Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-21, 18:50 Autor: PAP

Komisja Sprawiedliwości wystąpi o dodatkowe dane dot. wniosku o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofilii

Przewodnicząca sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO) poinformowała PAP, że komisja przerwała obrady dotyczące wniosku o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Wznowi je, gdy posłowie otrzymają dodatkowe dokumenty.

"Komisja postanowiła wystąpić do pana marszałka Sejmu o uzupełnienie dokumentów. Wznowimy obrady komisji, gdy otrzymamy dodatkowe informacje" - powiedziała w rozmowie z PAP Kamila Gasiuk-Pihowicz.


Obecnie w harmonogramie obrad Sejmu, który rozpoczyna się w środę, nie ma punktu dotyczącego odwołania dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofilii.


Wniosek do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka ds. Pedofili złożył na początku maja marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "To jest efekt naszego kilkumiesięcznego słuchania ludzi" - stwierdził wówczas marszałek. Dodał, że uzasadnienie swojego wniosku opatrzył klauzulą "zastrzeżone" ze względy na wrażliwość zawartych w nim danych.


"Każdy poseł może zapoznać się z tym uzasadnieniem - bo ma dostęp do informacji na tym poziomie - w Biurze Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji" - podkreślił Hołownia.


Marszałek wyjaśnił, że do odwołania członków Państwowej Komisji ds. Pedofilii potrzeba trzech piątych głosów na sali plenarnej, "więc musi tu być coś więcej niż zwykła rządowa większość".


"Moim celem od samego początku było odblokowanie zablokowanej pracy Komisji i mam nadzieję, że to, co się teraz dzieje, będzie jednym z kroków, który pozwoli rzeczywiście Komisji działać - powiedział Hołownia.


Państwowa Komisja ds. Pedofilii została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 r. Przyjmuje zgłoszenia od listopada 2020 r. Do jej zadań należy m.in. badanie spraw, które uległy przedawnieniu i wpisywanie pedofilów do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.


W końcu lutego br. weszła w życie nowelizacja przepisów o Komisji, która m.in. wprowadziła zmiany w jej funkcjonowaniu i ułatwienia w dostępie do dokumentów. Ostatecznie jednak nie wprowadzono możliwości kar nakładanych przez sąd za nieuzasadnione nieprzekazanie komisji żądanych przez nią informacji i dokumentów. Jak informowano wówczas, podstawowym celem nowelizacji jest uzupełnienie obowiązujących regulacji, w szczególności w zakresie prowadzenia przez Państwową Komisję postępowań wyjaśniających.(PAP)


Autor: Luiza Łuniewska


lui/ par/


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 16:10 Sędzia Święczkowski: wyrok z grudnia ub.r. skazujący Kamińskiego i Wąsika - może nosić znamiona zbrodni sądowej… Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z grudnia ub.r. prawomocnie skazujący Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz wcześniejszy wyrok Sądu Najwyższego… » więcej 2024-06-19, godz. 16:10 Halina Bortnowska - teolog, dziennikarka, działaczka praw człowieka (sylwetka) Teolog, dziennikarka, działaczka praw człowieka, członkini Komitetu Helsińskiego w Polsce Halina Bortnowska zmarła w środę w wieku 92 lat. Była zaangażowana… » więcej 2024-06-19, godz. 16:10 ME 2024 - Wachowski: pociągiem będzie komfortowo i znacznie szybciej (wideo) Sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski powiedział PAP, że wybór pociągu dla reprezentacji Polski jako środka transportu do Berlina na piątkowy mecz Euro… » więcej 2024-06-19, godz. 16:10 Już 9 mln dorosłych Polaków cierpi na otyłość Przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy - mamy już 9 mln dorosłych Polaków chorych na otyłość. Co roku przybywa też ok. 400 tys. dzieci i… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska - trzech nowych piłkarzy w Jagiellonii, w tym napastnik z Francji Francuski napastnik Lamine Diaby Fadiga, pomocnik Filip Wolski i bramkarz Maksymilian Stryjek - to nowi piłkarze Jagiellonii Białystok. Odchodzi hiszpański… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Suwałki/ W sierpniu 4. Festiwal Filmowy „Wajda na nowo" Suwalski Ośrodek Kultury zaprezentował w środę program 4. Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”, który odbędzie się w Suwałkach (Podlaskie) od 16 do… » więcej 2024-06-19, godz. 15:50 Reżyser i aktor Jan Szurmiej spoczął na cmentarzu Powązki Wojskowe Jan Szurmiej spoczął w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie, niedaleko grobu swojego ojca Szymona Szurmieja. Ceremonia pogrzebowa miała charakter… » więcej 2024-06-19, godz. 15:50 ME 2024 - Chorwacja - Albania 0:1 (do przerwy) Grupa B: Chorwacja - Albania 0:1 do przerwy. Bramki: 0:1 Qazim Laci (11-głową). Sędzia: Francois Letexier (Francja).(PAP) mask/ km/ co/ » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Paweł Kowal: Polska będzie partnerem dla wszystkich uczestników odbudowy Ukrainy Naszym celem jest pokazać potencjał Polski jako wielkiego hubu, pokazać jej potencjał eksportowy; Polska będzie partnerem dla wszystkich uczestników odbudowy… » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Zachodniopomorskie/ Ponad 120 osób zatruło się salmonellą w ośrodku wczasowym w Pogorzelicy W jednym z ośrodków wczasowych w Pogorzelicy w weekend doszło do masowego zatrucia pokarmowego. Szczeciński sanepid poinformował w środę, że powodem zatrucia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »