Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-21, 18:50 Autor: PAP

Szydło odwiedziła zakopiańskie muzeum poświęcone historii Podhala w czasie II wojny światowej

Europosłanka PiS Beata Szydło odwiedziła otwarte w marcu Muzeum Palace, obrazujące dzieje niemieckiej okupacji na Podhalu. Podczas briefingu Szydło apelowała o walkę z określeniem "polskie obozy śmierci"; jej zdaniem odpowiedzialni za zbrodnię II wojny światowej "chcą zrzucać odpowiedzialność na innych".

Będące częścią Muzeum Tatrzańskiego, Muzeum Palace mieści się w dawnej siedzibie gestapo - zwanej Katownią Podhala. W czasie okupacji Niemcy mordowali tu Polaków - torturowali i wysyłali do obozów koncentracyjnych. Gdy Beata Szydło pełniła urząd premiera placówka ta otrzymała z rezerwy budżetu państwa niemal 9 mln zł.


"Nazwa +polskie obozy śmierci+, ciągłe przywoływanie jakoby to Polacy byli odpowiedzialni, wreszcie trzeba z tym walczyć, wreszcie trzeba powiedzieć dosyć tego. Polska była ofiarą niemieckiej zbrodni, Polacy byli ofiarami niemieckiej zbrodni. Nie bójmy się mówić o naszej historii. Nie bójmy się mówić prawdy i przede wszystkim nie bójmy się bronić tej prawdy historycznej i mówić o tym, jak było" – powiedziała we wtorek Szydło.


Europosłanka mówiła, że odpowiedzialni za zbrodnię II wojny światowej "chcą zrzucać odpowiedzialność na innych".


"To jest faktem i tak się działo przez wiele, wiele lat. Wreszcie rząd Prawa i Sprawiedliwości powiedział dosyć. Będziemy mówić prawdę o polskiej historii i to jest obowiązek nas wszystkich" – powiedziała Szydło i dodała: "Trzeba wreszcie odkłamać ten zły obraz pokazujący w krzywym zwierciadle i robiony z pełną premedytacją przez zagraniczne media, przez różne grupy wpływów, obraz Polski, która rzekomo miała współuczestniczyć, czy nawet być odpowiedzialna za zbrodnie, których dokonywali Niemcy w Polsce" – podkreśliła.


Beata Szydło po zwiedzeniu ekspoyzcji muzeum powiedziała: "to jest historia ludzi, którzy poświęcili swoje życie dla Polski, dla naszej ojczyzny i wolności. Trzeba o nich pamiętać i trzeba tę pamięć przypominać". (PAP)


autor: Szymon Bafia


szb/ jw/ mow/


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 14:40 Ukraina/ Zełenski: rozmawiałem z Hołownią m.in. o sytuacji na froncie Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w środę, że spotkał się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i rozmawiał z nim m.in. o sytuacji na… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (19-06-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-06-19 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Prezydent: SOP jest formacją profesjonalną (krótka) Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów święta Służby Ochrony Państwa podkreślił, że SOP jest formacją profesjonalną. To jest wielka, wzruszająca tradycja… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Błaszczak o spocie PiS: my pokazujemy stan faktyczny i bijemy na alarm My pokazujemy stan faktyczny i bijemy na alarm; jeżeli nie podejmiemy działań, Polska będzie miała taki problem, jak mają państwa zachodu Europy - powiedział… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Ekstraklasa piłkarska – trener Lechii: w transferach znowu chcemy być cierpliwi Trener piłkarzy Lechii Szymon Grabowski zapewnia, że gdański beniaminek ekstraklasy nie będzie na siłę szukał wzmocnień przed startem nowych rozgrywek… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Hennig-Kloska: będę rozmawiać z MF o pieniądzach na likwidację składowisk niebezpiecznych odpadów Będę rozmawiać z Ministrem Finansów o funduszach na przyszły rok na likwidację składowisk niebezpiecznych odpadów - przekazała w środę minister klimatu… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Bielski: przedstawiona przez KE ocena Polski jest dość ostra Przedstawiona przez Komisję Europejską ocena Polski jest dość ostra - powiedział PAP główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Wskazał, że… » więcej 2024-06-19, godz. 14:30 UE/ Andrzej Halicki wiceprzewodniczącym frakcji EPL Szef polskiej delegacji PO/PSL w Parlamencie Europejskim Andrzej Halicki został w środę wybrany na jednego z wiceprzewodniczących frakcji Europejskiej Partii… » więcej 2024-06-19, godz. 14:20 ExaGrid zdobywa tytuł „Dostawcy roku w segmencie sprzętu do tworzenia kopii zapasowych dla przedsiębiorstw” i inne… Podczas gali „The Storries XXI” w Londynie firma ExaGrid została doceniona w kategoriach dotyczących produktu, partnerstwa i zespołu. » więcej 2024-06-19, godz. 14:20 ZUS zakończył wysyłkę listów dot. waloryzacji i trzynastych emerytur Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów. W kopercie znajdują się dwie informacje: na temat marcowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »