Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-21, 18:40 Autor: PAP

UE/ Wicepremier Gawkowski: zakończenie procedury art. 7. to docenienie starań obecnego rządu

Kroki zmierzające do zakończenia procedury przewidzianej przez art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej pokazują, że UE docenia działania podejmowane przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara - ocenił w rozmowie z PAP wicepremier i minister cyfryzacji RP Krzysztof Gawkowski.

Ministrowie ds. europejskich z krajów członkowskich w Radzie UE zajęli się we wtorek w Brukseli sprawą zamknięcia procedury z art. 7. Traktatu o UE przeciwko Polsce. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova, która przedstawiła stanowisko KE, po posiedzeniu poinformowała dziennikarzy, że w nadchodzących dniach zaproponuje wycofanie wniosku z Rady UE, który został tam skierowany w 2017 r., rozpoczynając procedurę.


"Cieszę się, że Rada UE dostrzegła starania Polski w ramach przywracania praworządności. Dzisiejsza decyzja Rady rekomendująca odwrót od artykułu 7., pokazuje, że w Europie widzą postęp w myśleniu o demokracji, ustroju, państwie prawa i rządach prawa. UE docenia decyzje, które są w Polsce realizowane na wniosek ministra Adama Bodnara" - powiedział PAP Krzysztof Gawkowski.


"Mam nadzieję, że procedura całkiem szybko zostanie zamknięta, a Polska raz na zawsze zapomni o tych czarnych czasach, w których art. 7. był uruchamiany" - dodał.


Zaznaczył też, że ewentualne zwlekanie z odstąpieniem od art. 7. do wyborów prezydenckich w 2025 r. byłoby - w jego opinii - równoznaczne z osłabianiem Polski.


"Działania podjęte przez obecny rząd wskazują jasno, że jest on prokonstytucyjny, prodemokratyczny i ma jasne poczucie misji odkręcenia tego, co było złe. Społeczeństwo obywatelskie pokazało wielką determinację, idąc na wybory w 2023 r. i formułując jasne oczekiwania wobec nowego rządu. Gdyby rząd tych oczekiwań nie spełniał lub gdyby Bruksela nie zauważyła jego starań, obywatele mieliby prawo stwierdzić, że ich głos jest ignorowany" - podsumował wicepremier RP.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ mms/ wus/


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 14:40 Ukraina/ Zełenski: rozmawiałem z Hołownią m.in. o sytuacji na froncie Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w środę, że spotkał się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i rozmawiał z nim m.in. o sytuacji na… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (19-06-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-06-19 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Prezydent: SOP jest formacją profesjonalną (krótka) Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów święta Służby Ochrony Państwa podkreślił, że SOP jest formacją profesjonalną. To jest wielka, wzruszająca tradycja… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Błaszczak o spocie PiS: my pokazujemy stan faktyczny i bijemy na alarm My pokazujemy stan faktyczny i bijemy na alarm; jeżeli nie podejmiemy działań, Polska będzie miała taki problem, jak mają państwa zachodu Europy - powiedział… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Ekstraklasa piłkarska – trener Lechii: w transferach znowu chcemy być cierpliwi Trener piłkarzy Lechii Szymon Grabowski zapewnia, że gdański beniaminek ekstraklasy nie będzie na siłę szukał wzmocnień przed startem nowych rozgrywek… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Hennig-Kloska: będę rozmawiać z MF o pieniądzach na likwidację składowisk niebezpiecznych odpadów Będę rozmawiać z Ministrem Finansów o funduszach na przyszły rok na likwidację składowisk niebezpiecznych odpadów - przekazała w środę minister klimatu… » więcej 2024-06-19, godz. 14:40 Bielski: przedstawiona przez KE ocena Polski jest dość ostra Przedstawiona przez Komisję Europejską ocena Polski jest dość ostra - powiedział PAP główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Wskazał, że… » więcej 2024-06-19, godz. 14:30 UE/ Andrzej Halicki wiceprzewodniczącym frakcji EPL Szef polskiej delegacji PO/PSL w Parlamencie Europejskim Andrzej Halicki został w środę wybrany na jednego z wiceprzewodniczących frakcji Europejskiej Partii… » więcej 2024-06-19, godz. 14:20 ExaGrid zdobywa tytuł „Dostawcy roku w segmencie sprzętu do tworzenia kopii zapasowych dla przedsiębiorstw” i inne… Podczas gali „The Storries XXI” w Londynie firma ExaGrid została doceniona w kategoriach dotyczących produktu, partnerstwa i zespołu. » więcej 2024-06-19, godz. 14:20 ZUS zakończył wysyłkę listów dot. waloryzacji i trzynastych emerytur Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów. W kopercie znajdują się dwie informacje: na temat marcowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »