Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-21, 19:10 Autor: PAP

UE/ Wicepremier Gawkowski zaproponował w Brukseli utworzenie "cyfrowego Trójkąta Weimarskiego"

Wicepremier, minister cyfryzacji RP Krzysztof Gawkowski zaproponował we wtorek w Brukseli Niemcom i Francji utworzenie "cyfrowego Trójkąta Weimarskiego". Miałaby to być platforma konsultacji w zakresie cyberbezpieczeństwa i współpracy w implementacji ustawodawstwa o rynkach cyfrowych Unii.

Propozycja padła podczas spotkania Gawkowskiego z Mariną Ferrari, francuską sekretarzynią stanu ds. cyfryzacji, i Volkerem Wissingiem, ministrem transportu i infrastruktury cyfrowej Niemiec. Jak podkreślił wiceszef polskiego rządu w rozmowie z PAP, pomysł został ciepło przejęty przez oboje polityków.


"Jest to odpowiedź na ewidentną potrzebę zintensyfikowania działań dotyczących cyfryzacji przez Polskę, Niemcy i Francję. Cyfrowy Trójkąt Weimarski byłby stałym forum konsultacji pomiędzy Warszawą, Berlinem i Paryżem o nowych formach współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa, elementem wspierania procesów certyfikacji cyberbezpieczeństwa, współpracy przy implementacji aktu o sztucznej inteligencji i elementem dyplomacji cyfrowej" - zaznaczył Gawkowski, wyrażając przekonanie, że porozumienie ws. powstania takiego forum najprawdopodobniej zostanie podpisane jeszcze w tym roku.


"Jest to bez wątpienia jeden z przykładów ożywienia Trójkąta Weimarskiego, ale też przygotowania Polski do prezydencji w Radzie UE (pierwsza połowa 2025 r. - PAP). Jednym z elementów budowania polskiej marki w Europie będzie cyfryzacja. Mamy się czym w tej dziedzinie pochwalić" - ocenił polityk.


Trójkąt Weimarski jest forum współpracy trójstronnej Polski, Niemiec i Francji, które zostało utworzone w 1991 roku. W ramach Trójkąta odbywają się spotkania na szczeblu przywódców państw, przedstawicieli parlamentów i ministrów.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ mms/ mow/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 09:10 Klich: w środę agenci ABW weszli do zakładu Orlenu w Płocku B. minister obrony narodowej i senator KO Bogdan Klich poinformował w czwartek, że dzień wcześniej agenci ABW weszli do zakładu Orlenu w Płocku i zabezpieczyli… » więcej 2024-06-20, godz. 09:10 Śląskie/ Służby kryzysowe wojewody: 59 zerwanych dachów, 60 – uszkodzonych (aktl.) 59 całkowicie zerwanych dachów budynków mieszkalnych i 60 kolejnych uszkodzonych - taki bilans nawałnic w woj. śląskim przedstawiły w czwartek rano służby… » więcej 2024-06-20, godz. 09:10 Nowacka: wynagrodzenie za wycieczki jednym z głównych tematów spotkania ze związkowcami Dzisiaj mamy spotkanie ze związkami zawodowymi i jest to jeden z głównych tematów. Ja uważam, że sprawę płatności za wycieczki trzeba uregulować - powiedziała… » więcej 2024-06-20, godz. 09:00 Rada Europy: wzrost wrogości wobec imigrantów, Żydów i muzułmanów Europejska Komisja przeciw Rasizmowi (ECRI), będąca organem Rady Europy, w opublikowanym w czwartek raporcie wyraziła zaniepokojenie „wrogą narracją' polityków… » więcej 2024-06-20, godz. 08:50 Paryż - sprinter Knighton nie został zawieszony za pozytywny wynik testu Sprinter, medalista mistrzostw świata, Erriyon Knighton nie zostanie zawieszony za pozytywny wynik testu na obecność zakazanej substancji -poinformowała Amerykańska… » więcej 2024-06-20, godz. 08:50 Warmińsko-mazurskie/ Wystawa o I wojnie światowej w muzeum w Ełku Wystawa 'Wielka Wojna na Mazurach', przygotowana z okazji 110. rocznicy wybuchu I wojny światowej, będzie prezentowana od czwartku w Muzeum Historycznym w Ełku… » więcej 2024-06-20, godz. 08:40 RAEDIAN prezentuje inteligentne stacje ładowania nowej generacji podczas Intersolar EXPO.2024 (MediaRoom) MONACHIUM, 20 czerwca 2024 r. /PRNewswire/ -- RAEDIAN to firma o globalnym zasięgu, posiadająca ponad 10-letnie doświadczenie w obszarze badań i rozwoju oraz… » więcej 2024-06-20, godz. 08:30 Paweł Kowal: polsko-ukraińska umowa o bezpieczeństwie wkrótce będzie gotowa Prace nad umową w dziedzinie bezpieczeństwa między Polską a Ukrainą przyspieszają, porozumienie to niedługo będzie gotowe - powiedział PAP w Kijowie Paweł… » więcej 2024-06-20, godz. 08:30 Indie/ Co najmniej 31 osób zmarło po wypiciu skażonego alkoholu Co najmniej 31 osób zmarło, a ponad 60 przebywa w szpitalach po wypiciu skażonego alkoholu w stanie Tamilnadu w południowych Indiach - poinformował w czwartek… » więcej 2024-06-20, godz. 08:30 Prezes ZNP: nie wiemy, dlaczego minister Nowacka tak długo zwlekała ze spotkaniem z nami Prezes ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział, że na spotkaniu z minister edukacji związek poruszy przede wszystkim temat warunków pracy i płac nauczycieli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »