu ze skażoną krwią latem zaczną otrzymywać odszkodowania

Wypłaty odszkodowań dla osób, którym wskutek rażących zaniedbań w brytyjskiej służbie zdrowia podawano skażoną krew, i dla rodzin zmarłych, zaczną się w ciągu 90 dni - ogłosił we wtorek rząd. Wartość indywidualnych odszkodowań ma wynosić od 1 mln do ponad 2 mln funtów.

Skarbnik generalny John Glen, przedstawiając w imieniu rządu plan wypłaty odszkodowań, poinformował, że wstępne płatności w wysokości po 210 tys. funtów zostaną wysłane do osób, które żyją ze skutkami skażonej krwi "w ciągu 90 dni, począwszy od lata", a w przypadku osób, które umrą w okresie od teraz do momentu dokonania płatności, pieniądze zostaną dopisane do ich masy spadkowej. Dodał, że celem rządu jest to, by wypłata ostatecznych odszkodowań zaczęła się przed końcem roku.


"Rząd będzie dokonywał dalszych płatności tymczasowych przed ustanowieniem pełnego programu. Oczekujemy, że ostateczne płatności rozpoczną się przed końcem roku" - oświadczył Glen. "Jak jasno powiedział wczoraj premier, nie ma żadnych ograniczeń w budżecie. Tam, gdzie musimy zapłacić, zapłacimy" - podkreślił.


Rząd później wyjaśnił, że kwoty będą zależeć od indywidualnych okoliczności, ale typowe odszkodowania dla osób zakażonych wirusem HIV lub łącznie HIV i wirusowym zapaleniem wątroby wyniosą ponad 2 mln funtów. Osoby z zapaleniem wątroby powodującym uszkodzenie wątroby otrzymają około 1 mln funtów. Osoby, które wymagają wyjątkowo kosztownej opieki lub te, które przed zakażeniem zarabiały bardzo dużo, będą mogły otrzymać jeszcze więcej. Natomiast według brytyjskich mediów szacuje się, że łączna wartość całego programu odszkodowań przekroczy 10 mld funtów.


Informacja o odszkodowaniach została przekazana w związku z publikacją dzień wcześniej raportu z trwającego prawie siedem lat publicznego dochodzenia ze sprawy, która jest określana mianem największego skandalu w historii NHS, brytyjskiej publicznej służby zdrowia.


W latach 70. i 80. XX wieku ok. 30 tys. osób zostało zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) lub wirusem HIV w efekcie podania przez NHS skażonej krwi i produktów krwiopochodnych, z czego ok. 3000 osób zmarło.


Praprzyczyną było to, że na początku lat 70. Wielka Brytania nie była samowystarczalna pod względem oddawania krwi, więc rząd zwrócił się do Stanów Zjednoczonych w celu zaspokojenia rosnącego popytu. Partie czynnika VIII - niezbędnego białka do krzepnięcia krwi, którego osoby chore na hemofilię nie wytwarzają naturalnie - zaczęły być importowane i szeroko stosowane w leczeniu tej choroby. Jednak większość z nich została wyprodukowana z krwi pobranej od więźniów, narkomanów i innych grup wysokiego ryzyka, którym płacono za oddawanie krwi. Oddawana krew nie była testowana na obecność wirusa HIV do 1986 roku, a na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C do 1991 roku.


Dochodzenie wykazało, że bezpieczeństwo pacjentów nie było najważniejszym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji przez NHS, a chociaż ryzyko przenoszenia infekcji wirusowych we krwi i produktach krwiopochodnych było znane od momentu powstania NHS w 1948 roku, przez lata nadal podawano je pacjentom. W efekcie ludzie byli narażeni na "niedopuszczalne ryzyko".


Główne zaniedbania wymienione w raporcie to m.in.: zbyt mało zrobiono, by powstrzymać import produktów krwiopochodnych z zagranicy, które wykorzystywały krew od dawców wysokiego ryzyka, takich jak więźniowie i narkomani; w samej Wielkiej Brytanii do 1986 roku przyjmowano krew od grup wysokiego ryzyka, takich jak więźniowie; dopiero od końca 1985 roku wprowadzono obróbkę cieplną produktów krwiopochodnych w celu wyeliminowania wirusa HIV, chociaż ryzyko było znane już w 1982 roku; od lat 70. przeprowadzano zbyt mało testów, aby zmniejszyć ryzyko wirusowego zapalenia wątroby; rząd zignorował w 1983 roku ostrzeżenie jednego z czołowych brytyjskich ekspertów ds. chorób zakaźnych, że wszystkie importowane amerykańskie produkty krwiopochodne powinny zostać wycofane z użytku przez NHS do czasu wyjaśnienia ryzyka związanego z HIV.


Prowadzący dochodzenie i główny autor raportu Brian Langstaff podkreślił, że sprawa nie była przypadkiem, lecz efektem rażących zaniedbań ze strony służby zdrowia i kolejnych rządów, które nie stawiały bezpieczeństwa pacjentów na pierwszym miejscu. Powiedział, że "skala tego, co się stało, jest przerażająca".


Odnosząc się do ustaleń z dochodzenia, premier Rishi Sunak powiedział w poniedziałek, że jest to "dzień wstydu dla państwa brytyjskiego". "Dzisiejszy raport pokazuje trwającą od dziesięcioleci moralną porażkę w sercu naszego życia narodowego" - mówił w Izbie Gmin. Potępił działania NHS, służby cywilnej i ministrów, mówiąc, że "instytucje, w których pokładamy nasze zaufanie, zawiodły w najbardziej wstrząsający i druzgocący sposób".


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ kar/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 08:10 Lubelskie/ PSP: 2 pożary od wyładowań atmosferycznych, 109 połamanych drzew po burzach Ponad 120 razy interweniowali strażacy po burzach, które w minionych godzinach przeszły nad województwem lubelskim. Odnotowali dwa pożary od wyładowań atmosferycznych… » więcej 2024-06-20, godz. 08:00 ME 2024 - Folorunsho nietypowym debiutantem w reprezentacji Włoch 26-letni piłkarz Michael Folorunsho dopiero w sierpniu zeszłego roku zadebiutował w Serie A, natomiast 9 czerwca pierwszy raz wystąpił w reprezentacji Włoch… » więcej 2024-06-20, godz. 08:00 Czechy/ Straż pożarna: jedna ofiar śmiertelna burz na Zaolziu Co najmniej jedna osoba zginęła z powodu gwałtownej burzy, która w nocy ze środy na czwartek przeszła przez czeskie Zaolzie - poinformowała straż pożarna… » więcej 2024-06-20, godz. 07:50 Lubelskie/ Zablokowana dk 17 w miejscowości Zakręcie Zablokowana jest droga krajowa nr 17 w miejscowości Zakręcie (Lubelskie), gdzie w czwartek rano autokar wjechał do rowu i przewrócił się na bok - poinformował… » więcej 2024-06-20, godz. 07:40 Hiszpania/ Najstarsze na świecie wino w postaci płynnej odnaleziono w rzymskim grobowcu W rzymskim grobowcu sprzed 2000 lat, znajdującym się w Carmonie na południu Hiszpanii, odnaleziono naczynie zawierające najstarsze wino w postaci płynnej… » więcej 2024-06-20, godz. 07:40 USA Dwie osoby nie żyją, ok. 8 tys. musiało porzucić domy przez pożary lasów w Nowym Meksyku Co najmniej dwie ofiary śmiertelne, ewakuacja ok. 8000 ludzi i ok. 1400 zniszczonych budynków to bilans pożarów lasów w stanie Nowy Meksyk na południu USA… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Święto Muzyki w Olsztynie; zabrzmi nieoficjalny hymn "Olsztyn kocham" Mimo że pomysł zrodził się we Francji, to z dużym powodzeniem Święto Muzyki już trzeci rok będzie odbywać w Olsztynie. W czwartek podczas 'Fete de la… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 "DGP": 15 tysięcy nieobsadzonych etatów W polskiej policji jest ponad 15 tys. wakatów, najgorsza sytuacja jest w dużych miastach, szczególnie w Warszawie - pisze w czwartek 'Dziennik Gazeta Prawna'… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Śląskie/ PSP: wiatr zerwał z budynków 15 dachów, a prawie 150 uszkodził Ponad 1100 zdarzeń odnotowali strażacy w woj. śląskim po nawałnicach, które w minionych godzinach przeszły nad regionem. Porywisty wiatr zerwał z budynków… » więcej 2024-06-20, godz. 07:10 Muzeum Warszawy: artystyczna opowieść o wsi w miejskim muzeum Zdjęcia, wideo i obiekty z odciskami napisów z krzyży pańszczyźnianych można oglądać na wystawie Agaty Jarosławiec “Bat zamiast słońca” w Muzeum… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »